Laboratorium_20120712-8144W czwartek 12 lipca w Klubie Wytwórnia zorganizowano drugą odsłonę tegorocznej Letniej Akademii Jazzu. O godz. 20 na scenie pojawiła się legendarna formacja Laboratorium z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej.

W ciągu dnia amatorzy i jazzowi melomani mogli uczestniczyć w wykładzie Janusza Grzywacza i warsztatach z Markiem Radulim. Po południu natomiast odbyła się pierwsza z cyklu projekcji Od raga do rocka z Joe Berendtem. Na zakończenie prawdziwa wisienka na torcie – występ Laboratorium z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka.

– Uważam, że mieliśmy swoje fantastyczne… nie, nie pięć – jedenaście minut, czego wszystkim grającym życzę – mówi Janusz Grzywacz z Laboratorium. – Zagraliśmy ponad tysiąc koncertów, zapraszały nas największe festiwale, nagraliśmy dziewięć płyt. Wiem, że to rzecz nie do odtworzenia na dzisiejszym rynku jazzowym. Czuję też, że Laboratorium tak na dobrą sprawę nigdy się nie rozleciało. Dlatego, że nasza muzyka jest ciągle w nas. W każdym z nas jest ten sposób myślenia, ten sposób grania, wrażliwość, sposób podejścia do muzyki, jaki cechował „Laborkę”.

joomplu:39137

Laboratorium powstał w 1970 roku. W roku swojego debiutowego debiutu, 1973, formacja została nagrodzona na festiwalu Jazz nad Odrą, zdobywając pierwsze miejsce oraz nagrodę za kompozycję.  W 1975 zespołowi zaproponował współpracę Czesław Niemen. W 1990 roku grupa zakończyła działalność. W latach 70. i 80. zespół był de facto muzycznym laboratorium dźwięków i kompozycji (większość autorstwa Grzywacza) oraz pionierem jazz-rocka w Polsce. Muzyka Laboratorium często bywa określana jako ‘obrazowa’, ‘barwna’. W 2006 roku doszło do reaktywacji projektu.

/foto Gosia Wojna www.gosiawojna.pl  + tekst na podstawie mat.pras.

Zobacz także:

Letnia Akademia Jazzu 2012: Story of Polish Jazz (foto)

Letnia Akademia Jazzu 2012 – informacje, program

IV Letnia Akademia Jazzu: Andrzej Olejniczak & Adzik Sendecki Quartet (foto)

IV Letnia Akademia Jazzu: Leszek Możdżer (foto)

IV Letnia Akademia Jazzu: Tomasz Stańko (foto)

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
DSC_1366
Paluch w Lordi’s (foto)
10 lat Festiwalu Soundedit – kolejne Fortepiany Wolności
12voo
Voo Voo w Wytwórni (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*