Wadysaw_Adzik_Sendecki_oraz_NDR_Big_Band_20120803-5241Nietypowo, bo w piątek sierpnia w Wytwórni zorganizowano kolejne spotkanie w ramach  V Letniej Akademii Jazzu. Rankiem odbyły się warsztaty z udziałem muzyków NDR Big Band. Popołudniu zaprezentowano film Pianiści cz. 1. Wieczór uświetnił występ NDR z udziałem Władysława „Adzika” Sendeckiego.

NDR Big Band to  orkiestra niemieckiego radia publicznego w Hamburgu. Jej pierwszy koncert jazzowy odbył się w maju 1974 roku w hamburskiej „Fabrik”. Zespół koncertuje na całym świecie, bierze także udział w specjalnych projektach artystycznych, które niekiedy nie mieszczą się w ramach muzyki jazzowej. NDR Big Band sięga również po muzykę polskich jazzmanów. W 2006 r. wraz z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim niemieccy muzycy nagrali płytę zatytułowaną „Jazz From Poland”. Obecnie stałym członkiem zespołu jest polski pianista Władysław „Adzik” Sendecki, instrumentalista wymieniany w pierwszej piątce wirtuozów jazzowego fortepianu na świecie.

joomplu:40224

Władysław „Adzik” Sendecki został uznany przez „New York Village Voice” za jednego z pięciu najlepszych pianistów na świecie. Założyciel  jazzrockowych grup Extra Ball i Sun Ship. W 1981 roku wyemigrował do Szwajcarii i rozpoczął międzynarodową karierę. Grał z Joe Hendersonem, Lennym Whitem, Marcusem Millerem, Randym i Michaelem Breckerami, Jaco Pastoriusem, Billym Cobhamem i Klausem Doldingerem. W połowie lat 90. przeniósł się do Hamburga, gdzie w 1996 został członkiem NDR Big Band.  Gra ekspresyjnie, z dużą dozą romantycznego natchnienia, stosując obok jakości jazzowych, bluesowych i soulowych atrybuty twórczości klasycznej. Niuanse w prezentacji tych elementów świadczą zarazem o wielkiej wrażliwości pianisty w wykorzystywaniu możliwości tkwiących w świetnie przygotowanym fortepianie.

Kolejna odsłona Letniej Akademii Jazzu 9 sierpnia. Poza warsztatami i pokazem fimu odbędzie się koncert String Connection.

/foto Gosia Wojna www.gosiawojna.pl  + tekst na podstawie mat.pras.

Zobacz także:

Letnia Akademia Jazzu 2012: Jan Ptaszyn Wróblewski i NDR Big Band (foto)

Letnia Akademia Jazzu 2012: Maciej Obara International Quartet (foto)

Letnia Akademia Jazzu 2012: Krzysztof Popek International Quintet (foto)

Letnia Akademia Jazzu 2012: Laboratorium (foto)

Letnia Akademia Jazzu 2012: Story of Polish Jazz (foto)

Letnia Akademia Jazzu 2012 – informacje, program

IV Letnia Akademia Jazzu: Andrzej Olejniczak & Adzik Sendecki Quartet (foto)

IV Letnia Akademia Jazzu: Leszek Możdżer (foto)

IV Letnia Akademia Jazzu: Tomasz Stańko (foto)

    

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Krzysztof_Popek_International_Quintet_20120719-9823
Letnia Akademia Jazzu: Krzysztof Popek International Quintet (foto)
17042013_201
Fonografika Young Stage Łódź #1 (foto+wideo)
coma_20121123_1779190624
Coma w Wytwórni (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*