Awangardowe muzeum” – pod redakcją Jarosława Suchana i Agnieszki Pindery – to pierwsza publikacja, która pozwala rozpoznać awangardową autoinstytucjonalizację jako odrębne i swoiste zjawisko.

Czy można pogodzić dynamiczną, wychyloną w przyszłość działalność artystyczną z jej zachowawczą, instytucjonalną konserwacją? To było trudne nawet dla awangardystów z grupy “a.r.”!  Dlatego przed 90. laty wymyślili swoje “awangardowe muzeum”– Muzeum Sztuki w Łodzi. Jak taka stworzona przez artystów instytucja ma działać współcześnie? Czy awangardowe muzeum jest dziś możliwe? Czy potrzebują go twórcy? Czy Wy go potrzebujecie? Takie m.in. pytania stawia monumentalna książka “Awangardowe muzeum”.

***

To wydawnictwo wierne myśli awangardy” – pisze w recenzji prof. Mike Bal (University of Amsterdam). – “Historyczne dociekania łączą się w książce z rozważaniami nad ich potencjalną aktualnością, a całość układa się w obraz ukazujący artystyczne zagadnienia w odniesieniu do środowiska społeczno-politycznego – wtedy, teraz i w międzyczasie”.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_4992
Narodowe Czytanie Fredry w Łodzi (foto)
IMG_0999
Sylwia Chutnik w Poleskim Ośrodku Sztuki (foto)
puls1_231
V Festiwal Puls Literatury – dzień 1 (foto+wideo)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*