P413334213 kwietnia w ramach cotygodniowej Kawiarni Literacko-Muzycznej odbyło się spotkanie autorskie z łódzkim, bardzo dobrze zapowiadającym się pisarzem. Notabene nie z kim innym, jak redaktorem naczelnym Plastra Łódzkiego – Marcinem Bałczewskim.

Wydarzenie promowało Jego najnowszą książkę pt. Malone. Jest to druga publikacja tego autora. Pierwsza, W poszukiwaniu straconego miejsca, ukazała się w 2002 roku.

„Dobrze, chyba możemy zaczynać. Już wszyscy, czy ktoś ma jeszcze dojść? Spojrzę tylko na listę. Proszę wejść. Słucham Pana? Wszyscy jesteście nienormalni.” – Spokojnie, to nie tak zostali powitani przybyli do Śródmiejskiego Forum Kultury goście. To fragment jednego z opowiadań zatytułowanego Grupa Anonimowych Osób Nienawidzących Części Ciała. Bowiem w trakcie spotkania, fani literatury wysłuchali trzech tekstów: audiobooka Śmierć ciastka imieniem Joel (czytanego przez wrocławskiego aktora Andrzeja Kłaka) oraz dwóch tekstów pochodzących z promowanej książki. Wspomnianej już Grupy Anonimowych Osób Nienawidzących Części Ciała oraz Opowieści z pagórków lewej ręki.  Odczyt tych utworów przez autora, dostarczył zebranym dowodów na opinię autorstwa wydawcy książki, a mianowicie, że „Bałczewski bawi się słowem”.

Podczas spotkania autor opowiadał o tym, jak marzenia o byciu reżyserem filmowym przyczyniły się do tego, że został pisarzem. O pobycie w Krakowie, gdzie przebywa na stypendium literackim (zdobytym zresztą dzięki Malone), swoich inspiracjach, znaczeniu tytułu książki oraz sposobie postrzegania świata. Określił siebie jako autora non-fiction, z czym nie zgodzili się obecni tam znawcy literatury i nadali Mu tytuł autora ‘fiction do kwadratu’.

Malone to zbiór opowiadań, przez niektórych czytelników postrzegany jako powieść, mieszczący się w nurcie postmodernizmu. Jeżeli chcecie puścić wodze fantazji, poznać ciekawe i intrygujące teksty, zachęcam do lektury tej książki.

 

W drugiej części spotkania wystąpił Kuba Drożdżowski, tworzący od 2005 roku projekt Ironlung. Zaprezentował mieszankę gatunków muzyki elektronicznej, której towarzyszyła projekcja wizualna. Występ jednak nie spotkał się z dużym zainteresowaniem i uznaniem, o czym świadczyły dyskretne ucieczki odbiorców.

Marcin Bałczewski Marcin Bałczewski Marcin BałczewskiMarcin Bałczewski
Marcin BałczewskiMarcin Bałczewski Ironlung Ironlung
Ironlung IronlungIronlung Ironlung

/fot. Magdalena Stefańska

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_9409
Puls Literatury w Ujeździe (foto)
IMG_1038
Kawiarnia Literacka: Bogusław Bujała (foto)
Weź jedną literę i opowiadaj

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*