letniascena2016W każdą środę lipca i sierpnia o godz. 19 w Domu Literatury rozpoczną się pokazy spektakli w ramach tegorocznej Letniej Sceny. Widzowie zobaczą pokazy konkursowe i pokaz mistrzowski plus spektakl towarzyszący, a także po raz pierwszy pokazy teatrów telewizji w plenerze. Bilety kosztują: 35 zł – w dniu spektaklu, 20 zł w przedsprzedaży.

Zobaczymy między innymi Stół z powyłamywanymi nogami Stowarzyszenia Teatralnego Mumerus z Krakowa w reżyserii Wiesława Hołdysa – spektakl inspirowany staropolskimi utworami, pełen zabaw językowych oraz monodram Nie lubię pana, Panie Fellini w wykonaniu Małgorzaty Bogdańskiej, w reżyserii Marka Koterskiego (Teatr w walizce z Warszawy). Zobaczymy także Letnie osy kąsają nawet w listopadzie szczecińskiego Teatru Współczesnego, Atrament dla leworęcznych Teatru KTO  z Krakowa, Truciznę teatru z Centrum Kultury w Gdyni, Pocałunek gdyńskiej Fundacji Teatru Czwarte Miasto oraz Bar pod zdechłym psem Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu. Przewidywany jest także spektakl mistrzowski Ewy Dałkowskiej Byłam sekretarzem Piłsudskiego.

Odbędą się także dwa pokazy spektakli Teatru Telewizji według dramatów Williama Szekspira. 4 lipca w Parku Ocalałych wyświetlony zostanie Hamlet w reżyserii Andrzeja Wajdy. 8 sierpnia zobaczymy tam także Poskromienie złośnicy Zygmunta Hübnera.

Program Letnie Sceny

XVIII PRZEGLĄD MAŁYCH FORM TEATRALNYCH  

W każdą środę lipca i sierpnia zapraszamy od godz. 19 w Domu Literatury na spektakle organizowane w ramach XVIII edycji Letniej Sceny.

Bilety:

    na spektakle konkursowe: 35 zł w dniu spektaklu, 20 zł w przedsprzedaży;
    na spektakl mistrzowski („Byłam sekretarzem marszałka Piłsudskiego”): 40 zł w dniu spektaklu, 25 zł w przedsprzedaży;
    na spektakl towarzyszący („Warszawski Nokturn”): 30 zł w dniu spektaklu, 15 zł w przedsprzedaży.
    na Projekcje Spektaklu Telewizji wstęp wolny.

 
4 lipca, godz. 21.00

Park Ocalałych (Wojska Polskiego 83)
Pokaz współorganizowany z Letnim Festiwalem Filmowym „Polówka”

William Shakespeare
HAMLET

Teatr Telewizji

Reżyseria: Andrzej Wajda
Przekład: Stanisław Barańczak
Scenografia: Krystyna Zachwatowicz
Muzyka: Stanisław Radwan

Obsada: Jerzy Grałek (Klaudiusz, Król Danii), Teresa Budzisz-Krzyżanowska (Hamlet), Tadeusz Huk (Fortynbras), Krzysztof Globisz (Horatio), Jerzy Bińczycki (Poloniusz), Marek Kalita (Laertes), Aleksander Fabisiak (Rosenkrantz), Jan Monczka (Guildenstern), Ryszard Łukowski (Marcellus), Paweł Kruszelnicki (Bernardo), Jan Peszek (Aktor), Dorota Pomykała (Gertruda), Dorota Segda (Ofelia), Jan Krzyżanowski (Duch Ojca Hamleta).

 
6 lipca, godz. 19.00
STÓŁ Z POWYŁAMYWANYMI NOGAMI
NA STOLE I POD STOŁEM

Stowarzyszenie Teatr Mumerus (Kraków)

Spektakl inspirowany najstarszymi zabytkami języka polskiego – od pierwszych słów zanotowanych w Księdze henrykowskiej w XIII wieku po średniowieczną „Rozmowę mistrza Polikarpa ze śmiercią”. Ale nie chodzi jedynie o zabawy ze słowem. Reżyser wprzęga swoich aktorów w swoisty taniec śmierci, gdyż właśnie śmierć jej obecność, wszechmoc i panowanie nad światem to jeden z najważniejszych wątków tej poezji. Reżyserski i aktorski majstersztyk.

Scenariusz i reżyseria: Wiesław Hołdys
Muzyka: Michał Braszak
Występują: Anna Lenczewska, Jan Mancewicz, Robert Żurek

 
13 lipca, godz. 19.00

Frank Wedekind
PRZEBUDZENIE WIOSNY

Teatr Nowe Przestrzenie (Kraków)

Dramat ukazujący problemy młodego pokolenia, wynikające z ludzkich zmagań z cielesnością. Historia jednostek zniszczonych w imię specyficznie pojętego dobra. Zastosowana w sztuce konwencja aktorów-marionetek, pozwala zachować dystans i podjąć próbę odtworzenia historii pierwszych doznań z perspektywy dziecka, pełnego niepewności, ciekawości i pragnień.

Reżyseria: Dariusz Szymor
Scenografia: Natalia Kucia-Szymor
Występują: Szymon Grzybek, Aleksandra Kowalczyk, Łukasz Łęcki, Marzena Figiel

 
20 lipca, godz. 19.00

Ger Thijs
POCAŁUNEK

Fundacja Teatru Czwarte Miasto (Gdynia)

Dowcipny, wrażliwy, subtelny spektakl o samotności i wyjątkowej miłości, która, zdarza się raz w życiu. Albo nie trafia się nigdy…

Ona jest elegancka i poważna, kiedyś właścicielka apteki, dziś – kobieta na rozdrożu. On jest utalentowanym komikiem, który skończył w przebraniu misia jako lokalna atrakcja turystyczna. Oboje mogli mieć wszystko. Dziś mają tak niewiele… Czy przypadkowe spotkanie odmieni ich losy?

Reżyseria: Dariusz Majchrzak
Muzyka: Krzysztof Baranowski
Występują: Elżbieta Mrozińska, Dariusz Siastacz

 
27 lipca, godz. 19.00

Małgorzata Bogdańska i Marek Koterski
NIE LUBIĘ PANA, PANIE FELLINI

Teatr w Walizce (Warszawa)

Monodram o Giuliettcie Masinie, zdobywczyni dwóch Oskarów i żonie Federica Felliniego. Produkcja Teatru w walizce, którego jedynymi stałymi elementami są osoba bohaterki oraz walizka rekwizytów i kostiumów. Spektakl rozpoczyna się pierwszym spotkaniem Giulietty i Federica, a kończy śmiercią obojga… i „zmartwychwstaniem” Giulietty. Po drodze – wędrujemy przez ich wspólne życie i kolejne plany filmowe: „La strada”, „Noce Cabirii”, „Ginger i Fred” .

Reżyseria, adaptacja / scenariusz: Marek Koterski
Występuje: Małgorzata Bogdańska

 
1 sierpnia, godz. 19.00
WARSZAWSKI NOKTURN

według scenariusza Teresy Stokowskiej-Gajdy i Andrzeja Maculewicza
Studio Piosenki Domu Literatury

Spektakl opowiada o Powstaniu Warszawskim, piosenkami i wierszami, które powstały   w czasie Powstania i innymi związanymi z tamtym czasem, przywołuje klimat tego patriotycznego zrywu. Istotnym elementem przedstawienia są cytowane zapiski Władysława Bartoszewskiego z książki „Dni walczącej Stolicy”, będącej kroniką Powstania.

Scenariusz: Teresa Stokowska-Gajda, Andrzej Maculewicz
Reżyseria, opracowanie muzyczne i akompaniament: Teresa Stokowska-Gajda
Ruch sceniczny: Kazimierz Knol

Spektakl dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 
3 sierpnia, godz. 19.00

Rodolf Sirera
TRUCIZNA TEATRU

Centrum Kultury w Gdyni

Kameralna sztuka zadająca pytania o kreację, konwenanse i granice teatru w życiu codziennym. Spotkanie Markiza i Gabriela de Beaumont w salonie tego pierwszego to starcie dwóch wizji świata, w których arystokrata bez wiedzy aktora, obsadził go w swojej sztuce, jaką rozgrywa przed oczami widzów.

Reżyseria: Anna Zagórska
Muzyka: Jerzy Derfel
Występują: Stanisław Górka, Cezary Morawski

 
8 sierpnia, godz 21.00

Park Ocalałych (Wojska Polskiego 83)
Pokaz współorganizowany z Letnim Festiwalem Filmowym „Polówka”

William Shakespeare
POSKROMIENIE ZŁOŚNICY

Teatr Telewizji

Reżyseria: Zygmunt Hübner
Przekład: Jerzy S. Sito
Scenografia: Jan Banucha

Obsada: Tadeusz Łomnicki (Petruccio), Magdalena Zawadzka (Katarzyna), Anna Seniuk (Bianka), Tadeusz Surowa (Baptysta Minola), Wojciech Krajewski (Gremio), Jan Nowicki (Lucentio), Ryszard Pietruski (Hortensio), Krzysztof Wieczorek (Tranio), Helena Dąbrowska (Dorota), Jan Kulczycki (Grumio).

 
10 sierpnia, godz. 19.00

Iwan Wyrypajew
LETNIE OSY KĄSAJĄ NAS NAWET W LISTOPADZIE

Teatr Współczesny w Szczecinie

Zabawna, prowokująca w formie i treści komedia. Z wątkiem kryminalnym i lirycznym podmiotem. O życiu i przeżyciu. O nas. Kto zwariował? I co może nasza wyobraźnia?

Reżyseria, kostiumy i aranżacja przestrzeni: Anna Januszewska
Scenografia: Lesya Luchko
Występują: Anna Januszewska, Jacek Piątkowski, Grzegorz Młudzik

 
17 sierpnia, godz. 19.00
BAR POD ZDECHŁYM PSEM

na podstawie utworów Władysława Broniewskiego

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny (Toruń)

Monodram poetycki z częściowo śpiewanymi wierszami Władysława Broniewskiego według scenariusza Krzysztofa Kolbergera, to rzecz o mocy i niemocy twórczej, zawieszeniu miedzy miłością i jej brakiem, biesach popychających bohatera do samobójstwa. Jest opowieścią o walce bohatera – poety, z własnymi słabościami, w tym z niszczącą go chorobą alkoholową.

Reżyseria, scenografia: Emilian Kamiński
Muzyka: Włodzimierz Nahorny
Występuje: Dariusz Bereski

 
24 sierpnia, godz. 19.00

Krzysztof Niedźwiedzki
ATRAMENT DLA LEWORĘCZNYCH KOMEDIA ABSURDALNA

Teatr KTO (Kraków)

Współczesna komedia, składająca się z kilku przenikających się, obyczajowych scen, pełnych absurdalnego humoru. To rodzaj zabawy, w której czwórka aktorów o ponadnaturalnej wyobraźni potrafi z prozaicznych codziennych czynności wydobyć dowolne ilości słownego i sytuacyjnego komizmu.

Tekst i reżyseria: Krzysztof Niedźwiedzki
Występują: Jacek Buczyński, Norbert Burkowski, Paweł Rybak, Krzysztof Niedźwiedzki

 
31 sierpnia, godz. 19.00
BYŁAM SEKRETARZEM MARSZAŁKA PIŁSUDSKIEGO

według Kazimiery Iłłakowiczówny

Monodram Ewy Dałkowskiej „Byłam sekretarzem Marszałka Piłsudskiego” powstał na podstawie fragmentów poezji i prozy Kazimiery Iłłakowiczówny, która w latach 1926 – 1935 była osobistą sekretarką Marszałka Piłsudskiego. Pełna anegdot opowieść będąca hołdem dla Marszałka.

Występuje: Ewa Dałkowska

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Grek Zorba w Teatrze Wielkim
_MG_8337
Małżeński Rajd Dakar w Teatrze Nowym
ryll
XVI Festiwal Teatrów Przedszkolnych im. Henryka Ryla

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*