W czwartek, 11 października w Domu Literatury odbyło się spotkanie z Jerzym Jarniewiczem poświęcone dwóm książkom poety i tłumacza, które dopiero co pojawiły się na półkach księgarskich –  “Tłumacz między innymi” (Wydawnictwo Ossolineum) oraz antologii “100 wierszy wypisanych z języka angielskiego” Biuro Literackie. Poprowadził je Rafał Gawin.

Antologia “100 wierszy …” to krótki kurs poezji anglojęzycznej ostatnich dziesięcioleci” obejmujący twórczość blisko czterdziestu autorów, w tym m.in. takich poetów jak: Simon Armitage, James Fenton, Lavinia Greenlaw, Seamus Heaney, Jackie Kay, Philip Larkin, Malcolm Lowry, Hugh MacDiarmid, Paula Meehan, Nuala Ni Dhomhnaill, Brian Patten, Craig Raine, Christopher Reid, Stephen Romer, Carol Rumens, Charles Simic, Raymond Souster, Charles Tomlinson, Derek Walcott.

“Tłumacz między innymi. Szkice o przekładach, językach i literaturze” – punktem wyjścia tej książki jest teza o nieprzekładalności literatury – nieprzekładalności, która, paradoksalnie, zostaje uznana za rację bytu przekładu. Jarniewicz rozwija koncepcję autorskiego, twórczego charakteru pracy tłumacza, występującego w wielu rolach: pisarza, antologisty, krytyka, popularyzatora. Stawia nieoczywiste pytania o to, czy tłumacze mogą sobie pozwolić na czułość albo czy wolno im kłamać. Pyta o granicę, za którą przekład staje się plagiatem, o miejsce kobiet w przekładzie literackim i o sens tłumaczenia na współczesną polszczyznę dawnej literatury polskiej.

Jerzy Jarniewicz – Poeta, tłumacz, krytyk i wykładowca akademicki. W 1982 r. ukończył anglistykę na Uniwersytecie Łódzkim. Autor tomów poetyckich “Dowód z tożsamości” (2003), “Oranżada” (2005), “Na dzień dzisiejszy i chwilę obecną”(2012) czy “Woda na Marsie” (2015), licznych przekładów literatury zagranicznej oraz książek krytycznoliterackich. Od 1994 r. redaktor “Literatury na Świecie”. Współpracuje z “Gazetą Wyborczą”, “Tygodnikiem Powszechnym” i “Tyglem Kultury”. Mieszka w Łodzi.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_3118
Umberto Eco – eseista w Niebostanie (foto)
20092012_113
Arterie i Urszula Kulbacka w Śródmiejskim Forum Kultury (foto)
Nowe czasopisma w Bibliotece Cyfrowej Regionalia Ziemi Łódzkiej

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*