rdg82Sierpień to miesiąc, w którym co roku szczególnie wspominamy tragicznie zmarłych mieszkańców Łódzkiego getta.  Zbliżająca się 66. rocznica jego likwidacji byłą okazją do stworzenia niezwykłej wystawy fotograficznej.

 
Linia graniczna, to seria zdjęć autorstwa Sławomira Grzanka i Zbigniewa Januszka. Uroczystą prezentację zorganizowano 5 sierpnia na terenie dawnego więzienia na Radogoszczu, mieszczącego się przy ul. Zgierskiej 147. Dziś mieści się tutaj Oddział Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Wystawę otworzył zastępca Prezydenta Miasta Łodzi Marcin Bugajski wraz ze swoimi gośćmi – Grzegorzem Matuszakiem, Tadeuszem Michalskim i Sławomirem Grzankiem.
 
Tematem zdjęć jest przede wszystkim Litzmannstad Ghetto i ludzie w nim żyjący. Prace łączą w sobie obrazy sprzed lat i te dzisiejsze, tworzące zwyczajną przestrzeń miasta. Podzielone je na te, w których granica między dawniej a dziś jest jaskrawa, bardzo widoczna i te, na których przeszłość niejako zlewa się z teraźniejszością.  

Fotografie ukazują nam trudny portret miasta w czasach okupacji i to, co od tamtej pory się na Bałutach nie zmieniło. Zachowane, praktycznie niezmienione fasady kamienic, układ ulic, szyn tramwajowych i stare okiennice w domach. Celem autorów jest wywołanie refleksji  nad historią łódzkiej społeczności, której przyszło zmagać się z okrucieństwem wojny. To także próba przybliżenia obrazów sprzed ponad 60. lat i skontrastowania ich z dzisiejszymi realiami. Stare, poszarzałe zdjęcia na których miasto przedzielone jest wielką drewnianą kładką i te współczesne, na których dominuje kolor i ruch.

Przez łódzkie getto przeszło około 200 tysięcy ludzi. Ludność z jego terenu wywożona była m. in. do obozów zagłady w Chełmnie nad Nerem i Auschwitz  – Birkenau. Jego umiejscowienie w północnej części miasta trwale odcisnęło ślad na mapie nie tylko regionu, ale także całej Polski i Europy.  Zlikwidowane zostało 29 sierpnia 1944. Do dziś jednak duch tego miejsca obecny jest w sercach tych, którym wojnę udało się przeżyć a także wśród młodych, którzy dopiero poznają historię miasta.

W muzeum, oprócz prac fotograficznych pt. Linia Graniczna jest stała ekspozycja. Wśród eksponatów znajdziemy fotografie więźniów, pamiętniki a także stroje żołnierzy i starą broń.

 
Linia Graniczna - Litzmannstadt Getto Linia Graniczna - Litzmannstadt Getto Linia Graniczna - Litzmannstadt Getto
Linia Graniczna - Litzmannstadt Getto Linia Graniczna - Litzmannstadt Getto Linia Graniczna - Litzmannstadt GettoLinia Graniczna - Litzmannstadt Getto
Linia Graniczna - Litzmannstadt Getto Linia Graniczna - Litzmannstadt Getto Linia Graniczna - Litzmannstadt Getto
Linia Graniczna - Litzmannstadt Getto Linia Graniczna - Litzmannstadt Getto Linia Graniczna - Litzmannstadt Getto
Linia Graniczna - Litzmannstadt Getto
 
Program obchodów  66. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Ghetto w Łodzi     
29 sierpnia 2010 r.
godz. 15:00
Modlitwy na Cmentarzu Żydowskim, ul. Bracka 40

godz. 16:00
Uroczystość na Stacji Radegast, Al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12:

* wystąpienia gości
* złożenie kwiatów
* otwarcie wystaw: „Linia graniczna” oraz „Kufer rodziny Schwarz”

{jumi [media/reklama.htm]}

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Tomasz_Lazar_Linia_zycia_Dreamline_05_FF2012
Fotofestiwal 2012: Tomasz Lazar zwycięzcą Grand Prix!
DSC_0159
foto[3]kreacja w Jeżowie
12maja_007
Fotofestiwal 2011 – Łódź – Bruxelles (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*