wtrybachsystemuW najbliższą sobotę zapraszamy na spotkanie autorskie z Wiesławem Maciejewskim, Adamem Hohendorffem oraz Januszem Mikosikiem – redaktorami książki „W trybach systemu. Z dziejów łódzkiej opozycji studenckiej w latach 1968-1989”.

25 marca 2017 roku w Instytucie Europejskim, przy ulicy Piotrkowskiej 262/264 w Łodzi, o godzinie 11.00  odbędzie się spotkanie autorskie dotyczące nowego wydawnictwa Narodowego Centrum Kultury pt. „W trybach systemu. Z dziejów łódzkiej opozycji studenckiej w latach 1968-1989”. Jego redaktorami są dawni działacze łódzkiej opozycji studenckiej  – Wiesław Maciejewski, Adam Hohendorff oraz Janusz Mikosik.

„W pewnym momencie zrobiło się bardzo głośno, zaczęły wybuchać wokół nas granaty łzawiące. Obejrzałem się w kierunku placu Dąbrowskiego i zobaczyłem zomowców, którzy szykowali się do szturmu. Tworzyli tyralierę i jak Rzymianie uderzali pałkami o tarcze z pleksi, by wzbudzić przerażenie. Kiedy przystąpili do ataku, rozległy się krzyki bitych na oślep ludzi. Zebrany tłum był coraz bardziej spychany w kierunku ulicy Narutowicza. Uciekający przed szarżującymi zomowcami ludzie przeskakiwali wysoki płot obok naszego budynku. Nigdy nie zapomnę dziewczyny w długim kożuchu, która również podjęła taką próbę, ale jej się nie udało. Zomowcy ściągnęli ją z tego ogrodzenia, bili pałkami i kopali. Nie wiem, co się z nią stało” – wspomina Mariusz Dychta, współzałożyciel NZS-u na Wydziale Prawa i Administracji UŁ.

Opracowanie ukazuje rolę łódzkiej opozycji studenckiej na tle innych ośrodków akademickich, łącząc relacje uczestników przywołanych zdarzeń ze spojrzeniem na nie z perspektywy historii.

Wydawcą książki „W trybach systemu. Z dziejów łódzkiej opozycji studenckiej w latach 1968-1989” jest Narodowe Centrum Kultury.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
pazinski
Piotr Paziński w Domu Literatury
tyrmand
Biografia Tyrmanda w Domu Literatury
zajac
Marek Zając „Felietony diabelskie” w Domu Literatury

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*