Literatura: miasto otwarte 2 – program

mo214 października rozpocznie się druga edycja Festiwalu „Literatura: miasto otwarte 2”. Wstęp na wszystkie imprezy będzie bezpłatny.

14 października, czwartek – flash mob „Słowa na wolności”
godz. 17.02, pl. Wolności

16 października 2010 r., sobota – Rewolucja 1905 r. i literatura

godz. 12.30, pl. Wolności

Odkryj historię pierwszego polskiego futurysty. Poznaj historię swojego miasta, którą pamiętają nazwy ulic, ściany kamienic i literatura, a o której zapomnieli mieszkańcy. Rewolucja patrzy na Ciebie na każdym skrzyżowaniu. Teraz ty popatrz na Łódź poprzez rewolucję.

29 października, piątek – panel dyskusyjny „Romans z popkulturą”

Spotkanie pod nazwą „Romans z popkulturą” poświęcone będzie fenomenowi literatury romansowej na szczytach współczesnych list bestsellerów wydawniczych. W gronie czytelników, autorów i badaczy porozmawiamy o źródłach popularności książek o tematyce miłosnej, literaturze dla kobiet i pisanej przez kobiety (oraz sensie tych rozgraniczeń), konstrukcjach fabularnych, sile pisania i czytania. Spróbujemy określić, na jakie potrzeby współczesnego czytelnika odpowiada tego typu literatura.

10 listopada 2010 r., środa – slam „Wierszówka” i koncert zespołu Jazzpospolita

godz. 18.00, Klub Szafa, ul. Rewolucji 1905 r. nr 10

Slam poetycki jest połączeniem żywej twórczości literackiej i aktorskiego performance’u. Zgłoszeni literaci – zarówno profesjonalni jak i amatorzy, bo udział w konkursie może wziąć każdy – mają kilka minut na zaprezentowanie swoich utworów przed jury złożonym z publiczności. Na koniec zwycięzca otrzymuje nagrodę.

Po slamie koncert jednego z najciekawszych debiutantów polskiej sceny okołojazzowej ostatnich lat. Jazzpospolita to świetna fuzja jazzowej tradycji i post-rockowej nowoczesności. Znakomity warsztat, melodyczna wyobraźnia, doskonała znajomość współczesnego muzycznego języka – to wszystko sprawia, że warszawski kwartet można uznać za kontynuatorów świetnej tradycji polskiej alternatywy jazzowej.

17 listopada, środa – spotkanie z Krzysztofem Rutkowskim

Krzysztof Rutkowski – profesor UW, historyk literatury, eseista, tłumacz. Autor takich książek, jak: Braterstwo albo śmierć. Zabijanie Mickiewicza w Kole Sprawy Bożej (1988), Paryskie pasaże (1994, 1995), Raptularz końca wieku (1997), Requiem dla moich ulic (2008), Wokulski w Paryżu (2010). Tłumacz, któremu zawdzięczamy polskie przekłady Pascala Quginarda, ale i tłumaczenia tak różnorodne jak Skafander i motyl Jean-Dominique’a Bauby’ego i Sztuka pierdzenia Hurtauta. Autor dwóch gatunków osobliwych – „pasaży” i „przepowieści” – form będących odpowiednikiem życio-pisania. Jeden z niewielu ludzi, którzy w XXI wieku nie boi się powiedzieć publicznie, że pisanie to czynność magiczna, rozmowa z duchami, a „przepowieść, kiedy dobrze się ją przepowie – wprowadza w trans, a w szczególnych przypadkach przywraca nawet dar latania”. 

18 listopada, czwartek – warsztaty z Krzysztofem Rutkowskim
Panel dyskusyjny „Opisanie świata – fenomen reportażu” oraz rozstrzygnięcie konkursu na reportaż

Zobacz także:

Puls Literatury – wstępna zapowiedź, konkursy literackie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *