Spacery śladami rodziny Geyerów, warsztaty ruchowe, spotkania twórcze czy kino pod chmurką – takie formy letniego wypoczynku oferuje Centralne Muzeum Włókiennictwa  w Łodzi. Każdy, niezależnie od wieku i upodobań, znajdzie tu coś dla siebie. Wszystkie proponowane atrakcje są realizowane zgodnie z wymogami sanitarnymi i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

CMWŁ przygotowało specjalną ofertę wakacyjną dla zwiedzających, są to m.in. zajęcia stacjonarne, dla osób spragnionych bezpośredniego kontaktu ze sztuką, jak i zajęcia online dostępne bez wychodzenia z domu.

Z uwagi na pandemię nie możemy zrealizować wszystkich atrakcji, które mieliśmy w planach tego lata. Naszą ofertę dostosowaliśmy do aktualnych warunków i możliwości, kierując się przede wszystkim bezpieczeństwem zwiedzających. Chcemy, by czuli się u nas komfortowo, a jednocześnie, poprzez kontakt ze sztuką, oderwali się od problemów życia codziennego i znaleźli u nas wytchnienie, inspirację oraz świeżą dawkę energii – mówi Z-ca Dyrektora Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Magda Komarzaniec.

Co warto zobaczyć w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi tego lata?

  1. Międzynarodowe Triennale Tkaniny – tylko do 26 lipca

Już tylko do 26 lipca można zwiedzać wystawę czasową 16. MTT – najstarszą i najważniejszą prezentację zjawisk związanych z medium tkaniny. Tegoroczna edycja – wydłużona ze względu na pandemię do końca lipca, prezentuje 55 prac z 21 krajów całego świata, a jej tematem przewodnim jest „Przekraczanie granic”. Przedstawione prace okazały się szczególnie aktualne w czasach izolacji, poruszając ponadczasowe wątki komunikacji międzyludzkiej, więzów, które nas łączą, a jednocześnie dystansu, który nas dzieli.

Z wizytą w „sercu” starej fabryki

Wszystkich, którzy chcą zobaczyć, jak działała kotłownia dawnej fabryki Ludwika Geyera zapraszamy na wirtualną wycieczkę do XIX w. Multimedialna wystawa „Kotłownia – Muzeum Interaktywne”, za pomocą filmów i animacji daje zwiedzającym możliwość wirtualnego obcowania z muzealnymi eksponatami, zapoznania się z procesem produkcji włókienniczej i jego ewolucją. Opowiada o historii przemysłu włókienniczego oraz samej Białej Fabryki i rodziny Geyerów. W czwartki wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny. 

Letnie Polówki

Miłośników kina zapraszamy w każdy wtorek o 21.00 na dziedziniec Białej Fabryki na letnie Polówki. Wstęp wolny, ale ze względu na ograniczenie liczby widzów do 150, należy wcześniej odebrać na stronie http://polowka.com/ bezpłatną wejściówkę. Tytuły filmów będą ujawniane z tygodnia na tydzień. Wśród sekcji tematycznych znajdą się: Młodość, Góry, VHS, Stereo, The best of!. Polówka potrwa przez całe wakacje, co najmniej do 5 września.

Wracamy z warsztatami sPLOTY!

sPLOTY to popołudniowe spotkania twórcze dla młodzieży, osób dorosłych oraz seniorów. Pracujemy razem, w małych, maksymalnie 8-osobowych grupach, ale każdy nad swoim projektem! To przestrzeń otwarta na propozycje uczestników, dająca upust ekspresji twórczej poprzez technikę, w której każdy czuje się najlepiej. Makatki, haft, malarstwo, rysunek, makrama – to Ty wybierasz!

Oprowadzania z edukatorem

Po dłuższej przerwie wracają też oprowadzania grupowe po aktualnych wystawach w Muzeum. Ze względu na bezpieczeństwo, zwiedzanie możliwe jest w kameralnych grupach maksymalnie do 8 osób.

Spacer śladami rodziny Geyerów

To zupełnie nowa propozycja CMWŁ. Spacer z przewodnikiem po Białej Fabryce i jej okolicach, podczas którego poznajemy historię Ludwika Geyera i jego rodziny oraz dowiadujemy się o jego wielkich przedsięwzięciach i inwestycjach, które odmieniły Łódź. Spacer rozpoczyna się w siedzibie Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Dalej trasa prowadzi do wejścia na ul. Piotrkowską. Później do skrzyżowania ulicy Piotrkowskiej z Czerwoną i Milionową. Następnie w drugą stronę, do Placu Reymonta, początkowym odcinkiem ulicy Przybyszewskiego i dalej, przez Park Reymonta. Kończy się na dziedzińcu Białej Fabryki. Po drodze zatrzymujemy się przy poszczególnych budynkach należących niegdyś do rodziny Geyera i opowiadamy o ich historii. Maksymalna liczba uczestników: 40 osób.

UWAGA: Na warsztaty, oprowadzania i spacery obowiązują wcześniejsze zapisy.

– telefonicznie: (42) 684 61 15, 500 527 855;
– mailem: edukacja@cmwl.pl

Po zwiedzaniu zapraszamy do niedawno otwartej w budynku starej Łaźni klubokawiarni KIPISZ, gdzie w klimatycznych przestrzeniach z widokiem na Park Reymonta, można odpocząć, napić się kawy, lemoniady lub zjeść coś słodkiego.

OFERTA ONLINE

CMWŁ kontynuuje również spotkania online dla wszystkich tych, którzy wolą zwiedzanie wirtualne.

Sobotnie spotkania online z Działem Edukacji

Na profilu FB edukatorzy CMWŁ opowiadają o zagadnieniach związanych z modą (np. moda wakacyjna sprzed 100 lat), z dawnymi zwyczajami (jak spędzano wakacje 50 lat temu), nawiązując do zbiorów i kolekcji CMWŁ oraz interpretując poszczególne dzieła sztuki, w tym prace 16. MTT.

Włókiennicze ABC

Dla osób zainteresowanych wiedzą z zakresu włókiennictwa powstał cykl krótkich filmów przedstawiających podstawy na temat budowy i działania krosien oraz różnych rodzajów splotów tkackich. W krótkich i przystępnych materiałach video można zobaczyć poszczególne części maszyn włókienniczych i poznać różne rodzaje tkanin, które znamy z codziennego użytku.

„Tkanie Ruchu” – nowość w ofercie Muzeum

Sztukę można interpretować różnymi zmysłami. Przekonają się o tym uczestnicy nowego cyklu warsztatów „Tkanie Ruchu”. Są to zajęcia taneczne inspirowane dziełami z kolekcji CMWŁ. Impulsem do ruchu są motywy przewodnie, kolorystyka i klimat panujący w danym dziele. Nie trzeba umieć tańczyć, wystarczy wyobraźnia, która poprowadzi nas w odkrywaniu tajników sztuki, poznawaniu własnego ciała, nabieraniu swobody wyrazu. Tutaj interpretujemy sztukę tak, jak ją czujemy, poprzez własne doświadczenia, wiedzę i niczym nieskrępowany ruch. Zajęcia mają formę online i są przeznaczone dla młodzieży powyżej 16. roku życia oraz dorosłych.

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi można zwiedzać od czwartku do niedzieli w godzinach 12.00-14.30 i 15.00-18.00.

Więcej szczegółów na temat aktualnej oferty na stronie www.cmwl.pl oraz na profilu FB CMWŁ. Serdecznie zapraszamy!

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Jemy w Łodzi Food Fest 2021
Backstage
Łódź Czterech Kultur szuka wolontariuszy
frankofonia_2015_black_last_smaki
Festiwal Frankofonii 2015

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*