letniascenamonoppolisLetnia Scena Monopolis, nie mylić z wieloletnim projektem Domu Literatury w Łodzi pod nazwą Letnia Scena, ugości dwa uznane stołeczne teatry. Bezpłatne spektakle zostaną wystawione dla łodzian w zabytkowym parku Źródliska.

Virako zaprosiło do współpracy dwa stołeczne teatry: Polski i Kamienica. Oba wystawią podczas tegorocznej Letniej Sceny Monopolis po dwa spektakle. Przedstawienia zostały zaplanowane raz w miesiącu. – Ze względu na rozpoczynające się w Monopolis roboty budowlane, tego lata zapraszamy do parku Źródliska. Podczas każdego przedstawienia na widowni zasiąść będzie mogło nawet 500 osób – zapowiada Krzysztof Witkowski.

Letnią Scenę Monopolis otworzy 22 czerwca o godz. 21:00 “Szkoła Żon” Jacques’a Lassalle’a, w której będziemy mieli okazję zobaczyć dyrektora naczelnego Teatru Polskiego – Andrzeja Seweryna. Łodzianie zapewne najlepiej kojarzą go z kultowego filmu Andrzeja Wajdy “Ziemia Obiecana”, chociaż to tylko jedna z wielu wybitnych kreacji.

– Świetnie jest wracać do Łodzi. Tym razem “przywożę” ze sobą Teatr Polski. Plenerowa scena w parkowym otoczeniu to interesujący pomysł. Wybór parku Źródliska jest dla mnie dodatkowo ciekawy z uwagi na fakt, że przecież tuż obok, w pałacu i fabrykach Scheiblera kręciliśmy sceny “Ziemi Obiecanej” – mówi Andrzej Seweryn.

Obok filmowego Maksa Bauma w spektaklu inaugurującym cykl zobaczymy m.in. Olgierda Łukaszewicza i Annę Cieślak. Bezpłatne zaproszenia można odbierać w recepcji biurowca Forum 76, przy skrzyżowaniu Marszałków, w dni powszednie, w godzinach 10:00 – 18:00 (od 14.06.2017) oraz zdobyć od jednej z łódzkich redakcji.

„Szkoła żon” powstała w 1662 roku. Obok „Świętoszka” i „Skąpca” jest jedną z najsłynniejszych komedii Moliera, która na stałe weszła do kanonu europejskiego dramatu. Treść utworu i jego siła komiczna wywodzą się z piętnowania przywar charakteru oraz obyczajowej satyry. Spektakl Lassalle’a skupia się na rzetelnym, uważnym odczytaniu tekstu sztuki. Reżyser dowodzi, że Molierowska czujność i ostrość widzenia przetrwała do dziś i jest wciąż aktualna. „Szkoła żon” Lassalle’a prezentuje wysoką formę teatru, który wywodzi się z przywiązania do rangi słowa, kunsztu aktorskiego oraz precyzji tworzenia spójnej i wyrazistej inscenizacji.

Spektakle Teatru Polskiego będziemy oglądali w czerwcu i lipcu. W sierpniu i wrześniu na widzów będą czekały przedstawienia Teatru Kamienica.

– Teatr Polski otworzy Letnią Scenę Monopolis, a my z Teatrem Kamienica ją zamkniemy – zapowiada Emilian Kamiński, założyciel Teatru Kamienica. – Na finał przygotujemy spektakl w mojej reżyserii. Mogę zdradzić dzisiaj, że będzie to przedstawienie wyłącznie dla widzów dorosłych.

– Łodzianie uwielbiają imprezy w plenerze. Chętnie uczestniczą zarówno w wydarzeniach kulturalnych, jak i rekreacyjno-sportowych. Letnia Scena Monopolis z pewnością przypadnie im do gustu, a zaproszenia szybko się rozejdą. Spektakle będą grane, co prawda, jedynie latem, ale myślę, że będzie to przedsmak tego, czego możemy spodziewać się w Monopolis po jego otwarciu. Znajdą się tam przecież dwie sceny (regularna i amfiteatr), na których obejrzymy jeszcze wiele ciekawych przedstawień – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
image_4_16902000
Pasión de Buena Vista w Teatrze Wielkim
Niepodległą. Miasto w Teatrze Powszechnym
dotknij_teatru_32-730x434
Agata szuka pracy w Domu Literatury

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*