ldzalternatywa

W czwartek, 30 lipca o godzinie 21:00 w Fabryce Sztuki przy ul. Tymienieckiego 3 w Łodzi rozpocznie się koncert Stefana Wesołowskiego. Wstęp wolny.

Stefan Wesołowski – kompozytor, skrzypek, producent muzyczny związany z amerykańską wytwórnią płytową Important Records (Coil, Merzbow, Jozef Van Wissem, Eliane Radigue) i brytyjskim publisherem Mute Song (Nick Cave, Swans, Max Richter, Jóhann Jóhannsson).

Ma na swoim koncie dwa autorskie albumy. W 2008 roku nakładem Gusstaff Records/Fundacja Pointa, przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury, ukazała się w Polsce debiutancka Kompleta – utwór napisany do tekstów brewiarzowych na dwa głosy, kwartet smyczkowy i elektronikę. W maju 2015 roku we francuskim wydawnictwie Ici D’ailleurs (Matt Elliot, Dälek, EZ3KIEL, Chapelier Fou) ukaże się reedycja tego materiału w formatach LP/CD/Digital.

W październiku 2013 podczas festiwalu Unsound miała miejsce premiera kolejnego albumu artysty – Liebestod. Wydany przez wytwórnię Important Records materiał spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem przez międzynarodową krytykę. Wpływowy amerykański portal Indie Shuffle nazwał album „prawdziwym narkotykiem”, kanadyjski magazyn Textura „prowokacyjnym, zaskakującym i poruszającym”, holenderski Caleidoscoop „zapierającym dech w piersiach arcydziełem”.

Wesołowski ma na swoim koncie także kolaboracje z innymi artystami. Przez kilka lat ściśle współpracował z Jacaszkiem, będąc autorem partii instrumentalnych na jego płytach (Treny, Miasmah/Gusstaff 2008, Pentral, Gusstaff 2009), współtworząc z nim także muzykę do filmów (Golgota Wrocławska, Sala Samobójców reż. Jan Komasa). Nagrywał wspólnie także z Szymonem Kaliskim (wesołowski/kaliski: 281011, Few Quiet People 2012), Wojciechem, Bartkiem i Piotrem Waglewskimi (piosenki Bóg oraz Syn na albumie Waglewski Fisz Emade: Matka, Syn, Bóg, ART2/Agora 2013), Karoliną Czarnecką (piosenka Stolica na albumie Karolina Czarnecka: Córka, Proud Action Group 2014) oraz Olem Walickim (Kot (Czy też kotka), Instytut Kultury Miejskiej 2014).

Stefan Wesołowski jest także twórcą muzyki do wielu spektakli teatralnych (Proces 2.0, Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie 2014; Feniks leci do słońca, Teatr Ludowy w Krakowie 2014, reż. J. Tumidajski oraz Maria Stuart reż. A. Nalepa, Teatr Wybrzeże w Gdańsku 2014), instalacji artystycznych i filmów. W styczniu 2015 roku podczas Sundance Festival miała miejsce premiera filmu dokumentalnego o Marlonie Brando, pt Listen To Me, Marlon, w reżyserii Stevana Rileya i z oryginalną ścieżką dźwiękową autorstwa Stefana Wesołowskiego. Magazyny Rolling Stone, TIME oraz Variety uznały wyprodukowany przez Universal i Passion Pictures na zlecenie telewizji Showtime obraz za jeden z najważniejszych akcentów festiwalu. W 2014 roku Stefan Wesołowski podpisał kontrakt z brytyjskim publisherem Mute Song. W tej chwili pracuje nad kolejnym albumem.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Kuba_Badach_20120713-8472
Kuba Badach w Wytwórni
Koncert symfoniczny Filharmonii Łódzkiej
stereoah
Ahead i Obraski w Stereo Krogs

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*