Letnia Scena: Fabularny przewodnik… – recenzja

IMG_0812Fabularny przewodnik po trzecim trymestrze, to trzecia konkursowa propozycja tegorocznej Letniej Sceny. Spektakl wystawiany przy ul. Roosevelta 17 można było zobaczyć w środę, 19 lipca.

Rodzicielstwo w dobie „500+” to gorący temat! Nie powinno więc dziwić, że w najnowszym, czwartym odcinku „Fabularnego przewodnika po trzecim trymestrze” twórcy Klubu Komediowego biorą na warsztat motyw porodówki. Głównym bohaterem „Fabularnego przewodnika…” jest młody mężczyzna, pasjonat gier komputerowych. Ciąża żony to dla niego ciężka próba. Wezwany sms-em ukochanej ze szpitala musi, niczym postać z gry fabularnej, przebrnąć przez labirynt szpitalnych korytarzy i przejść metaforyczną „inicjację w ojcostwo”.

Na drodze spotyka specjalistkę od coachingu, poetę fatalnego (nie mylić z fatalnym poetą) oraz chór ojców sukcesu. W kulminacyjnym momencie, z pomocą tajemniczego, rosyjskiego doktora, nasz bohater rodzi wewnętrzne dziecko. W ten symboliczny sposób autorzy oswajają trudny temat wkraczania w dorosłość i lęku przed odpowiedzialnością. Wszystko to okraszone jest komediową nutą i absurdalnym humorem znanym z kabaretu literackiego. Skecze przeplatają się z monologami scenicznymi i piosenkami, ale żart nie gra tu głównej roli. Równie ważna jest, zaskakująco poważna, refleksja nad zmianami społecznymi. Wnioski z niej trafią do serc wielu osób, a zwłaszcza – nie bójmy się tego powiedzieć – do młodych ludzi z wielkich miast, których życie odbija się w spektaklu jak w lustrze. A może raczej: w krzywym zwierciadle?

Na wyróżnienie zasługuje oprawa muzyczna (aranżacja i teksty piosenek) oraz świetna gra aktorska. Błyszczała zwłaszcza Matylda Damięcka w rolach rosyjskiego lekarza i „zawodowej” kochanki.

Kolejny spektakl konkursowy 26 lipca. Tym razem widzowie zobaczą Listy do Michaliny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *