infografika_LMF55 podświetlonych kamienic, 25 instalacji świetlnych oraz 5 projekcji wielkoformatowych 2D/3D to główne elementy programu tegorocznej edycji Light.Move.Festival. Wydarzenie, które co roku odmienia oblicze łódzkiego śródmieścia odbędzie się w dniach 7 – 9 października 2016.

Podczas szóstej edycji festiwalu artystyczne iluminacje rozbłysną w dwóch miejskich parkach – Staromiejskim i Sienkiewicza oraz w obrębie ulicy Piotrkowskiej.
Głównym punktem festiwalu będzie Plac Wolności. Francuski artysta Yves Moreaux stworzy tam wielkoformatową projekcję obejmującą trzy budynki: Kościół Zesłania Ducha Świętego, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne oraz Archiwum Państwowe. Tematem mappingu będzie tegoroczny motyw przewodni festiwalu, czyli oniryzm. Będzie to opowieść o podróży, pełnej  przygód, które pojawiają się w naszych snach. Projekt zostanie zrealizowany w ramach współpracy z lyońskim festiwalem światła Fête des Lumières, który jest Festiwalem Stowarzyszonym Light.Move.Festival. Wiele ciekawych atrakcji znajdzie się także w parkach i ulicach przylegających do Piotrkowskiej. Ulice Moniuszki i Tuwima oraz Sienkiewicza zamienią się w wielką galerię sztuki, a w parku Sienkiewicza podziwiać będzie można interaktywny mapping 2D/3D na koronach drzew,

Wśród innych festiwali światła na świecie, Light.Move.Festival  wyróżnia  się architektonicznymi iluminacjami budynków. – W żadnym innym mieście nie są one tworzone na tak dużą skalę. Zwiedzający zobaczą aż 55 specjalnie oświetlonych kamienic przy ulicy Piotrkowskiej na odcinku od Placu Wolności do ulicy Roosevelta – podkreśla Beata Konieczniak, pomysłodawca festiwalu i członek Rady Fundacji Lux Pro Monumentis, która tworzy Light.Move.Festival. 

Prezentujemy TOP10 Light.Move.Festival.

W najbliższej edycji festiwalu światła w centrum Łodzi rozbłyśnie 55 zabytkowych kamienic, w pasażach i parkach miejskich powstanie 25 instalacji świetlnych, a na fasadach budynków zostanie wyświetlonych 5 mappingów 2D/3D. Czego nie można przegapić?

Niezwykłe mappingi 2D/3D

Zeszłoroczne pochwały odnośnie malowniczej wielkoformatowej projekcji na fasadzie Kościoła przy ulicy Sienkiewicza 38, zachęciły organizatorów do ponownego umieszczenia w programie Light.Move.Festival. mappingu 2D/3D w tej samej lokalizacji. O tegorocznym dziele pod nazwą „Fantasia” jego autorzy – Sebastian Jachomowicz i Robert Słowik – napisali: „Zwyczajnie niezwyczajna ucieczka od tego co znane i rzeczywiste do zaklętej krainy nieskończonych możliwości i metamorfoz pełnych magicznych dźwięków, energetycznych obrazów dopracowanych w najmniejszych szczegółach”. Kolejny mapping projektu Jachomowicza i Słowika powstanie przy ulicy Piotrkowskiej 76. Zwiedzający zobaczą gigantycznego smoka zionącego ogniem.

Projekcje wielkoformatowe będzie można oglądać także na placu Wolności, ulicy Moniuszki 4 i Piotrkowskiej 149. W pierwszej lokalizacji za mapping 2D/3D „Fantasmagoria” odpowiada znany francuski artysta Yves Moreaux. W drugiej powstanie projekt „Horrendum”, który zabierze uczestników w podróż do przerażającego świata koszmarów sennych. Ostatni mapping 2D/3D „The Rainbow House” stworzy Patrice Warrener, francuski twórca o ogromnym dorobku artystycznym, którego świetlne kreacje zainspirowane są światem feerii barw i architektury.

Gigantyczne lampy, kwiaty i ważki

W Pasażu Schillera stanie sześć kilkumetrowych instalacji przypominających biurowe lampy z czołówki amerykańskiej wytwórni filmów animowanych Pixar. „La Lampounette” stoi grupa Tilt od wielu lat współpracująca z Light.Move.Festival.

Niezwykłe instalacje świetlne będą dostępne dla zwiedzających także w miejskich parkach. W Parku Sienkiewicza stanie ogromna podświetlana kopuła. Obraz wyświetlany na instalacji świetlnej będzie można oglądać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektu. Z kolei w Parku Staromiejskim wielkie błyszczące ważki będą się unosić nad stawem pełnym świecących nenufarów.

Kolejna atrakcja stanie w Manufakturze. Tam zwiedzający będą mogli przemienić się w anioła, dzięki gigantycznym świecącym skrzydłom z błyszczącą aureolą i zrobić sobie zdjęcie.

Koncert w kamienicy pod Gutenbergiem

Koncert w świetlnej oprawie ma już swoją tradycję i każdego roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W 6. edycji goście festiwalowi będą świadkami niezwykłego spektaklu muzycznego „ŁÓDŹ Story”, którego gwiazdami staną się studenci Akademii Muzycznej w Łodzi.

Bezpłatna aplikacja LMF

Wszystkie atrakcje ze zdjęciami i opisami znajdą się w nowej bezpłatnej aplikacji Light.Move.Festival. do ściągnięcia na komórkę. Aplikacja została podzielona na siedem kategorii. Instalacje świetlne, projekcje, mapping 3D, interaktywne działania i wydarzenia towarzyszące będą zawierać opisy i zdjęcia wszystkich atrakcji z danej kategorii. Te, które spodobają się nam najbardziej będziemy mogli umieścić w „Mój LMF” i zobaczyć ich lokalizacje na mapie łódzkiego śródmieścia. Ostatnia kategoria „Parkingi” wskaże nam, gdzie możemy zaparkować samochód.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
plasterkultury
Plastry Kultury – mainstream roku
sjesta5
Sjesta na Julianowskiej – V odsłona
targimody
Ptak Fashion City – luty 2015

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*