Sezon w pięknie #4 w Teatrze Powszechnym

Sezon_4_11 czerwca o 13 Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na czwartą odsłonę cyklu „Sezon w pięknie”. Zamykające sezon spotkań z poezję popołudnie poświęcone będzie zgodnie z formułą cyklu wielkiemu poecie z XIX wieku, którego twórczość skonfrontowana zostanie z pracami współczesnego autora. Tym razem bohaterem spotkania będzie Charlesa Baudelaire’a, a zaproszonym poetą, z którym będziemy mogli spotkać się na żywo i porozmawiać o poezji – Maciej Robert. Rozmowę poprowadzi Piotr Grobliński.

Trudno wyobrazić sobie historie literatury, w której nie byłoby Charlesa Baudelaire’a. Jego „Kwiaty zła” zmieniły w połowie XIX wieku (pierwsze wydanie wyszło w 1857 roku) poezję europejską, jego „Paryski spleen” zapoczątkował dzieje nowego gatunku – prozy poetyckiej. Ponadto Baudelaire w nowatorski sposób pisał o sztukach plastycznych i ciekawie o teorii korespondencji sztuk. Jego wiersze bulwersowały, ale też intrygowały zderzeniem wyszukanej formy z tematyką zła, rozpadu, śmierci, ludzkiej nędzy – materialnej i moralnej. Z dzisiejszej perspektywy można w nich dostrzec inteligentny czarny humor, oparty na dychotomii wzniosłego ideału i ludzkiej słabości. Prekursor symbolizmu, znawca poetyckich rytmów, przekorny moralista uczący nas szczerego spojrzenia na grzeszną nasza naturę – jest Baudelaire nowatorem i klasykiem jednocześnie. Arystokratyczny w swych estetycznych wyborach, nie boi się mówić głosem człowieka zniechęconego do ludzkich, w tym także swoich, słabości. Takie wiersze jak „Padlina”, „Oddźwięki” czy „Spleen” to klasyka gatunku.

Podczas czwartego spotkania z cyklu „Sezon w pięknie” usłyszymy je w wykonaniu aktorów Teatru Powszechnego: Marty Jarczewskiej i Michała Lachety. Będą tez utwory mniej znane, choć nie mniej ciekawe. 

W spotkaniu udział weźmie Maciej Robert – poeta, krytyk literacki i filmowy, dziennikarz, animator kultury. Autor jednej książki krytycznej („Perełki i Skowronki. Adaptacje filmowe prozy Bohumila Hrabala”) i pięciu poetyckich: „Pora deszczu”, „Puste pola”, „Collegium Anatomicum” (nagroda Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek), „Księga meldunkowa” (nominacja do nagrody im. W. Szymborskiej), „Nautilus”. Jego wiersze były tłumaczone na języki obce (angielski, arabski, chorwacki, hebrajski, hiszpański, niemiecki, serbski, ukraiński i węgierski) oraz znalazły się w kilku zagranicznych antologiach, m.in. w prezentującej dziesięcioro najlepszych młodych poetów europejskich dwujęzycznej antologii „Black Warmness Between Fingers/Topla tema medi prstima” (Zagrzeb, 2010), która wzięła tytuł od jednego z jego wierszy. Publikował – jako poeta i krytyk – w większości polskich pism kulturalnych. Stały współpracownik „Nowych Książek”. Od 2011 roku jest recenzentem „Polityki”. Za działalność dziennikarską otrzymał w 2013 r. nagrodę „Złote Pióro” im. Jerzego Katarasińskiego. Sekretarz Nagrody Literackiej im. J. Tuwima. Zastępca redaktora naczelnego „Tygla Kultury”. Pracownik Domu Literatury w Łodzi. Czterdziestolatek. Łodzianin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *