ZAKAZANE2W dniach 28 września – 3 października 2015 na pierwszym piętrze Biblioteki pojawi się Dział Książek Zakazanych, a w nim kontrowersyjny zestaw lektur niebezpiecznych, stanowiących zagrożenie dla ludzkich umysłów.

Zakazane książki pełne są niepoprawności politycznej i obyczajowej, historie budzą grozę, zniesmaczenie, a co gorsza pobudzają do myślenia. Zakazane fabuły, niecenzuralne słownictwo, a nawet… magia i okultyzm – to wszystko bywało i nadal bywa zakazywane, wycofywane z bibliotek, niedozwolone w szkołach, niedopuszczane do druku, napiętnowane.

Z jakich powodów nie wolno czytać Kodu Leonarda da Vinci czy Cierpień młodego Wertera? Czym na miano książki niebezpiecznej zasłużyły sobie Buszujący w zbożu i Nowy wspaniały świat? W dniach  27 września – 3 października trwa Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week). Akcja wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związana z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. Jest to jedno z tych praw, do których Amerykanie przywiązują duże znaczenie. Prawo do wolności słowa traktują bardzo poważnie, jako prawo podstawowe, w pewien sposób są z niego dumni – jako z uosobienia ich wolności.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
gniew
Spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim
90083809
Witkowski w Małej Literackiej
charamsa
Spotkanie z Krzysztofem Charamsą w Domu Literatury

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*