litdlaludziW piątek, 6 sierpnia w bramie przy ul. Piotrkowskiej 82 zorganizowaliśmy happening literacki. Akcja miała za zadanie pobudzenie czytelników, prezentację autorów z Łodzi oraz przybliżenie mieszkańcom naszego miasta najstarszej, jedynej prywatnej  wypożyczalni książek.

  
Pomysł był prosty – w okolicach wypożyczalni rozłożyliśmy książki, które mógł każdy „zaadoptować”. Popularny jeszcze kilka lat temu bookcrossing przeżywa regres, dlatego też chcieliśmy przybliżyć łodzianom tę idee darmowej wymiany powieści, poezji, czy innych publikacji.

W czasie imprezy na schodkach przed antykwariatem czasopism zaprezentowała się trójka łódzkich poetów, poetek: Izabela Kawczyńska, Bogumiła Jęcek i Rafał Gawin. Pogoda pokrzyżowała nam nieco plany i zaplanowany na godz. 18 konkurs jednego wiersza nie dobył się.

Akcja była swoistym literackim guerilla. Nieformalną imprezą, podczas której wszyscy czuli się swobodnie. – To najbardziej szalona spotkanie, w jakim udział brałam – wspominała poetka, Izabela Kawczyńska.

Podczas happeningu kilkanaście osób pytało o to, czy impreza jest jednorazowym wydarzeniem, czy będzie powtarzana. Z powodu zainteresowania wkrótce happening powtórzymy, być może w nieco zmienionej formule.

Dziękujemy wszystkim za przybycie – adopcję książek i przyniesienie własnych pozycji do wymiany. W szczególności podziękowania dla pani Danuty Burskiej z najstarszej wypożyczalni książek oraz dla antykwariatu czasopism za „przygarniecie nas” w czasie trwania imprezy. Także słowa uznania dla poetów, którzy zaprezentowali się podczas happeningu, a także dla Uniwersytetu Łódzkiego, który sprezentował nam kilkadziesiąt tytułów z własnego wydawnictwa.

Literatura dla ludzi – dla każdego. Do zobaczenia następnym razem.

Literatura dla LudziLiteratura dla Ludzi Literatura dla Ludzi Literatura dla LudziLiteratura dla Ludzi
Literatura dla Ludzi Literatura dla Ludzi Literatura dla LudziLiteratura dla Ludzi
Literatura dla Ludzi Literatura dla Ludzi Literatura dla Ludzi
Literatura dla Ludzi

/fot. Agata Kobierska

Zobacz także inne nasze akcje:

Photo Walk 2010 – foto i wideo

Łódzka Noc Muzyki 2010 – foto i wideo

Dziś w nocy umrze miasto – wystawa (foto+wideo) 

{jumi [media/reklama.htm]}
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_9772
Spotkanie z Janem Gondowiczem (foto)
IMG_5562
VIII Festiwal Puls Literatury w Łodzi – dzień 12 (foto)
sfk_501
Leszek Engelking w Śródmiejskim Forum Kultury (foto)
5 komentarzy
 • marcinb
  7 sierpnia 2010 at 12:32

  poza tym tytuły były fajne, sam zabrałem Auto Da Fe z 1966 r!, Historię literatury Stan ów Zjednoczonych w zarysie – XX wiek i Polską sztukę współczesną w amerykańskiej krytyce artystycznej w latach 1984-2002 😀

 • marcinb
  7 sierpnia 2010 at 12:30

  hmm, jak pisałem powyżej to była taka literacka guerilla, wiec sensu organizacji imprezy w budynku jakiejś instytucji nie miałaby sensu, bo przyszłoby, jak to w Łodzi bywa, z sześć osób. No i większość odwiedzających „odkryła”, że w bramie Piotrkowskiej 82 jest najstarsza wypożyczalnia książek i antykwariat

 • Henryk
  7 sierpnia 2010 at 10:28

  Łódzcy poeci na schodach, na parkingu – książki niczym norwidowski fortepian sięgnęły bruku.
  Zdecydowanie ŁÓDŹ BĘDZIE STOLICĄ EUROPEJSKIEJ KULTURY….

 • Anita
  7 sierpnia 2010 at 06:38

  Fajne tytuły były, można było wybrać coś dla siebie 🙂

 • 6 sierpnia 2010 at 20:04

  Proponuję powtórzyć to wydarzenie w bardzo bardzo bardzo zmienionej formie… Przede wszystkim należałoby zadbać o estetykę i organizację tych kilku godzin. Brudna brama, książki na ziemi, ludzie siedzący na betonowych schodach – to nie warunki na przeprowadzanie akcji, która miałaby przyciągnąć ludzi. Spodziewałem się czegoś wyjątkowego, zawiodłem się srogo.

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*