LDZ Alternatywa: Alles (foto)

19 lipca, na terenie Fabryki Sztuki, w ramach LDZ Alternatywa 2018, wystąpił łódzki duet ALLES​. Tworzą go: Marcin Regucki i Paweł Strzelec, znany też jako wokalista zespołu „Już nie żyjesz”.

Od momentu powstania zespołu, w 2014 roku, ukazały się trzy albumy: „Post”, „Culture”, „Hope”. Już same tytuły charakteryzują zespół i przybliżają jego kierunek, zainteresowania, fascynacje. Egzystowanie w czasach, w których wszystko jest „post” – postnowoczesność, postpunk, postindustrializm… Tworzenie kultury, na którą wpływa otoczenie, środowisko, polityka. Wpływy te, często destrukcyjne, wywołują bunt i dystans. Poszukiwanie, niespełnienie, wycofanie… Oscylowanie między nadzieją a jej brakiem… Wszystko to ma swoje odbicie w tekstach i muzyce Alles.

Ich muzyka wymyka się etykietom. To wypadkowa nurtów takich, jak industrial, punk czy post alternatywa i inspiracji szeroko pojętą awangardą. Teksty osadzone są w stylistyce post-punkowej, ale oddają osobiste spojrzenie, mocno zakotwiczone w kontekście kulturowym. Zarówno teksty, tworzone przez Pawła Strzelca, jak i muzyka, komponowana przez Marcina Reguckiego, są różnorodne – zespół ewoluuje i realizuje założenie, że każdy album ma być inny od poprzedniego. Bliskie są im eksperymenty, zarówno w warstwie muzycznej, jak i formach artykułowania przekazu.

Koncertom towarzyszą wizualizacje, przygotowywane przez członków zespołu i korespondujące z warstwą muzyczną, dzięki czemu ich wystąpienia tworzą audiowizualną, performatywną całość. Z każdą płytą wychodzą także wideoklipy, stanowiące istotną część działalności zespołu.

Muzyka Alles jest mocno osadzona w naszej rzeczywistości. Teksty często stanowią reakcję na aktualne wydarzenia, są krzykiem buntu i niezgody. Szczególnie wyraźne jest to na płycie „Culture”. Ostatniemu albumowi towarzyszy raczej postawa wycofania i dystansu. Teksty utworów z płyty „Hope” są odbiciem braku oczekiwań, niemocy, rozczarowań samym sobą i innymi.

Kolejne koncerty w ramach LDZ Alternatywa 2018:

26.07 LDZ Alternatywa 2018: Niemoc
2.08 LDZ Alternatywa 2018: EABS
9.08 LDZ Alternatywa 2018: Tsvey
16.08 LDZ Alternatywa 2018: Alameda 5
23.08 LDZ Alternatywa 2018: Hańba!
30.08 LDZ Alternatywa 2018: Pimpono Ensemble

Zdjęcia: Marta Zając-Krysiak fotograf i Fabryka Sztuki / LDZ ALT

Autor tekstu: Jacek Kozłowski

Zobacz także:

LDZ Alternatywa: New People (foto)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *