DSCF1570Festiwal Labirynt Znaków 2015 został oficjalnie rozpoczęty. Inauguracja odbyła się w środę, 25 marca na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego mieszczącym się przy miasteczku studenckim Lumumbowo. Wtedy to odbył się lectio magistralis ambasadora Włoch Alessandra De Pedys, którego tematyką było „Redefiniowanie służby bezpieczeństwa w Unii Europejskiej”. Otwarcie festiwalu rozpoczęło cykl wydarzeń poświęcony Umberto Eco – wybitnemu włoskiemu pisarzowi, który 24 maja w tym samym miejscu odbierze doktorat honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego.

Interesujący wykład poświęcony aktualnym zagrożeniom dla pokoju w Europie przyciągnął studentów łódzkiego Uniwersytetu, zarówno Wydziału Filologicznego jak i pozostałych. Przybyły również delegacje III Liceum Ogólnokształcącego w Płocku oraz XIII LO w Łodzi. Sala była wypełniona po brzegi, słuchacze w uwadze śledzili przemówienie Alessandra De Pedys.

Po wygłoszonym wykładzie rozpoczął się panel dyskusyjny, podczas którego studenci oraz wykładowcy zadawali pytania ambasadorowi Włoch. Dotyczyły one m.in. wolności słowa, konfliktów przygranicznych zarówno Polski, jak i Włoch, imigracji w ramach Europy, granice między wolnością słowa a propagandą czy rolę mediów w kwestii bezpieczeństwa państwa. De Padys został również poproszony przez jedną ze studentek o rady dla młodych dziennikarzy w erze propagandy w mediach.

Umberto Eco to bardzo znany powieściopisarz, reprezentant Włoch w świecie literatury, a także semiolog, eseista, felietonista, filozof oraz znawca komunikacji społecznej. Obecnie jest również wykładowcą na Uniwersytecie Bolońskim. To twórca takich dzieł jak „Imię róży”, “Tajemniczy Płomień królowej Loany” czy “Cmentarz w Pradze”.

Festiwal Znaków będzie trwał przed dwa miesiące. Przez ten czas odbędą się liczne konferencje naukowe, wernisaże, panele dyskusyjne, gra miejska, seminaria dla nauczycieli, warsztaty skierowane do licealistów, wystawy oraz wykłady.

Zobacz także:

Labirynt Znaków 2015 – program, informacje

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_0474
Festiwal Puls Literatury w Parzęczewie (foto)
puls7_688
V Festiwal Puls Literatury – dzień 7 (foto+wideo)
IMG_0919
VII Festiwal Puls Literatury w Ujeździe (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*