IMG_5112Jacka Chmielnika zapamiętam z brawurowych ról zaprezentowanych w Vabanu i Kingsajz. Jednakże tragicznie zmarły aktor był również niezłym dramaturgiem. A jego najlepszą sztuką jest niewątpliwie Romanca.

Rozpoczyna się jak sprzed wieków. Aktorzy przebrani w stroje z epoki rozmawiają ze sobą językami dawno umarłych poetów. To opowieść o miłości – Bianki zdradzonej przez ukochanego Euzebia. Te wieści przekazuje jej Lorenzo. Po kilkunastu minutach na widowni rozpoczyna się raban – to niezadowolony widz, który uważa, że to wszystko farsa. Kolejne sprzeczki kończą się wyprowadzeniem gościa z sali. Aktorzy jednak już nie wrócą do swojej roli.

Jeden ruch – widza, powoduje, że Romanca rozpędza się. Zamienia się w farsę, opowieść drwiąca zarówno z klasycznych spektakli, jak i nowoczesnych form. Bo teatr to życie, a życie to teatr. Tak może brzmieć motto tego niezwykłego spektaklu przedstawionego na deskach Śródmiejskiego Forum Kultury – Domu Literatury 2 sierpnia br. Oczywiście najciekawiej obserwować reakcje nieznających tematu widzów chcących przebranego za widza aktora siłą wyrzucić z sali (w czwartek jedna z pań chciała podarować mu 20 zł, aby tylko wyszedł). Bo Romanca silnie działa na emocje – od znudzenia, poprzez agresję, kończąc na zadowoleniu. Przedstawienie te niewątpliwie było niewątpliwie najciekawszą propozycją tegorocznej Letniej Sceny Forum.

joomplu:40150

Na scenie w ŚFK-DL pojawili się aktorzy związani z Centrum Kultury Gdynia: Dariusz Majchrzak (także reżyser), Tomasz Piątkowski i Agnieszka Skawińska.  Kolejna odsłona Letniej Sceny Forum 9 sierpnia, o godz. 19 rozpocznie się spektakl Co Pan na to, Panie Freud? w wykonaniu Teatru Zielony Wiatrak z Gdańska.

Zobacz także:

Letnia Scena Forum 2012: Ach Panie, Panowie (foto)

Letnia Scena Forum 2012: Biblia w skróconej wersji (foto)

Letnia Scena Forum 2012: Tancerz Mecenasa Kraykowskiego (foto)

Letnia Scena Forum 2012: Pieśń o chmurze (foto)

Letnia Scena Forum 2012 – informacje, program

Colas Breugnon w Śródmiejskim Forum Kultury (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
wwwKasiaBabapanelTANGO-18
Zwycięzcy Plebiscytu Publiczności XXII MFSPiN
Teatr Szwalnia podsumowuje sezon 2018/19
Startuje pilotaż ogólnopolskiego programu Przestrzenie Sztuki

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*