066019 lipca kolejna odsłona Letniej Sceny Forum. W każdy czwartek wakacji w Śródmiejskim Forum Kultury – Domu Literatury prezentowane są spektakle teatralne z całego kraju. Tym razem będzie to Biblia w skróconej wersji Sceny Współczesnej z Warszawy.

Przedstawienie to podróż po Starym i Nowym Testamencie, przez najważniejsze historie z księgi wszechczasów, przedstawione z przymrużeniem oka. Trzech aktorów odgrywa bohaterów od Abrahama po Jana Chrzciciela, od Ewy po Salome. Biblia w skróconej wersji zaskoczy każdego: Król Salomon śpiewa przebój w stylu Jerzego Połomskiego o podejmowaniu trudnych decyzji, Salome kusi tańcem na rurze, Trzej Królowie błądzą po pustyni prowadzeni przez gwiezdną nawigację, a narodziny Jezusa są relacjonowane na żywo milionom widzów TV. To spektakl dla wierzących i niewierzących, dla wszystkich, którzy cenią teatralną rozrywkę na najwyższym poziomie.

Mamy dla Was podwójne zaproszenie na to wydarzenie. Wystarczy, że wyślecie SMS o treści plaster.teatr pod numer 71051 rejestrujący Was w konkursie.

Pytanie konkursowe roześlemy we wtorek, 17 lipca  2012 po godz. 19. wtedy też osoby zarejestrowane otrzymają SMS z pytaniem. Nagrodę otrzymają osoby, których SMS z odpowiedzią będzie najszybszy. Kosz jednego SMS wynosi 1 zł + vat, czyli całość zabawy to 2 zł + vat. Konkurs zakończy się 17 lipca o 23:59 lub do dwóch pierwszych poprawnych odpowiedzi.

Fundatorem nagród w konkursie jest ŚFK-DL
konkurs zakończony, bilety otrzymała oaosba, której nr. tel. rozpoczyna się od 5132…

Program Letniej Sceny Forum 2012

bilety: 30 zł / przedsprzedaż 20 zł

12 lipca
Teatr Studio „Sonda”  (Kalisz)
Witold Gombrowicz
Tancerz Mecenasa Kraykowskiego

Opowieść o szalonym, irracjonalnym uczuciu, jakim bohater monodramu  obdarza przypadkowo spotkanego człowieka – mecenasa Kraykowskiego. Im dalej, tym bardziej bohater pogrąża się w chorej miłości, z oddaniem przyjmując upokorzenia i aż do śmieszności naśladuje obiekt swojego uczucia, rekompensując sobie takim zachowaniem własną niemoc i pustkę.

Adaptacja, scenografia, opracowanie muzyczne, reżyseria i wykonanie – Dariusz Sosiński  (aktor Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu)

19 lipca
SCENA WSPÓŁCZESNA  (Warszawa)
Biblia – w skróconej wersji

Przedstawienie to podróż po Starym i Nowym Testamencie, przez najważniejsze historie  z księgi wszechczasów, przedstawione z przymrużeniem oka. Trzech aktorów odgrywa bohaterów od Abrahama po Jana Chrzciciela, od Ewy po Salome. Biblia w skróconej wersji zaskoczy każdego: Król Salomon śpiewa przebój w stylu Jerzego Połomskiego o podejmowaniu trudnych decyzji, Salome kusi tańcem na rurze, Trzej Królowie błądzą po pustyni prowadzeni przez gwiezdną nawigację, a narodziny Jezusa są relacjonowane na żywo milionom widzów TV. To spektakl dla wierzących i niewierzących, dla wszystkich, którzy cenią teatralną rozrywkę na najwyższym poziomie. 

Tłumaczenie i produkcja – Włodzimierz Kaczkowski
Adaptacja, muzyka, teksty piosenek, reżyseria – Szymon Turkiewicz
Scenografia i kostiumy – Magdalena Engelmajer
Występują: Bartosz Głogowski, Paweł Iwanicki, Marcin Piejaś

26 lipca
Towarzystwo Teatralne Pod Górkę  (Warszawa)
Ach Panie, Panowie

„Ach Panie, Panowie” to liryczny i dowcipny recital, w którym Stanisław Górka (aktor warszawskiego Teatru Współczesnego, popularny Zbyszek w „Plebanii”) wykonuje piosenki towarzyszące mu od czasów młodości, autorstwa takich mistrzów jak Marian Hemar,  K.I. Gałczyński, Bułat Okudżawa, Agnieszka Osiecka, Jeremi Przybora i innych. Interpretuje je z niezrównaną maestrią, zjednując sobie sympatię każdej publiczności, przenosząc ją  w świat poezji, subtelnego dowcipu, pięknego słowa i lirycznej refleksji, świat, który zbyt szybko odchodzi w zapomnienie.

Scenariusz, reżyseria i prowadzenie – Piotr Siła

2 sierpnia
Centrum Kultury w Gdyni
Jacek Chmielnik
R o m a n c a

Romanca, która z pozoru jest sztuką o miłości, okazuje się sztuką o sztuce, o teatrze. Bo teatr zawsze mówi prawdę, nawet jeśli czasem kłamie… Romanca to jedna wielka zabawna niespodzianka – autor śmieje się z teatru, z konwencji i aktorów, a wraz z nim śmieje się publiczność, „do łzy ostatniej”. Zacieranie granic między różnymi odcieniami fikcji a rzeczywistością jest największym atutem tego przedstawienia. Autor z niebywałym wdziękiem żongluje teatralnymi konwencjami, grając cytatami z klasyki literatury, przekracza granice gatunków, łącząc realność z kreacją. W tym – pełnym zaskakujących zwrotów akcji i niezwykłych perypetii – scenicznym widowisku doskonale spisują się młodzi aktorzy, wykonując sceniczny majstersztyk.

Reżyseria – Dariusz Majchrzak
Scenografia – Małgorzata Kacprzak
Muzyka – Patryk Szwichtenberg

9 sierpnia
Teatr Zielony Wiatrak  (Gdańsk)
Marek Brand
Co pan na to, panie Freud

Tytuł przedstawienia brzmi może nader poważnie, lecz to co dzieje się na scenie posiada wyraźne cechy komedii z domieszką poetyki groteski i farsy. Mamy tu do czynienia  z dowcipem połączonym z głębsza refleksją. Jawa czy sen? Kto nigdy nie miał takich wątpliwości? Bohaterowie dramatu już od pierwszych sekund próbują odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rzeczywistość, w której się znajdują, jest prawdziwa, czy jest to tylko marzenie senne. To nie jest tylko opowieść o trzech facetach, którzy się zmaterializowali  w jakiejś przestrzeni. Mogą oni też być obrazem człowieka wpisanego w sztywne ramy społeczne.  A może śnią się komuś i w tym śnie są zarazem komiczni i tragiczni..

Reżyseria – Marek Brand
Muzyka – Tomasz Kobiela
Kostiumy – Anna Molga
Występują: Marek Brand, Jacek Labijak, Maciej Szemiel

16 sierpnia
Teatr KraKoTeka  (Kraków)
Edward Pasewicz
Lamentacje londyńskie

Rzecz dzieje się w Londynie, w środowisku młodych polskich emigrantów. Poznajemy różne charaktery, ich marzenia i plany na przyszłość, skonfrontowane z mniej radosną rzeczywistością. Każdy z uczestników tej przedziwnej dramy jest na swój sposób „nienormalny”, lecz nawet najdziwniejsza postać ma swoje zalety, a jej zniknięcie ze sceny zubożyłoby pozostałych. Niespodziewany zwrot akcji (nie będziemy go zdradzali) przewróci ten „światek” do góry nogami. Autor, Edward Pasewicz, przede wszystkim jest poetą  (nominowany do tegorocznej prestiżowej Nagrody Literackiej Gdynia) ale jako dramaturg sprawdził się doskonale, a dzięki reżyserii Kamila Błocha, spektakl jest błyskotliwy i publiczność bawi się wyśmienicie.

Reżyseria – Kamil Błoch
Obsada: Adelka – Kaja Sosnowska/Weronika Łaska, Katie – Katarzyna Ilnicka/Olga Sypek, Didi – Tomasz Adamski, Nate – Paweł Frydrych, Pati – Patryk Malcher, Stiv – Adam Możdżonek, Terrorysta – Sławomir Hrycyk/Norbert Burkowski, Tom – Wojciech Kiwacz

23 sierpnia
Impresariat SKENE  (Toruń)
Demakijaż, czyli bójcie się nas Panowie

W teatralnej garderobie przygotowują się do spektaklu 4 aktorki, o różnych charakterach i w różnej sytuacji życiowej. Staje się to pretekstem do rozmów i zwierzeń, a także punktem wyjścia do wielu zabawnych sytuacji. Komedia wpisuje się doskonale w modny dzisiaj, a zawsze aktualny, nurt damsko-męskich utarczek, bez których świat nie mógłby istnieć, w myśl prostej zasady: „Faceci lubią te kobiety, które lubią facetów”. Spójny spektakl, łączący świetny tekst z rewelacyjnymi autorskimi piosenkami i kilkoma znanymi utworami (A. Osiecka, W. Młynarski, M. Hemar, J. Wołek). W humorystyczny sposób pokazuje relacje damsko-męskie, wywołując salwy serdecznego śmiechu, który ani przez chwilę nie przeradza się w wulgarny rechot, a jedynie skłania do odrobiny refleksji.

Scenariusz – maFra
Muzyka i aranżacje – Dariusz Walichniewicz
Oprawa plastyczna – Anita Bucholc-Grabek
Występują: Magdalena Kamińska, Małgorzata Kiedrzyńska, Karolina Liminowicz, Magda Łęgowska

30 sierpnia
Śródmiejskie Forum Kultury – Dom Literatury  (Łódź)
S C E N A   F O R U M
Daniel Keyes
Aria dla Algernona

Monodram w wykonaniu TOMASZA BORUSZCZAKA
Bohaterem przedstawienia jest Charlie Gordon, młody człowiek upośledzony umysłowo, który zostaje poddany niezwykłemu eksperymentowi. Skutkuje on gwałtownym wzrostem potencjału intelektualnego. Ale cud nie trwa długo i po pewnym czasie następuje równie gwałtowny regres. Tytułowy Algernon to mysz poddana podobnemu zabiegowi, która – w pewnym sensie – staje się jedynym przyjacielem Charliego. Charlie osiąga niewyobrażalne możliwości intelektualne, za którymi nie nadąża jego rozwój emocjonalny, co powoduje nieuniknione konflikty wewnątrzosobowościowe, a za tym trudności w radzeniu sobie z prostymi relacjami międzyludzkimi, takimi jak np. przyjaźń czy miłość. To głębokie studium psychologiczne, każe nam zadać pytania: Na ile mamy prawo do „programowania” istot ludzkich? Na ile sprawą indywidualną jest szczęście człowieka? Książka Daniela Keyesa, na przestrzeni ponad pięćdziesięciu lat od jej pierwszego wydania, miała w USA 130 wznowień, była przetłumaczona na wiele języków, jak również miała wiele realizacji teatralnych i filmowych. Przedstawienie grane na Scenie Forum cieszy się niesłabnącym powodzeniem.

Adaptacja i reżyseria – Andrzej Czerny
Opracowanie muzyczne – Adam Zajdel

Zobacz także:

Colas Breugnon w Śródmiejskim Forum Kultury (foto)

Letnia Scena Forum 2011 – Rysy na życiorysie (foto)

Letnia Scena Forum 2011 – Novecento (foto)

Letnia Scena Forum 2011 – Fejs bóg (foto+wideo)

Letnia Scena Forum 2011 – Piaskownica (foto+wideo)

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
NocKina2010-plakat-grupa1
Noc Kina w Silver Screen (zakończony)
17_02_koncert_boys_b2_a6
Boys w Bajce (zakończony)
Koncert Finałowy 11. Letniej Akademii Jazzu (zakończony)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*