Otwarcie (i zamknięcie) Galerii Łazienki Łódzkie

lazienki_lodzkie_6Ponad pół tysiąca dzieł sztuki. Kilka metrów kwadratowych łazienkowych ścian. Kilkaset metrów dwustronnej taśmy klejącej. Setki katalogów, gazet, ulotek, plakatów i książek. Tysiące godzin spędzonych na wycinaniu i klejeniu gigantycznego kolażu.

W najbliższą sobotę, 19 października – finał ponadczteroletniej pracy. Zapraszam na pierwszy i ostatni wernisaż w Galerii Łazienki Łódzkie. Wstęp wolny, początek o godz. 19, koniec punktualnie o godz. 21.30.

Meta*- wystawa

„Jest wiele możliwości, które prowadzą do patrzenia i się w nim zbiegają. Obrazy, nastroje, formy, słowa, znaki i porównania muszą otwierać różnorodne podejścia. Wokół dzieła umieszczonego w centrum należy stworzyć radialny system zbliżenia, tak by mogło być postrzegane w kategoriach, które są równocześnie historyczne, estetyczne, funkcjonalne, codzienne, osobiste (…) ”.
John Berger, „O patrzeniu”

Wszystkie ściany pomieszczenia pokrywają obrazy. Na kilku metrach sześćciennych kondensacja artystów z łódzkiego i międzynarodowego art-worldu: Picasso, Warhol, Sasnal, Rothko, Strzemiński, Berlewi, Barney, Munch, Arbus, Rodczenko, Dróżdż, Laibach, Janek Koza… Estetyczny egalitaryzm ze wskazaniem na konstruktywizm. Byłoby to może marzenie każdego kolekcjonera lub instytucji zajmującej się sztuką, gdyby tym pomieszczeniem nie była łazienka – i gdyby to nie były reprodukcje.

lazienki_lodzkie

Tę kolekcję druków ulotnych przez ostatnich klika lat tworzył Jędrzej Słodkowski, dziennikarz kulturalny „Gazety Wyborczej” (do niedawna redakcji łódzkiej, od niedawna – ogólnopolskiej), znany w niektórych kręgach jako DJ Garrage. Wystawa w tworzonej przez niego od 2009 roku Galerii Łazienki Łódzkie to właściwie jednodniowe – zaplanowane na 19 października na godz. 19 – wydarzenie, w czasie którego będzie można zobaczyć jego pozostającą do tej pory w ukryciu kolekcję.

Czteroipółletnia, mozolna praca z magazynami, ulotkami, katalogami, nożyczkami i taśmą klejącą znajdzie swój finał w ciągu zaledwie dwugodzinnego wydarzenia.

Estetyka trashu zmienia archiwum dokumentacji artystycznych zdarzeń (czyli kilkaset reprodukcji dzieł sztuki dawnej i najnowszej, zaproszenia na wernisaże i plakaty) w fototapetę, której rytm wyznaczają wystawy z ostatnich lat i towarzyszące im materiały wizualne. W czyściec dla ulotek i stron z magazynów o sztuce. Dla wielu osób niektóre druki będą jak starzy, dawno niewidziani znajomi.

Mimo że jedną z funkcji takiej formy wystawienniczej jest wzbogacenie o pierwiastki duchowe czasu mycia zębów, to poprzez wykorzystanie i zgromadzenie w jednym miejscu materiałów wizualnych towarzyszących zwykle wydarzeniom artystycznym, prezentacja ta odnosi się do sztuki, jej reprezentacji i sposobów prezentacji i w ten sposób staje się modelem galerii, a pokazywane w niej modele prac transformują jej przestrzeń – i same stają się przestrzennym environment.
***
Wernisaż wystawy i otwarcie galerii będzie zarazem finisażem i zamknięciem Łazienek Łódzkich – autor opuszcza łazienkę, mieszkanie i Łódź.
Marta Skłodowska

lazienki_lodzkie_7

* Meta. Rzeczownik, rodzaj żeński. Znaczenia:
1) przedrostek oznaczający ponad, poza lub o czymś w innym kontekście (używany w nauce lub w zagadnieniach społecznych). Metajęzyk – to język opowiadający o sobie samym, biorący się w nawias. Bada on relacje między wyrażeniami języka opisywanego, a tym, do czego wyrażenia te się odnoszą. Oznacza, denotuje, ujawnia związki i reguły. Nie jest rzeczywistością, ale jej modelem.
2) miejsce, które należy osiągnąć w zawodach
3) w slangu młodzieżowym mieszkanie; miejsce, gdzie można się spokojnie spotkać lub zakupić alkohol poza oficjalnym systemem dystrybucji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *