sfk_501W czwartek, 1 marca w Śródmiejskim Forum Kultury – Domu Literatury goszczono Leszka Engelkinga. Pisarz zaprezentował się dwojako – jako autor tomu poezji „Muzeum dzieciństwa” oraz tłumacz Ezry Pounda.

Engelking to jeden z najważniejszych tłumaczy w naszym kraju. To także autor kilku tomów wierszy, najnowszy wydało poznańskie wydawnictwo WBPCiAK. W „Muzeum dzieciństwa” autor wraca do swojej przeszłości, miejsc, które już zniknęły lub się zmieniły. Kataloguje je, wycina z otoczenia, aby o nich pamiętać.

Druga część wieczoru poświecona była twórczości Ezry Pounda, którego tłumaczeniami Leszek Engelking zadebiutował w 1989 roku. Ezra Pound obok Thomasa Stearnsa Eliota uważany jest za najwybitniejszego przedstawiciela poezji modernistycznej. Jeden z najbardziej kontrowersyjnych pisarzy XX wieku.  Buntował się przeciwko mentalności swoich rodaków, zawzięcie krytykując amerykańską kulturę. Po opuszczeniu Stanów Zjednoczonych flirtował z włoskim faszyzmem, co po zakończeniu II Wojny Światowej zaowocowało aresztowaniem, oskarżeniem o zdradę narodową i długim pobytem w szpitalu psychiatrycznym.

Kolejna odsłona Kawiarni Literacko-Muzycznej 8 marca. Tym razem gościem będzie Adam Wiedemann. Początek spotkania o godz. 18. Wstęp jest bezpłatny.

Zobacz także:

Spotkanie z Julią Fiedorczuk (foto)

Spotkanie z Joanną Bator (foto)

Spotkanie z Zuzanną Ogorzewską (foto)

Oriana Fallaci – Wywiad z historią (foto)

Arterie i Marcin Jurzysta w Śródmiejskim Forum Kultury (foto)

Krzysztof Siwczyk w Śródmiejskim Forum Kultury (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
XIV Festiwal Puls Literatury – dzień 1 (foto)
atrerie11
Nowy numer Arterii w sprzedaży
IMG_9572
Andrej Chadanowicz z Nagrodą im. Zbigniewa Dominiaka (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*