IMG_1263W środę, 20 listopada w Domu Literatury odbyło sę spotkanie wokół książki Andrzej Wajda. Podejrzany autorstwa Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetki.

Jego życiem interesowali się osobiście szef KGB, dziesięciu generałów polskiej bezpieki oraz ministrowie Moczar i Kiszczak. Jego filmy śledzili kolejni szefowie partii i państwa: od Gomułki, plującego na pesymizm Niewinnych czarodziejów, poprzez Gierka, któremu żona kazała usunąć pornografię z Ziemi obiecanej, po Jaruzelskiego, który przy okazji Człowieka z żelaza chciałby udowodnić, że w grudniu 1970 r. armia była niewinna.

Autorzy opisują życie swego bohatera na skrzyżowaniu polityki, codzienności i pracy nad kolejnymi filmami, z których wiele stanie się arcydziełami światowego kina. Kłopoty z cenzurą, władzami kinematografii i nacjonalistami, którzy go od zawsze nienawidzą. Sięgają po nieznane materiały z archiwów – również PRL-owskiej bezpieki – ale przede wszystkim rozmawiają z samym Andrzejem Wajdą, świadkiem epoki.

Środowe spotkanie rozpoczęło się od pokazu filmu  Z marmuru, żelaza, nadziei. Potem nastał czas na mini wykład pt. Wajda nieznany, a na zakończenie czterdziestominutowa rozmowa na temat reżysera z udziałem publiczności

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
01022013_097
Spadkobiercy Reymonta i Tuwima (foto)
Mała książka – wielki człowiek (foto)
IMG_6325
Promocja książki o Bogusławie Mecu (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*