Leonardo da Vinci – Energia Umysłu w EC-1 (foto)

IMG_1112

Od 24 listopada w EC-1 można oglądać długo oczekiwaną wystawę pt. „Leonardo da Vinci – Energia Umysłu”. To ponad 70 eksponatów, w tym historyczne modele, interaktywne instalacje, filmy oraz współczesne przykłady bio-inspirowanej robotyki, lotnictwa i technologii materiałowej.

Wymienione wyżej eksponaty oraz treści multimedialne tematycznie są związane z działalnością Leonarda da Vinci, jako naukowca, wynalazcy i inżyniera. Prezentują także proces twórczy – od koncepcji, szkicu i ostateczne powstanie modelu.  Koncepcja sprowadzenia wystawy jest pokłosiem współpracy „EC1 Łódź – Miasto Kultury” w Łodzi, z Cité des Sciences et de l’industrie, z siedzibą w Paryżu, największym Centrum Nauki  w Europie. Wspólnie z Muzeo Nazionale dells Scienza et della Tecnologia Leonardo da Vinci oraz Deutsches Museum z Monachium jest ono producentem projektu.

Polskim suplementem do wystawy jest część opracowana przez zespół Narodowego Centrum Kultury Filmowej, prezentująca archeologię mediów, czyli wynalazki i projekty poprzedzające powstanie fotografii, filmu i kina. Jej tytuł to „Od marzeń o lataniu do fabryki snów. Polscy Leonardowie”.

Jednym z głównych bohaterów tej części ekspozycji jest polski inżynier, wynalazca, operator filmowy, reżyser, inżynier oraz przedsiębiorca, urodzony 4 kwietnia 1875 roku w Warszawie – Kazimierz Prószyński. Był on konstruktorem pionierskich aparatów kinematograficznych oraz kamer filmowych. Prószyński był pionierem polskiej oraz światowej kinematografii. Za wkład polskiego wynalazcy na tym polu uznaje się wynalezienie systemu umożliwiającego równomierny, skokowy przesuw taśmy filmowej minimalizujący drgania, eliminację wady migotania obrazu podczas projekcji filmu dzięki wynalezieniu obturatora oraz skonstruowanie aeroskopu, pierwszej ręcznej, automatycznej kamery filmowej ze stabilizacją obrazu.

Informacje o cenach wstępu możecie znaleźć tutaj.

Zobacz także:

Świat Tytusa, Romka i A’Tomka w EC-1 (foto)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *