W środę, 24 października w Domu Literatury zorganizowano spotkanie pod tytułem “Plejady to gwiazdozbiór już październikowy… – poeta, prozaik, dramaturg, podróżnik, kochanek,działacz – Jarosław Iwaszkiewicz w biografii Radosława Romaniuka” Radosław Romaniuki jest autorem książki “Inne życie. Biografia Jarosława Iwaszkiewicza” tom 1 i 2 (Wydawnictwo Iskry). Spotkanie poprowadziła Joanna Sikorzanka.

To pierwsza na polskim rynku wydawniczym kompletna, analityczna, a przy tym błyskotliwie napisana biografia Jarosława Iwaszkiewicza, pisarza, który przez wiele lat wpływał na kształt polskiej kultury, tworzył literackie kanony estetyczne, budził zainteresowanie życiem prywatnym i aktywnością artystyczną. Pierwszy z dwóch tomów obejmuje lata 1894-1939. Drugi tom biografii Jarosława Iwaszkiewicza to losy pisarza po 1939 roku.

Autor tworzy biografię totalną, obejmującą wiele aspektów życia bohatera. Nie unika wątków kontrowersyjnych (homoseksualizm pisarza, choroba psychiczna Anny Iwaszkiewiczowej), umieszczając je w kontekście spraw całego życia – uczciwie poszerza margines tematów poruszanych dotychczas w polskiej biografistyce. Nie traci przy tym z oczu perspektywy filozoficznej – refleksji nad tym, czym jest tytułowe „inne życie”, w jaki sposób odbija je literatura, jak wielka i ważna jest sfera niezapisana w dziele. To w końcu także opowieść o epoce.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_0411
Łódzka Kuchnia Regionalna (foto)
Spotkanie z Pawłem Piotrem Reszką (foto)
IMG_8031
Maciej Sieńczyk w Domu Literatury (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*