W każdy czwartek wakacji, począwszy do 12 lipca, na terenie Fabryki Sztuki odbędzie się kolejna edycja cyklu koncertów LDZ ALternatywa. Początek zawsze po godz. 21. Wstęp wolny.

W lipcu na scenie zaprezentują się: New People, Alles i Niemoc. W sierpniu – Eabs, Tsvey, Alameda 5, Hańba! i Pimpono Ensemble.

12 lipca – New People
New People to siedem kolorowych muzycznych osobowości połączonych miłością do pisania piosenek i śpiewania na wiele głosów. Razem tworzą harmonijną mieszankę popu, soft rocka lat 70tych, disco i motownowego bujania. Zespół tworzą: Alicja Boratyn (Ala Zastary), Jakub Czubak i Piotr Piechota (ex. The Car Is on Fire), Aleksander Orłowski (Magnificent Muttley), Natalia Pikuła (Drekoty) i Jakub Sikora (Crab Invasion, Ala Zastary), Hubert Woźniakowski (Eric Shoves Them In His Pockets).

19 lipca – Alles
Duet z Łodzi, który tworzą: Paweł Strzelec i Marcin Regucki. Od momentu powstania zespołu, w 2014 roku, ukazały się trzy albumy: „Post”, „Culture”, „Hope”. Już same tytuły charakteryzują zespół i przybliżają jego kierunek, zainteresowania, fascynacje. Egzystowanie w czasach, w których wszystko jest „post” – postnowoczesność, postpunk, postindustrializm… Tworzenie kultury, na którą wpływa otoczenie, środowisko, polityka. Wpływy te, często destrukcyjne, wywołują bunt i dystans. Poszukiwanie, niespełnienie, wycofanie… Oscylowanie między nadzieją a jej brakiem… Wszystko to ma swoje odbicie w tekstach i muzyce Alles. Ich muzyka wymyka się etykietom. To wypadkowa nurtów takich, jak industrial, punk czy post alternatywa i inspiracji szeroko pojętą awangardą. Teksty osadzone są w stylistyce post-punkowej, ale oddają osobiste spojrzenie, mocno zakotwiczone w kontekście kulturowym. Zarówno teksty, tworzone przez Pawła Strzelca, jak i muzyka, komponowana przez Marcina Reguckiego, są różnorodne – zespół ewoluuje i realizuje założenie, że każdy album ma być inny od poprzedniego. Bliskie są im eksperymenty, zarówno w warstwie muzycznej, jak i formach artykułowania przekazu. Koncertom towarzyszą wizualizacje, przygotowywane przez członków zespołu i korespondujące z warstwą muzyczną, dzięki czemu ich wystąpienia tworzą audiowizualną, performatywną całość. Z każdą płytą wychodzą także wideoklipy, stanowiące istotną część działalności zespołu. Muzyka Alles jest mocno osadzona w naszej rzeczywistości. Teksty często stanowią reakcję na aktualne wydarzenia, są krzykiem buntu i niezgody. Szczególnie wyraźne jest to na płycie „Culture”. Ostatniemu albumowi towarzyszy raczej postawa wycofania i dystansu. Teksty utworów z płyty „Hope” są odbiciem braku oczekiwań, niemocy, rozczarowań samym sobą i innymi.

26 lipca – Niemoc
Niemoc to elektroniczno-gitarowe trio z Zielonej Góry, łączące senną, lekko egzotyczną atmosferę z wyraźnymi wpływami muzyki klubowej, post-punka i shoegaze. Od powstania w 2014 zespół konsekwentnie buduje swój katalog, ich EPki opublikowały m.in. Father And Sons Records And Tapes, Brennnessel czy MOST. To jednak przede wszystkim koncerty stały się mocą napędową zespołu. Instrumentalne, taneczne formy przysporzyły Niemocy fanów zarówno wśród amatorów gitarowych brzmień jak i publiki klubowej. Zespół zdążył już wystąpić na Openerze, węgierskim Sziget, OFF Festivalu, Nowej Muzyce oraz supportować m.in. M83, zaś w sieci można znaleźć sesje nagrywane m.in. dla Boiler Room, Sofar Sounds czy Pegaza. Ostatnio muzykę Niemocy można było usłyszeć w serialu „Ultraviolet” produkcji AXN, a obecnie zespół nagrywa pierwszą płytę długogrającą.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Koncert przedYAPOWY w Starej Szkutni
Bolewski i Tubis w Monopolis
dark
Dark Rapture Festival

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*