W czwartek, 14 listopada w Domu Literatury odbyło się spotkanie z Darkiem Foksem wokół jego najnowszej książki pt. Ludzie kultury. Poprowadził je Jerzy Jarniewicz.

Ludzie kultury to tom, który tę pozycję jedynie ugruntuje. Odnosząc się do filmowej terminologii, tak bliskiej autorowi, “Ludzie…” noszą cechy sequela, znajdziemy tu charakterystyczną dla poezji Foksa narracyjność (czy po prostu prozatorskość) i potężne porcje ironii, ale też mocne jak nigdy wcześniej odniesienia do współczesności, w tym tej społecznej i politycznej. W tej książce Foks nie zachwyca się nad kinem, nie tworzy poetyckich pocztówek do kadrów z ukochanych filmów. Zamiast tego twardo stąpa po ziemi, pisząc dla swojego bohatera scenariusz, w którym ewidentnie nie należy spodziewać się happy endu.

Darek Foks – poeta, prozaik, scenarzysta. W ostatnich latach opublikował “Wołyń Bourne’a” (2016), “Pieśni o wszystkim” (2018) i “Café Spitfire” (2019). Ułożył “Zawrót głowy. Antologię polskich wierszy filmowych” (2018). Nominowany do Paszportu „Polityki”, Nagroda Literacka Gdynia i Nagroda Literacka Nike. Laureat Nagrody TVP Kultura za książkę “Co robi łączniczka” (wspólnie ze Zbigniewem Liberą, 2005). W 2014 roku otrzymał Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius za całokształt twórczości.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Kawiarnia Literacka: Dzieła zebrane Andrzeja Łuczeńczyka (foto)
Laureaci 26. edycji Nagrody Złoty Ekslibris i 9. edycji Nagrody Superekslibris
puls6_099
V Festiwal Puls Literatury – dzień 6 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*