ls13Od 3 lipca do 28 sierpnia w każdą środę w Domu Literatury odbywać się będą pokazy teatralne w ramach Letniej Sceny 2013 – XV Przeglądu Małych Form Teatralnych.

W tym roku impreza będzie miała innych charakter. O 10 tysięcy złotych walczyć będzie osiem teatrów wyselekcjonowanych z prawie czterdziestu zgłoszeń. Do tego dochodzą trzy pokazy towarzyszące w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka oraz pokaz mistrzowski z udziałem Andrzeja Seweryna.

SPEKTAKLE KONKURSOWE

3 lipca godz. 19.00

RZESZOWSKIE STOWARZYSZENIE INICJATYW ARTYSTYCZNYCH „PEŁNA KULTURA”

Witold Gombrowicz
IWONA, KSIĘŻNICZKA BURGUNDA (DZIECIĘCE ZABAWY NA WOLNYM POWIETRZU)

„Iwona, księżniczka Burgunda” w interpretacji  Białorusina Olega Żiugżdy, jednego z najwybitniejszych reżyserów europejskiego teatru lalkowego, to spektakl łączący środki teatru formy z muzyką Fryderyka Chopina, będącą jednym z najważniejszych nośników sensów i emocji. Akcję przedstawienia reżyser umieścił w piaskownicy, bohaterami spektaklu czyniąc dzieci, odgrywające napisane przez Gombrowicza role. Przestrzeń gry została maksymalnie zawężona, co pozwala na stworzenie atmosfery zamknięcia, stłoczenia i ograniczenia.

Adaptacja i reżyseria: Oleg Ziugżda
Scenografia: Lesya Luchko
W spektaklu wykorzystano utwory Fryderyka Chopina
Występują: Marta Bury, Tomasz Kuliberda, Kamila Olszewska, Paweł Pawlik

10 lipca godz. 19.00

MAŁGORZATA BOGDAŃSKA

Krystyna Janda
MOJA DROGA B.

Monodram według książki – zbioru felietonów – Krystyny Jandy pod tym samym tytułem. Na książkę, a więc i na spektakl, składają się listy do przyjaciółki, pani B., z którą rozmawia się o wszystkim: o spostrzeżeniach, marzeniach, troskach, stanach ducha i żalach oraz o pretensjach do świata i ludzi. Mówi się o sobie i innych kobietach. O świecie i dzieciach, o młodzieży i lękach, także o bezsenności. Sceniczna adaptacja tych felietonów jest dziełem mężczyzny „specjalnego”, o spojrzeniu czystym i uważnym, czasem ironicznym, ale przecież zawsze życzliwym – Marka Koterskiego.

Adaptacja, scenariusz i reżyseria: Marek Koterski
Występuje: Małgorzata Bogdańska

17 lipca godz. 19.00

TEATR DRAMATYCZNY IM. JERZEGO SZANIAWSKIEGO W PŁOCKU

Mariusz Pogonowski, Milena Rytelewska
WŚCIEK

Historia trywialna, bohaterowie banalni – i ich pozornie banalny, zwyczajny dzień, który okaże się dniem sądnym, wyjątkowym, rozstrzygającym o ich wspólnej przyszłości. Dniem, po którym nic już nie będzie takie samo.

Współczesny, realistyczny, jednoaktowy dramat: o poranku – przed błędem(?), o wojnie (męskich) i (żeńskich) światów, i o miłości – która może jednak jest, a czasem może nawet ocala? Dosadnie, dotkliwie, prosto… A może wcale nie prosto?

Inscenizacja: Mariusz Pogonowski
Występują: Martyna Kowalik, Mariusz Pogonowski

24 lipca godz. 19.00

TEATR PROTEUS W GDYNI

Marcin Grota
BYĆ JAK MARIA JANION

Co się dzieje, gdy młoda doktorantka na polonistyce niespodziewanie zachodzi w ciążę z przypadkowym mężczyzną, którego tożsamości nie jest w stanie nawet określić – i w dodatku rodzi bliźniaczki? Jak pogodzić samotne wychowanie dwójki dzieci z wymaganiami kariery zawodowej? Bohaterka sztuki, Anna, walczy z brakiem pieniędzy, czasu i samą sobą. Jej walka obfituje w wiele nieodparcie zabawnych sytuacji i układa się w historię dojrzewania do macierzyńskiej miłości.

Reżyseria, scenografia, muzyka: Marcin Grota
Występują: Agnieszka Skawińska

31 lipca godz. 19.00

STOWARZYSZENIE TEATR MUMERUS (KRAKÓW)

Jan Gondowicz
AMPUĆ, CZYLI ZOOLOGIA FANTASTYCZNA

Ampuć to niewielkie stworzonko, które obok wielu innych, jemu podobnych skrętek, przyklejaków czy rurarzy zamieszkuje nasze domy. Żywi się za pomocą trąbki, którą wciąga paproszki. Należy do gatunku opisanego przez Jana Gondowicza w książce pod tytułem „Zoologia fantastyczna uzupełniona”, której treść stała się inspiracją dla Wiesława Hołdysa do stworzenia niezwykłego spektaklu.

Adaptacja i reżyseria: Wiesław Hołdys
Scenografia: Ewa Bujak, Tadeusz Przybylski
Występują: Anna Lenczewska, Robert Żurek

7 sierpnia 19.00

STOWARZYSZENIE TEATRALNE BADÓW

Dario Fo
BŁAZEN PANA BOGA

Święty Franciszek jako patron adeptów sztuki aktorskiej – właśnie w taki sposób Dario Fo przedstawia zakonnika z Asyżu. „Błazen Pana Boga”  w reżyserii Piotra Bikonta to spektakl opowiadający w oryginalny sposób o znanym świętym, służącym Panu nie tylko poprzez prace przy odbudowie zniszczonych kościołów, ale także krzewiącym słowo boże dzięki językowi teatru. Jest to wizja zaskakująca i zupełnie inna od tych, które znane są przeciętnemu odbiorcy.

Adaptacja i reżyseria: Piotr Bikont
Scenografia: Aleksander Janicki
Występują: Joanna Fidler, Paweł Pabisiak
 
14 sierpnia godz. 19.00

SCENA Z BLISKA

Bogusław Schaeffer
AUDIENCJA III, CZYLI RAJ ESKIMOSÓW

Sztuka została napisana dla dwójki aktorów, którzy mają przedstawić powierzchowność dialogu dwojga ludzi. On – prelegent, profesor, kochanek, mężczyzna, aktor… otrzymuje w tym utworze partnerkę: nieznajomą, uczennicę, przyjaciółkę, towarzyszkę życia, kochankę, wroga, aktorkę… – zależnie od sceny. Dominującym tematem sztuki staje się dialog-kontrast między płciami. Sztuka pełna dynamiki scenicznych sytuacji składa się z wielu błyskotliwych dialogów, często o filozoficznym charakterze i o dowcipnych puentach.

Reżyseria: Janusz Andrzejewski
Występują: Janusz Andrzejewski, Izabela Tarasiuk

21 sierpnia godz. 19.00

TEATR LUDOWY W KRAKOWIE

Miro Gavran
HOTEL BABILON

Chociaż „Hotel Babilon” jest kryminalnym monodramem to przed oczami widzów mieni się galeria najróżniejszych postaci; każda z nich opowiada o incydencie jaki zdarzył się w tytułowym Hotelu ze swojego punktu widzenia, swoim językiem i przez pryzmat swoich problemów. Czasami wydaje się, że to całkiem różne historie, ale niewątpliwie łączy je wszystkie dramat sprawczyni tego całego liryczno-komiczno-absurdalnego zamieszania, Zuzany Kollarovej, która próbowała zabić z miłości…

Reżyseria: Paweł Szumiec
Scenografia: Marek Braun
Występuje: Aldona Jankowska

Bilety na powyższe spektakle do nabycia w Domu Literatury w Łodzi, ul. Roosevelta 17 w cenie 30 zł i 15 zł w przedsprzedaży 20 zł i 10 zł.

POKAZ MISTRZOWSKI

28 sierpnia 19.00

ANDRZEJ SEWERYN

w monodramie
WOKÓŁ SZEKSPIRA

Andrzej Seweryn, wybitny aktor i reżyser, w wyborze najsłynniejszych monologów szekspirowskich bohaterów. „Wokół Szekspira” to nie tylko mistrzowski popis aktorskiego kunsztu w połączeniu z geniuszem dramatopisarstwa, ale także skierowane do publiczności zaproszenie, zachęcające do aktywnego uczestnictwa w wydarzeniu i ponownego interpretowania dzieł pisarza.

W spektaklu Andrzej Seweryn wciela się w postaci z największych arcydzieł Szekspira – „Hamleta”, „Makbeta”, „Romea i Julii”, „Henryka V”, „Burzy”, „Ryszarda III”, „Sonetów” i wielu innych. Bohaterowie monologów zostają ukazani w różnych stanach emocjonalnych, odnoszą zwycięstwa, stawiają czoła porażkom i przezwyciężają własne słabości. Monodram jest także szansą do uzyskania odpowiedzi na pytanie, co w Szekspirze najbardziej zafascynowało Andrzeja Seweryna jako artystę i człowieka.

Bilety w cenie 65 zł i 45 zł, w przedsprzedaży 40 zł i 30 zł do nabycia w Domu Literatury w Łodzi ul. Roosevelta 17.

SPEKTAKLE TOWARZYSZĄCE LETNIEJ SCENIE 2013 – TEATR NOWY IM. KAZIMIERZA DEJMKA W ŁODZI

10 sierpnia godz. 19.00

SCENA L DOMU LITERATURY W ŁODZI

Dorota Masłowska
DWOJE BIEDNYCH RUMUNÓW MÓWIĄCYCH PO POLSKU

„Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”, pierwszy dramat Doroty Masłowskiej, to historia dwojga młodych ludzi, którzy po hucznej imprezie i narkotykowych eksperymentach wyruszają w podróż po Polsce. Początkowo ich wyprawa jest pełna przygód i gagów, jednakże wraz z rozwojem akcji przekształca się w nieco przerażającą i już nie tak wesołą, walkę z własnymi lękami i problemami.

Adam Mortas, absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, przy pomocy aktorów związanych z środowiskiem teatralnego offu, z niebywałą ekspresją i swadą zinterpretowali dramat Masłowskiej.

Scenariusz i reżyseria: Adam Mortas
Występują: Jędrzej Lukas, Ksenia Perek, Natalia Perek, Łukasz Przywara, Przemysław Sowa, Bartłomiej Tarkowski, Maria Wałęska, Elżbieta Wojcieszek

17 sierpnia godz. 19.00

TEATR NOWY IM. KAZIMIERZA DEJMKA W ŁODZI

Marguerite Duras
SAVANNAH BAY

Duras opowiada zawsze tę samą historię. Mit o kochankach, którzy spotykają się na wyspie – Białej Skale – otoczonej błękitnym morzem, gdzie nigdy nie pada deszcz i jest cudowne światło. On wyławia ją z wody, wtedy widzi ją po raz pierwszy i zakochuje się. Ona mu się oddaje – to pierwszy raz. On boi się i ucieka, żeby wrócić do tej miłości, od której nie może się uwolnić. Ona umiera z miłości. W Savannah Bay tę archetypiczną przypowieść Duras rozpisuje na głosy. Obie bohaterki dramatu znają ją doskonale. To historia powtarzana równocześnie przez starszą i młodą kobietę, jedną kobietę i wszystkie kobiety świata. Od zawsze.

Scenariusz i reżyseria: Anna Ciszowska
Scenografia: Konrad Szczęsny
Występują: Mirosława Dembińska, Katarzyna Anna Małachowska

24 sierpnia godz. 19.00

SCENA L DOMU LITERATURY W ŁODZI

PRZYPADEK ADASIA MIAUCZYŃSKIEGO
wg scenariuszy Marka Koterskiego

Stworzona przez Marka Koterskiego kultowa postać Adasia Miauczyńskiego jest wśród nas,  a często nawet w nas samych. Wystarczy się rozejrzeć, a także dobrze przyjrzeć się sobie, w lustrze, które Marek Koterski stawia przed nami – odbija się w nim żywa emanacja  ciemnej strony podświadomości przeciętnego Polaka, a jednocześnie widzimy najsympatyczniejszego polskiego nieudacznika. Obraz śmieszny i zarazem smutny.

Scenariusz przedstawienia powstał na podstawie czterech scenariuszy Marka Koterskiego: Dzień świra, Dom wariatów, Życie wewnętrzne i Nienawidzę.  

Adaptacja i reżyseria: Andrzej Czerny
Występuje: Włodzimierz Twardowski

Bilety na wszystkie spektakle towarzyszące w przedsprzedaży w cenie 20 zł i 10 zł do nabycia w Domu Literatury w Łodzi ul. Roosevelta 17. W dniu spektaklu bilety w cenie 25 zł i 15 zł do nabycia w kasie Teatru Nowego Zachodnia 93.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
kings7
Kings of Comedy #7 w Szafie
Wielki teatr świata w Teatrze Nowym
licence
License To Disturb/Noc w Wenecji w Manufakturze

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*