IMG_937616 lipca w łódzkim Domu Literatury odbył się trzeci w tym sezonie spektakl w ramach  Letniej Sceny 2014. Tym razem organizatorzy imprezy przewidzieli w programie monodram Agnieszki Wajs, w reżyserii Aliny Moś-Kerger pt: „Karin Stanek”.

Spektakl opowiada historię Karin Stanek, ikony polskiego bigbitu, wokalistki zespołu Czerwono-Czarni. W 1962 roku 17-letnia Stanek debiutując piosenką „Jimmy Joe” wygrała konkurs zorganizowany przez zespół – dzięki temu stała się jego wokalistką (poprzedzały ją Helena Majdaniec i Katarzyna Sobczak).  Rok później będąc w dziesiątce I Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie pojawiła się z Czerwono-Czarnymi na sopockim festiwalu.
Wraz z muzykami występowała na największych scenach świata – w USA, Kanadzie oraz w wielu krajach w Europie – m.in. w Niemczech i ZSRR. W 1966 roku nagrała z nimi album Czerwono-Czarni.

Karin Stanek pochodziła z Bytomia, pomimo, iż wielokrotnie zarzucano jej niemieckie pochodzenie – była Polką. Jako młoda dziewczyna nie przykładała uwagi do edukacji. Będąc już znaną piosenkarką uzupełniała braki, zdając eksternistycznie maturę. Z racji, że urodziła się na Śląsku, gwara, jaką mówiła, stała się wielokrotnie przedmiotem drwin i obelg.

joomplu:75937

W 1969 roku kariera Karin Stanek w szeregach Czerwono-Czarnych dobiegła końca. Artystka we współpracy z Anną Kryszkiewicz, nową menadżerką postanowiła rozpocząć karierę solową. W 1976 roku wyemigrowała do Niemiec, żeby tam kontynuować działalność artystyczną.  Z monodramu dowiadujemy się, że decyzja związana była z naciskami ze strony rodziny (która po przesiedleniu ze Śląska zamieszkała na terenie Niemiec), sama Stanek zawsze uważała, że Polska jest jej domem i w tym kraju chce tworzyć muzykę.
 
W Niemczech nagrała kilka albumów, (tworzyła w języku niemieckim, angielskim, polskim) jednak aby się utrzymać zmuszona była śpiewać w miejskich dyskotekach, z czego nie była do końca zadowolona. Stanek przyjęła niemieckie obywatelstwo i została zobligowana do ukończenia kursu językowego dla przesiedleńców. Przerwała dalszą karierę, na scenę powróciła pod koniec lat 80-tych. Wystąpiła na kilku koncertach w Niemczech i USA, jednak jej sława  minęła bezpowrotnie wraz z opuszczeniem grupy Czerwono-Czarni. Odwiedziła Polskę dopiero w 1991 roku, grając koncert w Operze Leśniej. Rok później pojawiła się na scenie w Sopocie. Ostatni jej występ odbył się w 2005 roku. Artystka zmarła w 2011 roku z powodu zapalenia płuc.

Karin Stanek zasłynęła z najpopularniejszych utworów, takich jak: „Chłopiec z gitarą”, „Jedziemy autostopem” czy „Malowana lala”, które można było usłyszeć w trakcie spektaklu. W historii muzyki zapisała się jako „pierwsza kobieta z gitarą”, „sekskapiszon big-bitu” oraz jako „babochłop w spodniach z przedziwnym akcentem”.

Zobacz także:

Letnia Scena 2014: Przypadek Adasia Miauczyńskiego

Letnia Scena 2014: Rozmowa z… (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
18072013_178
Don Kichote – kino manualne (foto)
200 000 zł z Ministerstwa Kultury na XXVII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
IMG_0012
Trotuart 2014 w Manufakturze (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*