ldzaltOd 11 lipca do 29 sierpnia na terenie Willi Grohmana organizowana będzie kolejna edycja festiwalu LDZ Alternatywa. Tak jak w poprzednim roku koncerty odbywać się będą raz w tygodniu – w czwartki, po godz. 21. Wstęp jest bezpłatny.

W tym roku na LDZ Alternatywie usłyszymy kolejno:

Kapela Ze Wsi Warszawa – należą do ścisłej czołówki nie tylko warszawskiej, ale i ogólnopolskiej muzyki. Tak się jednak złożyło, że w odróżnieniu od większości postanowili grać muzykę (nie)klasycznie tradycyjną i – co tu ukrywać – znaleźli poklask również poza granicami kraju nad Wisłą. Najlepszym tego dowodem lista gości na ostatnim albumie – „NORD”.

Rykarda Parasol –  krytycy mawiają, że Nick Cave to Rykarda Parasol w spodniach i prawdopodobnie mają trochę racji. Oboje artystów łączy zainteresowanie mroczną stronę człowieczej natury i nieco knajpiany klimat muzyczny. Zawartość najnowszego albumu „Against the Sun” sugeruje, że w knajpie, w której bywała Rykarda często pobrzmiewał klasyczny amerykański blues i soul, a od czasu do czasu również piosenka francuska.

Fonovel – łódzki Fonovel swoim najnowszym „Różowym Albumem” dopisuje kolejny rozdział w długiej historii monochromatyczności w muzyce. To oryginalne trio wokalno – perkusyjno – gitarowo – klawiszowe serwuje wcale nieczęsto spotykane w naszym kraju synth-popowe piosenki o analogowym poblasku rodem z lat 70-tych i 80-tych.

The Mount Fuji Doomjazz Corporation – inne wcielenie kolektywu The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble. Z zadziwiającą lekkością łączącego tak nieprzystające do siebie elementy jak elektronika, jazz i złowieszczy, mroczny ambient. Przy czym Kilimanjaro nagrywa regularne płyty, a Mount Fuji z natury popuszcza na scenie wodze fantazji i rozsnuwa przestrzenne improwizacje.

Niwea – Jeśli ktoś przed ich debiutem powiedziałby nam jak naturalnie splotą się ze sobą introwertyczne, bezbłędnie trafne melodeklamacje Wojtka Bąkowskiego z elektroniczną produkcją Dawida Szczęsnego, to co najwyżej popukalibyśmy się w czoło. A tu proszę! Zrodził się jeden z najbardziej cenionych przez krytyków i publiczność składów młodego (choć już nie najmłodszego) pokolenia.

Alte Zachen – Żydowski surf rock? A co to takiego? Jak nie wiecie, to koniecznie musicie przyjść i posłuchać, bo zgodnie z naszym researchem innych tego typu okazji raczej nie będziecie mieli.

Warto dodać, że w ramach LDZ Alternatywy jesienią odbędą się jeszcze cztery koncerty – informacje o nich pojawią się na łamach Plastra wkrótce.

LDZ Alternatywa:
11 lipca – Kapela Ze Wsi Warszawa
18 lipca – Rykarda Parasol
25 lipca – Fonovel
8 sierpnia – The Mount Fuji Doomjazz Corporation
15 sierpnia – NIWEA
29 sierpnia – Alte Zachen

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Rusza 15. Letnia Akademia Jazzu w Wytwórni
gonsofus_2015
Gonsofus w Szafie
Nagrobki w Konkrecie

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*