marszczcionekTwórca maszyny drukarskiej pojawił się na ulicach Łodzi w związku z trwającymi „Dniami Gutenberga” (3-4 czerwca).  W ramach akcji można było spotkać się z pisarzami, obejrzeć wystawę „Sztuka książki. Od Gutenberga po XXI wiek” oraz wziąć udział w akcji bookctrossingu.

Jedną z sobotnich atrakcji był Marsz Czcionek, który rozpoczął się przy kamienicy „Pod Gutenbergiem” (Piotrkowska 86) o godzinie 12. Twórcy druku dumnie podążającemu przez łódzki deptak towarzyszyło dwanaście czcionek oraz tłum miłośników tradycyjnych książek. Punktem docelowym był Pasaż Schillera, gdzie Gutenberg (Przemysław Sowa) przemówił do zgromadzonych: W dzisiejszych czasach tradycyjny druk ustępuje wszechobecnej technologii, komputerom czy też ksero. Zanika nawyk czytania czy też ręcznego pisania.

Przemowę zakończył szalony taniec czcionek. Całemu wystąpieniu towarzyszyła akcja bookcrossingu  która odbywa się w Pasażu Schillera oraz w ogródku i pubie Biblioteka. Tam też można było zobaczyć kopię średniowiecznych rękopisów oraz starą maszynę drukarską.  Można było również wziąć udział w Manifeście Ortograficznym, który podjął się próby ujednolicenia polskiej ortografii.

joomplu:21383

Przechadzając się po Łodzi można było spotkać wielu miłośników Gutenberga, którzy wyposażeni w transparenty „Czytanie nie hańbi” bądź „Czytanie nie jest takie ciężkie” rozdawali książki i namawiali łodzian do bliższego z nimi kontaktu. Duża liczba młodych ludzi, może świadczyć, iż koniec ery Gutenberga nie nastąpił.

Zobacz także:

Dni Gutenberga Sztuka książki (foto)

Dni Gutenberga w Łodzi – informacje, program

Okładki w historii literatury polskiej (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_1643
Seryjni Poeci: Mariusz Grzebalski i Małgorzata Lebda (foto)
IMG_7907
X Festiwal Puls Literatury – dzień 5 (foto)
IMG_2682
Światowy Dzień Poezji w Łódzkim Domu Kultury (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*