infografika_LMF55 podświetlonych kamienic, 25 instalacji świetlnych oraz 5 projekcji wielkoformatowych 2D/3D to główne elementy programu tegorocznej edycji Light.Move.Festival. Wydarzenie, które co roku odmienia oblicze łódzkiego śródmieścia odbędzie się w dniach 7 – 9 października 2016.

Podczas szóstej edycji festiwalu artystyczne iluminacje rozbłysną w dwóch miejskich parkach – Staromiejskim i Sienkiewicza oraz w obrębie ulicy Piotrkowskiej.
Głównym punktem festiwalu będzie Plac Wolności. Francuski artysta Yves Moreaux stworzy tam wielkoformatową projekcję obejmującą trzy budynki: Kościół Zesłania Ducha Świętego, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne oraz Archiwum Państwowe. Tematem mappingu będzie tegoroczny motyw przewodni festiwalu, czyli oniryzm. Będzie to opowieść o podróży, pełnej  przygód, które pojawiają się w naszych snach. Projekt zostanie zrealizowany w ramach współpracy z lyońskim festiwalem światła Fête des Lumières, który jest Festiwalem Stowarzyszonym Light.Move.Festival. Wiele ciekawych atrakcji znajdzie się także w parkach i ulicach przylegających do Piotrkowskiej. Ulice Moniuszki i Tuwima oraz Sienkiewicza zamienią się w wielką galerię sztuki, a w parku Sienkiewicza podziwiać będzie można interaktywny mapping 2D/3D na koronach drzew,

Wśród innych festiwali światła na świecie, Light.Move.Festival  wyróżnia  się architektonicznymi iluminacjami budynków. – W żadnym innym mieście nie są one tworzone na tak dużą skalę. Zwiedzający zobaczą aż 55 specjalnie oświetlonych kamienic przy ulicy Piotrkowskiej na odcinku od Placu Wolności do ulicy Roosevelta – podkreśla Beata Konieczniak, pomysłodawca festiwalu i członek Rady Fundacji Lux Pro Monumentis, która tworzy Light.Move.Festival. 

Każdy może współtworzyć festiwal światła

Część ścieżki światła, która znalazła się w programie Light.Move.Festival. powstała  podczas otwartych warsztatów „Światło, którym oddychasz” realizowanych we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Efekty ostatniego spotkania będzie można zobaczyć w czwartek (15 września) o godzinie 21:00 w Pasażu Schillera.

Light.Move.Festival. tworzy Fundacja Lux Pro Monumentis przy wsparciu Łódzkiego Centrum Wydarzeń na podstawie umowy wieloletniej.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Kolejni prelegenci Igrzysk Wolności 2022
festiwalpiwa
Festiwal Piwa w Browarze Księży Młyn
retrosp
Retrospekcja lata 80. w Pop’n’Art

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*