konferencja27 maja odbyła się w Katedrze Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Łódzkiego konferencja naukowa pod tytułem “Czytanie i bajanie w teorii i praktyce”. Zorganizowano ją w ramach cyklu “Kultura czytelnicza młodego pokolenia”.

 
W imprezie wzięli udział nauczyciele szkół każdego szczebla edukacji, bibliotekarze bibliotek szkolnych i publicznych, nauczyciele akademiccy, teoretycy i praktyce na co dzień zajmujący się propagowaniem czytelnictwa. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach współpracy Katedry BiIN UŁ, Szkoły Podstawowej nr 153 i Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego.

Zarysowane cele uwzględniały zarówno ukazanie stanu kultury czytelniczej dzieci i młodzieży, jak i wymianę doświadczeń uczestników praktykujących w zawodzie nauczyciela, inspirację środowiska naukowego do dalszych badań nad kulturą czytelniczą uczniów oraz ukazanie dobrych praktyk.

Obrady zostały podzielone na dwie części. W pierwszej, zatytułowanej “Referaty i wystąpienia” prelegenci przedstawili stan badań nad książką dziecięcą (prof. Jadwiga Konieczna), badania nad inicjacjami czytelniczymi przyszłych nauczycieli bibliotekarzy (dr Mariola Antczak), rolę głośnego czytania w rozwoju intelektualnym i emocjonalnym dzieci (Barbara Baklińska), ilustracje książek wchodzących w skład opracowanej przez Fundację ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom tzw. “Złotej Listy” (dr Alina Brzuska-Kępa), zagadnienia kultury czytelniczej dzieci, młodzieży i dorosłych (dr Jacek Ladorucki) oraz rolę Internetu w kształtowaniu kultury czytelniczej młodych osób (Zbigniew Gruszka).

W części drugiej pt. “Prezentacja dobrych praktyk” prelegenci przedstawili działalność reprezentowanych przez siebie instytucji. Jadwiga Szymczak i Irena Nałęcka przybliżyły inicjatywy aktywizujące uczniów w Szkole Podstawowej nr 153 w Łodzi, Hanna Jastrzębska-Gzella uwydatniła rolę bajkoterapii i elementów dramy w rozwiązywaniu problemów i przełamywaniu lęków dzieci i młodzieży. Bogusława Walenta w referacie pt. “O bibliotekach szkolnych słów kilka” przedstawiła rozważania na temat miejsca bibliotek w systemie edukacji i ich wpływu na rozwój intelektualny uczniów.

W przerwie pomiędzy sesjami aktor Teatru “Logos” w Łodzi, Józef Hamkało, uświetnił imprezę prezentując własną interpretację wierszy poświęconych książce i lekturze. Pokłosiem konferencji ma być publikacja, której wydanie planowane jest na IV kwartał 2010 roku.

 
Czytanie i bajanie - konferencja Czytanie i bajanie - konferencja Czytanie i bajanie - konferencja
Czytanie i bajanie - konferencja Czytanie i bajanie - konferencja
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_9779
Kawiarnia Literacka: Ziemowit Szczerek (foto)
Ojczyzna Polszczyzna. Tuwim. Dodaj do ulubionych w Brzezinach (foto)
IMG_9820
Kawiarnia Literacka: Warkoczami (foto)
1 Komentarz
  • 28 czerwca 2010 at 10:03

    W związku z tym wydarzeniem czytelniczym , ciekawy artykuł pojawił się również na portalu Aktywnych Kobiet .Ciekawą relację pt. ” Spotkania z wyobrażnią ” zamieściła pani Urszula Kowalska w dziale ” Łódzkie czary-mary”. Polecam !

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*