Monumentalne instalacje, widowiskowe mappingi czy świetliste dmuchawce nad głowami – już w piątek Light.Move.Festival. po raz dwunasty zaprosi tłumy na wieczorne spacery w wielobarwnej miejskiej scenografii  i przy dźwiękach muzyki na żywo. Sztuka światła odmieni Piotrkowską, Nowe Centrum Łodzi, parki i skwery. A na muzycznej scenie LMF w kilku miejscach Łodzi w świetlnej oprawie wystąpią między innymi Rebel Babel z gościnnym udziałem Piotra Roguckiego, Ani Karwan czy Magdy Kumorek, a także Sonic Trip.

Jak co roku, organizatorzy Light.Move.Festival. – Fundacja Lux Pro Monumentis – zaprosili do współpracy twórców, którzy po mistrzowsku budują atmosferę, wykorzystując sztukę światła do podkreślenia piękna miejskiej architektury.

– To właśnie zachwyt nad łódzką architekturą był inspiracją do stworzenia naszego festiwalu. Tym zachwytem chcemy dzielić się z łodzianami i z turystami, tłumnie przyjeżdzającymi, by podziwiać piękno Łodzi – dodaje Beata Konieczniak, dyrektor artystyczna festiwalu. Dlatego na równi ze sztuką światła bohaterem tegorocznej edycji jest właśnie architektura. Imponujące budynki nie tylko staną się tłem dla mappingów, ale też – za sprawą światła, zostaną pomalowane tak, by jak najpełniej zaprezentować urodę detalu architektonicznego.

Animację kamienic i mappingi przy Piotrkowskiej przygotowują Sebastian Jachimowicz czy Radu Ignat z Light Symphony oraz krakowska artystka Olga Balowska, która wraz z Robertem Słowikiem odpowiadać będzie też za mapping na kościele przy Sienkiewicza 38.

Elementy roślinne oplotą fasadę cerkwi św. Aleksandra Newskiego za sprawą mappingu, zatytułowanego „Breath” autorstwa Camille Gross i Leslie Epsztein. Z kolei między ulicą Tuwima a Traugutta, budynki na nowopowstałych ul. Szwaczek i Prządek przyozdobią się w kolorowe wzory i postacie dzięki analogowym projektorom używanym przez Fenyszoro Visual.

Z kolei Chema Siscar z uznanego na świecie MOMAP STUDIO przygotowuje monumentalny mapping „Awakening of a garden” na sąsiadujących ze sobą kamienicach Piotrkowska 147 i 149. Połączy on ściany dwóch eklektycznych kamienic i zabierze widzów w podróż po najsłynniejszych secesyjnych budynkach świata.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, oprócz kamienic, artyści rozświetlą przestrzeń parków i skwerów za pomocą instalacji. W koronach drzew Parku Sienkiewicza warto będzie wypatrywać statycznych i analogowych projekcji oraz iluminacji świetlnych przygotowanych przez Sebastiana Gottheita, który instalację zatytułowaną „A light among many” wzbogacił także o ciekawą warstwę muzyczną. W parku znajdą się także instalacje przygotowane przez studentów i profesorów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Warszawie oraz niezależnych artystów, którzy zgłosili swoje projekty w ramach otwartego naboru. Ścieżką DEBIUT/EKSPERYMENT podążyć będzie można także w kierunku Parku Moniuszki oraz EC1, gdzie  już teraz prezentowana jest wielkopowierzchniowa instalacja autorstwa Angello Bonello – imponująca, długa na 65 metrów, świetlna kompozycja złożona z sylwetek balerin zachwycających taneczną lekkością.

Spacerując ulicą Piotrkowską na odcinku Zamenhofa/Nawrot aż do Pałacu Gustawa Adolfa Kindermanna (Piotrkowska 151), warto będzie unieść głowę by podziwiać instalację „Light a wish” OGE Design Group. Patrząc w niebo można będzie dostrzec świetliste kwiaty dmuchawców.

Jeszcze więcej muzyki na żywo!

Festiwal światła to tradycyjnie duża porcja muzycznych wrażeń. Jednak jeszcze nigdy nie było w programie tyle muzyki na żywo. Pierwszego dnia festiwalu na placu Dąbrowskiego wystąpią zespoły The Bullseyes i Heima.  W sobotę w tym samym miejscu zagości żywiołowy REBEL BABEL pod batutą Łukasza L.U.C Rostkowskiego z gwiazdorskim gościnnym udziałem Ani Karwan, KIWI, Magdy Kumorek i Piotra Roguckiego. W niedzielę w świetlnej oprawie wystąpią tam soliści Teatru Wielkiego w Łodzi.

Inny klimat muzyczny panować będzie w EC1 – Łódź Miasto Kultury. Przez trzy dni o doskonałą zabawę i klubowe emocje zadba kultowa łódzka grupa Sonic Trip.

Także przechodnie przemierzający ulicę Piotrkowską mogą liczyć na kilka niecodziennych spotkań muzycznych. Na jednym z balkonów kamienic przy Piotrkowskiej pojawią się charyzmatyczni bracia Steczkowie. Paweł jest kompozytorem, producentem, multiinstrumentalistą. Piotr gra na skrzypcach i fletach. Wspólnie – łącząc jazz, film music i world music – wypracowali własny artystyczny i oryginalny styl. Muzyka popłynie też z okien kamienic. DJ-e: Arkadiusz Zwoliński, Łukasz Szpoton i Sławomir Florkowski wystąpią ze skrzypkiem Michałem Matuszewskim oraz saksofonistami: Markiem Maciejewskim, Krzysztofem Śliwińskim i Pawłem Noszczyńskim.

 Interesująco zapowiadają się także „Szpaderski Days”, upamiętniające niezwykłą postać łódzkiego producenta instrumentów perkusyjnych – Zygmunta Szpaderskiego. Usłyszeć będzie można między innymi  niezapomniany przebój „Do zakochania jeden krok” w wykonaniu Andrzeja DąbrowskiegoAndrzeja Frajndta.

Light.Move.Festival. już od dwunastu lat ożywia i budzi do życia miejskie przestrzenie, zamieniając
je w otwarte, zjawiskowe galerie sztuki. Tegoroczna edycja odbędzie się w weekend 23-25 września, a szczegółowe informacje o programie, mapę festiwalowych atrakcji znaleźć można na stronie  www.lmf.com.pl.

 

Na Light Move Festival najlepiej komunikacją miejską.

Aby zapewnić wygodny dojazd na Festiwal Światła, uruchomiona zostanie specjalna linia i wydłużone oraz wzmocnione zostanie kursowanie łódzkich autobusów i tramwajów.

Na Festiwal Światła najlepiej wybrać się komunikacją miejską. Dla zapewnia bezpieczeństwa, teren festiwalu zostanie wyłączony z ruchu. W każdy festiwalowy dzień (piątek, sobota i niedziela) w godz. 17 – 1 zamknięty dla ruchu będzie obszar centrum miasta, pomiędzy Piłsudskiego, Kościuszki, Jaracza i Rewolucji 1905 r. oraz ul. Uniwersyteckiej. Najbliżej festiwalowych atrakcji dostępny będzie dla samochodów podziemnych parking dworca Łódź Fabryczna. Dojazd do niego możliwy będzie bez zmian z al. Rodziny Scheiblerów od Narutowicza i Tuwima oraz z al. Rodziny Grohmanów.

Komunikacja miejska, zostanie wzmocniona, a jej kursowanie wydłużone do godzin nocnych, aby zapewnić łatwy dojazd i powroty do domu.

Linie 2A, 3B, 4, 10A, 10B, 11, 12, 18, 57, 80C, 83, Z1 i Z13 kursować będą do godz. 0:30. Ostatnie odjazdy o tej godzinie z centrum miasta.

Ponadto przez cały weekend kursować będzie linia 18 w godz. ok. 17-1.

Uruchomiona zostanie również specjalna linia autobusowa 151, która kursować będzie wokół terenu Festiwalu Światła, zapewniając wygodny przejazd pomiędzy festiwalowymi atrakcjami. Numeracja linii nawiązuje do dawnego oznaczenia autobusowych linii nocnych, a to ze względu na tabor, który pojawi się na specjalnej linii. W festiwalowych okolicznościach przejedziemy się zabytkowymi autobusami Jelcz, czy Ikarus z dawnych lat. Ponadto podczas festiwalu światła w sobotę i niedzielę wydłużone zostanie do godzin wieczornych funkcjonowanie Łódzkie Linii Turystycznej 0 kursującej na trasie Retkinia – Piotrkowska Centrum – Plac Niepodległości. Na festiwal światła będzie można dojechać przedwojennym tramwajem typu Sanok, czerwonym składem wagonów 5N z lat 60. czy rozświetlonym wagonem „Imprezowym” łódzkiego MPK.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Lux Pro Monumentis. Partnerem głównym jest Miasto Łódź.

LMF_ MAPA WYDARZEŃ PDF – ZOBACZ

Konkurs dla miłośników zdjęć i wideomaniaków z okazji Light Move Festival!

Lux Pro Monumentis, Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta i Łódzka Organizacja Turystyczna zapraszają do wspólnej zabawy. Do wygrania vouchery na bilety lotnicze!

Już w ten weekend Łódź ponownie stanie się stolicą światła za sprawą 12. edycji Light.Move.Festival! Wydarzenie, które do tej pory zgromadziło ponad cztery miliony osób powraca w nowej odsłonie, by rozświetlić łódzkie kamienice, parki i podwórka.
Z tej okazji został przygotowany specjalny konkurs dla wszystkich, którzy lubią uwieczniać ważne dla nich chwile lub przyjemne dla oka (nie tylko) miejskie krajobrazy.

– Light.Move.Festival to już wizytówka turystyczna naszego miasta, która rokrocznie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Choć większość uczestników to łodzianie, nie brakuje turystów z innych miast Polski, a nawet zza granicy – wydarzenie odwiedzali w przeszłości turyści m.in. z Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii czy nawet Stanów Zjednoczonych. Ten festiwal to wizualna uczta dla naszych oczu,
a udostępniane w Internecie zdjęcia i filmy z każdej edycji mają niepowtarzalny klimat i są najlepszą reklamą Łodzi. Dlatego tym konkursem chcemy dodatkowo zachęcić do tego, by ludzie łapali najpiękniejsze momenty z tego weekendu. Dodatkowo dzięki temu możemy promować najnowsze połączenia lotnicze obsługiwane przez Port Lotniczy Łódź – do Mediolanu-Bergamo oraz do Brukseli-Charleroi. Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału –
zachęca Tomasz Koralewski, prezes Łódzkiej Organizacji Turystycznej.

Jak wziąć udział w konkursie?

Konkurs wystartował na facebookowym fanpage’u „Łódź Turystyczna – lodz.travel”. Pod przypiętym postem konkursowym, należy w komentarzach wklejać swoje prace, a po zakończeniu konkursu zwycięzców wyłoni jury.

Szczegółowy regulamin dotyczący konkursu przesyłamy w załączeniu – zostanie on także opublikowany na stronie internetowej www.lodz.travel. 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
FMP-2017-patroni
Festiwal Myślenia Projektowego – Łódzkie 2017
IMG_1999
XVII Targi Żeglarstwa i Sportów Wodnych Boatshow
infograf
CaseWeek — największy cykl warsztatów inżynierskich również w Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*