82lataminely18. i 19.02.2017 r., o godzinie 18:00, zapraszamy na Małą Scenę Jaracza na kontynuację i zakończenie projektu premierowych czytań klasycznych dramatów, które powstały w dwudziestoleciu międzywojennym i są zapisem nastrojów politycznych i społecznych w sanacyjnej Polsce.

Pierwszego dnia słuchacze usłyszą Przygodę z Vaterlandem Leona Kruczkowskiego, a dzień później Typ A Marii Morozowicz-Szczepkowskiej. Prezentowane dramaty w szczególny sposób opisują codzienność emancypujących się kobiet i ich walkę o przysłowiowy własny pokój.

W czytaniach wezmą udział: Monika Badowska, Urszula Gryczewska, Izabela Noszczyk, Anna Sarna i Ewa Wichrowska.
Opieka merytoryczna i komentarz: prof. Krystyna Duniec – autorka całego projektu, znawczyni dramaturgii dwudziestolecia międzywojennego i propagatorka kobiecego pisarstwa.
Opieka artystyczna: Tomasz Jękot.
Słowo od autorki projektu prof. Krystyny Duniec:

Leon Kruczkowski w PRZYGODZIE Z VATERLANDEM (1935), komedii kryminalnej, opartej na autentycznej historii małego aferzysty, który przywłaszczając życiorys żołnierza-bohatera zrobił zawrotną karierę w przedhitlerowskich Niemczech, obnażył strategie totalitaryzmu: skoro naród uwierzył w bohatera,  to ten choć oszust,  może zostać wykorzystany jako skuteczna tuba propagandowa. Sztuka nie doczekała się poza jedną premierą przedwojenną w Teatrze Comedia i inscenizacją Kazimierza Dejmka w 1963 roku w Teatrze Narodowym żadnych znaczących wystawień.

Natomiast TYP A Marii Morozowicz-Szczepkowskiej nigdy nie został opublikowany, czytanie w Teatrze im. Jaracza jest pierwszym jej upublicznieniem od czasu premiery w Ateneum w 1934 roku. TYP A, gdzie bezrobotny inteligent, zamiatający ulice dostaje się w ręce spółki trzech kobiet: uczonej, badającej możliwości rozwoju ludzkości bez udziału mężczyzn, malarki eksperymentującej z nim erotycznie oraz zakochanej prostytutki rewidował porządek patriarchalny i obyczajowy konserwatyzm, narażając autorkę na zarzut „nieznośnego dydaktyzmu feministycznego” i “naiwnych pretensji do przerabiania świata”.

Bilety na czytania, w cenie 10 zł, dostępne są w Kasie Teatru (tel. 42 662 33 35) i na stronie internetowej w zakładce „Kup bilet”.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
naskrzydlach_12_pla
VIII Konkurs Poetycki „Na Skrzydłach Poezji”
Mariusz Szczygieł w Niebostanie
Literatura w Łodzi – sierpień 2022

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*