DSCN0007We wtorek, 1 marca w Poleskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie z dziennikarzem Jędrzejem Morawieckim, połączone z promocją jego najnowszej książki – „Łuskanie światła. Reportaże rosyjskie”.

 

Autor spotkał z członkami rosyjskiej sekty wissarionowców, skupionej wokół byłego milicjanta drogówki, twierdzącego, że jest wcieleniem Chrystusa. Życie tej małej społeczności wyznacza zbiór zasad – wśród nich zakaz posługiwania się pieniędzmi, przestrzeganie wegańskiej diety, a przede wszystkim – wiara w to, że przywódca sekty, Wissarion, naprawdę jest uosobieniem Jezusa.  By nakreślić jak najpełniejszy obraz życia wissarionowców, żyjących na Syberii w części tajgi zwanej Zoną, Morawiecki postanowił przez pewien okres z nimi mieszkać. Stopniowo w wyniku obserwacji ich codziennego życia, zauważa, jak rozluźniają się sztywne zasady funkcjonowania w Nowym Jeruzalem.

 
Reportażysta podkreśla, że „Łuskanie światła” to nie tylko książka o Rosji czy samych wissarionowcach. Rodzaj rozterek i problemów, jaki mają członkowie tej akurat grupy, Morawiecki równorzędnie przypisuje wszystkim ludziom ograniczonym jakimikolwiek społecznymi więzami. Nie jest to też portret jednoznaczny – dziennikarz za wszelką cenę starał się uniknąć przyjęcia odgórnego założenia, że skoro pisze o sekcie, to wyjdzie mu obraz negatywny. Za tym postanowieniem poszło też inne. Na pierwsze spotkanie z członkami społeczności Morawiecki przyjął pewną strategię. Było to akurat po śmierci Jerzego Turowicza, wieloletniego naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Reportażysta miał występować po prostu jako jeden z dziennikarzy wysłanych po tym fakcie z ramienia „Tygodnika” w różne rejony świata bez konkretnego celu.  Ostatecznie postanowił nie kryć reporterskiego celu swej obecności wśród wissarionowców.

 
Jak mówi, w trakcie pobytu w Zonie targały nim również inne wątpliwości – co odpowiadać swoim syberyjskim rozmówcom na pytanie czy wierzy w boskość Wissariona? Jak znaleźć równowagę między zawodowym a emocjonalnym traktowaniem tych, z którymi się zaprzyjaźnił? Jak opowiadać im o Zachodzie?

Jędrzej Morawiecki jest reportażystą, podróżnikiem, a przy tym doktorem socjologii i literaturoznawcą. Jako dziennikarz publikował w „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej” i „Polityce”. Współpracował również z Agencją Reuters oraz I i III Programem Polskiego Radia.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Marcin Świetlicki w Domu Literatury (foto)
bibliotekajedna
Jedno miasto – jedna biblioteka
Tomasz Piątek w Domu Literatury (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*