IMG_4010W czwartek, 22 maja w Domu Literatury zorganizowano spotkanie z Kamilem Sipowiczem, autorem książki poetyckiej “Choroby kartezjańskie”. Poprowadził je Zdzisław Jaskuła.

Choroba kartezjańska? A co to takiego? Ksiądz Baka? A niby skąd się tam wziął, i co Baka ma wspólnego z Kartezjuszem? Niby nieoczywiste, niby postmodernistyczne, ale w zabawnych i onirycznych wierszach Kamila Sipowicza znajdujemy całkiem poważny filozoficzny dyskurs. A co, jeśli ratio to tylko część rzeczywistości? Co, jeśli gry językowe odsłaniają i zasłaniają zupełnie inny świat? Cykl wierszy Trumniaki czyta się jak zabawne i absurdalne dziecięce rymowanki. Ale mają one drugie i trzecie dno. I na dodatek mówi się tu nie o jednej chorobie, ale o chorobach.
I mówi się w ciekawy i nieoczywisty sposób.
(Edward Pasewicz)

Trumniak nr 1

Mamy ręce by załadować trumnę na wóz
I mamy dobry humor żeby się z tego śmiać
Mamy usteczka – gniazdo prawdy –
Wyfruwa z niego setka kłamstw

Kamil Sipowicz (ur. w 1953 r.) jako poeta zadebiutował tomikiem Tajemnicze dzieje pierwiastków (1983). Opublikował zbiory wierszy: Świder metafizyczny (2005), I znowu pogrzeb we wrześniu (2007), Pieśni solarne (2009). Wiersze publikował m.in. w „Twórczości”, „Nowej Okolicy Poetów „Toposie”, „Gazecie Wyborczej”. Z wykształcenia jest historykiem filozofii. Wydał książkę o filozofii Heideggera oraz trylogię psychodeliczną: Hipisi w PRL, Czy marihuana jest z konopi?, Encyklopedia Polskiej Psychodelii. Mieszka w Warszawie.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
_DSC0051_2_1024x691
Spotkanie z Waldemarem Wolańskim (foto)
IMG_4419
Katarzyna Bonda w Domu Literatury (foto)
P1190896
Spotkanie z Kathrin Schmidt, laureatką Niemieckiej Nagrody Literackiej 2009

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*