rae_armantrout_i_peter_gizzi_20131120_1211324407Laureatka Pulitzera, Rae Armantrout, przyjechała do Łodzi. Spotkanie, organizowane w ramach Pulsu Literatury na Świecie, odbyło się w niedzielę, 17 listopada o godz. 17 w Domu Literatury (Roosevelta 17). Poprowadziła je Justyna Fruzińska.

To jednej z najciekawszych osobowości współczesnej amerykańskiej sceny poetyckiej. Współzałożycielka ruchu artystycznego Language, który pojawił się w regionie San Francisco w latach siedemdziesiątych.  W swojej poezji kontynuuje i przetwarza impuls założycielski awangardy Language, w sposób, który czyni ją być może najciekawszą przedstawicielką całego ruchu. Jej poezja łączy w sobie spuściznę Emily Dickinson i W.C. Williamsa. Jej wypowiedź poetycka jest precyzyjna, wyczulona na materialność języka, politycznie aktywna, a jednocześnie dojmująco osobista. W 2010 r. otrzymała Nagrodę Pulitzera za tom „Versed” (Wesleyan, 2009), za który wcześniej otrzymała też inną prestiżową nagrodę: National Book Critics Circle Award.

Przed wystąpieniem Armantrout odbyło się czterdziestopięciominutowe wirtualne spotkanie przez Skype z udziałem innego amerykańskiego poety, Petere Gizziego. To poeta, robotnik, redaktor, krytyk, nauczyciel akademicki. Urodzony w 1959 r.  w mieście Alma, w stanie Michigan, dorastał  w Pittsfield, w stanie Massachusetts. Studiował literaturę na Uniwersytecie Nowojorskim, uniwersytecie Browna i Uniwersytecie Stanu Nowy Jork w Buffalo. Uczy literatury, poezji, pisania na Uniwersytecie Massachusetts, w Amherst. Redagował niszowe pismo poetyckie „oblék”. Był też redaktorem działu poezji w „The Nation”. Autor kilku tomików poezji, ostatnio „The Outernationale” (2007)  i „Threshold Songs” (2011).

W trakcie obu spotkań amerykańskich pisarzy tłumaczył na polski Kacper Bartczak.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_8690
Spotkanie z Małgorzatą Rejmer w Dom Literatury (foto)
IMG_0264
Piotr Paziński w Łodzi (wideo)
awangarda_w_odzi__d_w_awangardzie_20171124_1723691133
XI Festiwal Puls Literatury w Łodzi – dzień 2 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*