Letnia Scena: Podróże prze sny. I powroty (foto)

IMG_0549Za nami drugi konkursowy spektakl tegorocznej Letniej Sceny. W środę, 12 lipca, na deskach Domu Literatury w Łodzi mogliśmy zobaczyć i usłyszeć Podróże prze sny. I powroty w realizacji Lecha Raczaka i trio Targanescu.

Snem nasz gatunek interesuje się od niepamiętnych czasów. Dumali nad nim filozofowie, badali naukowcy i choć powstało na ten temat wiele dzieł, nadal nie poznaliśmy jego fenomenu do końca. Ojciec psychoanalizy, Zygmunt Freud, stwierdził niegdyś, że „sen jest spełnieniem irracjonalnych namiętności stłumionych podczas naszego życia na jawie”. A co o snach mówi nam Lech Raczak?

„Podróże przez sny. I powroty” to fantasmagoryczny obraz podróży w głąb snów: abstrakcyjnych, zabawnych, niekiedy niepokojących. Świat snu nie jest stabilny, ulega rozpadowi, by po chwili zrodzić coś nowego. Materac dryfujący z jednej kałuży do drugiej nagle się rozpuszcza. W śnie może przecież rozpuścić się cały dom, a przewrócony pijaczek potrafi zmienić się w rosłego mężczyznę. Więzienna drużyna piłkarska to prolog do pojawienia się trzech Ew, które Raczak zaprasza na swój pogrzeb. Ten kalejdoskopowy taniec obrazów, które zmieniają się, tworząc niespójną, choć ciekawą narrację, przypomina nam o tym, że we śnie czas i logika nie mają żadnej władzy.

„Podróże przez sny. I powroty” to dość nietypowy spektakl, któremu bliżej do monodramu. Krótkie opowieści o snach dopełnia oniryczna muzyka zespołu Targanescu (w składzie: Katarzyna Klebba, Paweł Paluch, Arnold Dąbrowski). Muzyka momentami energiczna, czasem spokojna, wręcz nostalgiczna, współgrająca ze snami, opowiadanymi przez Raczaka.

Miłych snów. Nie śnijcie tylko koszmarów. Kolejny konkursowy spektakl już 19 lipca. Tym razem widzowie będą mogli zobaczyć Fabularny przewodnik po trzecim trymestrze.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *