45 Tobołków Koziołka Matołka w trzech Konkursach 10. Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA zostało rozdanych 11.05.2022 podczas Wielkiego Finału O!PLA online! Poza słynnymi już statuetkami przyznane zostały wyróżnienia oraz Dyplomy Uznania. TYTUŁ HONOROWEGO OBYWATELA ANIMACJI – KRAINY NIEOGRANICZONYCH MOŻLIWOŚCI otrzymał w tym roku PIOTR DUMAŁA.


Jubileuszowa O!PLA odbyła się w dn. 21.03 – 30.04.2022 w 70 miejscowościach angażując w sumie 9572 widzów i widzek w różnym wieku, którzy jako jedyne Jury na O!PLA oceniali 143 filmy prezentowane w trzech konkursach: TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS!, TERAZ MY!, KONKURSIE GŁÓWNYM. Podczas cyklu rozmów online w twórczyniami i twórcami, czyli O!PLA NA ŻYWO, ALE W DOMU…, miało miejsce 66 spotkań. Festiwalowi towarzyszyły też bezpłatne warsztaty online JAK PISAĆ O!ANIMACJI prowadzone przez Grupę Badawczą Polska Animacja UŁ. W ramach O!PLA odbyła się również III edycja Konkursu O!PLAKAT POLSKIEJ ANIMACJI.

TYTUŁ HONOROWEGO OBYWATELA ANIMACJI

„KRAINY NIEOGRANICZONYCH MOŻLIWOŚCI”

PIOTR DUMAŁA

***

● DYPLOM UZNANIA DLA TWÓRCZYŃ I TWÓRCÓW NIEOBOJĘTNYCH ANIMACJI: ANIMACJA DLA UKRAINY I POMOC BEZGRANICZNA

● DYPLOM UZNANIA DLA INSTYTUTU PILECKIEGO ZA ODNALEZIENIE, REKONSTRUKCJĘ I DOPROWADZENIE DO PREMIERY „EUROPY” (1931) FRANCISZKI I STEFANA THEMERSONÓW

● DYPLOM UZNANIA DLA TWÓRCÓW WEBDOC „DZIECI MAHARADŻY CZYLI FAJNA FERAJNA W INDIACH”

● DYPLOM UZNANIA DLA ZESPOŁU „AKCJA ANIMACJA” W SZCZECINKU ZA 10 LAT KREAOWANIA ANIMOWANYCH ŚWIATÓW

● DYPLOM UZNANIA DLA FESTIWALU FILMOWEGO „OPOLSKIE LAMY” ZA 20 LAT ISTNIENIA

● DYPLOM UZNANIA DLA STUDIA FILMÓW RYSUNKOWYCH W BIELSKU-BIAŁEJ ZA 75 LAT ISTNIENIA

***
LAUREACI KONKURSU GŁÓWNEGO

Wzięło w nim udział 719 widzek-Jurorek/widzów-Jurorów.

Konkurs Główny odbył się stacjonarnie w 24 miejscowościach.

***** ***

KATEGORIA ANIMOWANE FRASZKI im. Andrzeja Czeczota

ZŁOTY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

SHOW(er) (2021, 01:46), Julia Hazuka, Unimwersytet Artystyczny w Poznaniu

SREBRNY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

DESPERA (2021, 01:55), Alicja Liss, Unimwersytet Artystyczny w Poznaniu

+ NAGRODA SPECJALNA: ZAPROSZENIE POZA SELEKCJĄ DO KONKURSU 12. MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO STOPTRIK (Maribor/Łódź 2022)

BRĄZOWY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

ODDECH (2019, 01:20), Aneta Siurnicka, Unimwersytet Artystyczny w Poznaniu

WYRÓZNIENIE IV MIEJSCA

KRÓTKA HISTORIA MOJEJ ŚMIERCI (2021, 01:56), Adela Górna, ASP WROCŁAW

***** ***

KATEGORIA ANIMOWANY WIDEOKLIP im. Yacha Paszkiewicza

ZŁOTY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

PURE – Virtual Agony (2021, 04:21), Olga Przytuła, PJATK WARSZAWA

SREBRNY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

GROSIK – Hiob Dylan (2021, 02:54), Karolina Kajetanowicz

BRĄZOWY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

TAMTEN DOM – Szymon Białorucki feat. Kasia Lins (2021, 05:08), Katarzyna Niedźwiecka

WYRÓZNIENIE IV MIEJSCA

NADASÉ – Fuzzy Bumble (2021, 03:51), Łukasz Rusinek

+ NAGRODA SPECJALNA: ZAPROSZENIE POZA SELEKCJĄ DO KONKURSU 12. FESTIWALU FILMÓW ANIMOWANYCH „ANIMOCJE” (Bydgoszcz 2022).

***** ***

KATEGORIA FORMANIMY im. Warsztatu Formy Filmowej

ZŁOTY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

RZEKA (2021, 05:11), Robert Kuźniewski, Unimwersytet Artystyczny w Poznaniu

+ NAGRODA SPECJALNA: ZAPROSZENIE POZA SELEKCJĄ DO KONKURSU 4. WARSAW ANIMATION FILM FESTIVAL (Warszawa 2022)

SREBRNY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

TRZY MAŁE HISTORIE (2021, 04:47), Zuzanna Michalska, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

BRĄZOWY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

ŚWIĄTYNIA UKWIAŁU (2020, 04:52), Justyna Pazdan, PWSFTviT w Łodzi

WYRÓZNIENIE IV MIEJSCA

AWARIA MIGAWKI (2020, 05:12), Robert Kuźniewski, Unimwersytet Artystyczny w Poznaniu

SPECJALNE WYRÓŻNIENIE O!PLA

POLE – Hubert Zemler i Szabolcs Esztenyi (2019, 05:05), Zuzanna Pomorska, PWSFTviT w Łodzi

***** ***

KATEGORIA OFF&GO! im. Feliksa Kuczkowskiego

ZŁOTY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

NOCNY POCIĄG BEZ MIĘSA (2021, 01:35), Kamil Wójcik

+ NAGRODA SPECJALNA: NOMINACJA DO 18. EDYCJI NAGRODY IM. JANA MACHULSKIEGO W KATEGORII NAJLEPSZY FILM ANIMOWANY

+ NAGRODA SPECJALNA: ZAPROSZENIE POZA SELEKCJĄ DO KONKURSU GŁÓWNEGO 68. OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU FILMÓW NIEZALEŻNYCH OKFA (Konin 2022)

SREBRNY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

C’EST LA VIE (2021, 12:51), Ferajna Filmowa KaPoK

BRĄZOWY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

WIELKI MUR POLSKI (2021, 02:41), Aga Jarząb

WYRÓZNIENIE IV MIEJSCA

A SHORT FILM ABOUT SOLITUDE (2021, 03:12), Maciek Stępniewski

***** ***

KATEGORIA PROP UP & GO! im. Canisa de Canisa

ZŁOTY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

MEBLOŚCIANKA (2021, 09:47), Joanna Polak

+ NAGRODA SPECJALNA: ZAPROSZENIE POZA SELEKCJĄ DO KONKURSU 31. EUROPEJSKIEGO FESTIWALU FILMOWEGO EUROSHORTS (2022)

+ NAGRODA SPECJALNA: NOMINACJA DO 18. EDYCJI NAGRODY IM. JANA MACHULSKIEGO W KATEGORII NAJLEPSZY FILM ANIMOWANY

SREBRNY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

KRZĄTACZKA (2021, 05:07), Dominika Wyrobek

BRĄZOWY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

ON TIME (2021, 05:30), Zbigniew Czapla

WYRÓZNIENIE IV MIEJSCA

UNDONE (2021, 04:42), Konrad Kulczyński i Grażyna Rigall

***** ***

KATEGORIA PRODUCENCKA im. Marka Serafińskiego

ZŁOTY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

AIRBORNE (2021, 07:36), Andrzej Jobczyk, Letko

+ NAGRODA SPECJALNA: NOMINACJA DO 18. EDYCJI NAGRODY IM. JANA MACHULSKIEGO W KATEGORII NAJLEPSZY FILM ANIMOWANY

SREBRNY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

ODPŁYW (2021, 09:23), Kasia Nalewajka, Animapol

+ NAGRODA SPECJALNA OD DAWIDA GRYZY – DYREKTORA FESTIWALU FILMOWEGO „KOCHAM DZIWNE KINO” – DLA „NAJDZIWNIEJSZEJ ANIMACJI NA O!PLA 2022” > ZAPROSZENIE NA FESTIWAL FILMOWY „KOCHAM DZIWNE KINO” (Pabianice 2022)

BRĄZOWY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

INSEKT (2021, 29:50), Marcin Podolec, Yellow Tapir Films

WYRÓZNIENIE IV MIEJSCA

MIŁOŚĆ W CZASACH GOSPODARKI OPARTEJ NA WĘGLU (2021, Polska, Chorwacja, 11:55), Tomasz Siwiński, Letko

WYRÓZNIENIE SPECJALNE O!PLA

MĘTY (2021, 09:37), Kasia Kurop, Studio Munka

***** ***

KATEGORIA STUDENCKA im. Kazimierza Urbańskiego

ZŁOTY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

ŚNIŁO MI SIĘ (2021, 07:38), Piotr Tokarz, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu

+ NAGRODA SPECJALNA: ZAPROSZENIE POZA SELEKCJĄ DO KONKURSU GŁÓWNEGO 20. FESTIWALU FILMOWEGO „OPOLSKIE LAMY” (Opole 2022)

+ NAGRODA SPECJALNA: NOMINACJA DO 18. EDYCJI NAGRODY IM. JANA MACHULSKIEGO W KATEGORII NAJLEPSZY FILM ANIMOWANY

+ WYRÓŻNIENIE SPECJALNE im. Pawła Dębskiego DLA NAJWYŻEJ OCENIONEGO DYPLOMU

SREBRNY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

DYSTANS (2021, 03:17), Katarzyna Orłowska, Unimwersytet Artystyczny w Poznaniu

BRĄZOWY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

PUSZCZA: DYPTYK (2021, 09:03), Szymon Ruczyński i Katarzyna Małyszko, PWSFTviT w Łodzi

WYRÓZNIENIE IV MIEJSCA

MUCHA I DZIWNI LUDZIE (2021, 03:05), Julia Izabela Piekarska, Unimwersytet Artystyczny w Poznaniu

●●●●● ●●●

W Konkursie TDMG! wzięło udział 6179 młodych widzek-Jurorek/widzów-Jurorów!

Konkurs TDMG! odbył się stacjonarnie w 45 miejscowościach.

****

KATEGORIA PRZEDSZKOLNA 3-4 LATKA

ZŁOTY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

MILO MECHANIK – ZEPSUTA KOPARKA (2021, 13:20), Marcin Małek, Malek Animation Studio

***

SREBRNY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

BUŹKA I DZIÓBEK – WIELKIE SPRZĄTANIE (2021, 05:00), Maciej Pestka, Mapepi Animacje

***

BRĄZOWY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

ODO – PIOSENKA DUDZI (2021, Polska, Wielka Brytania, 07:36), Piotr Szczepanowicz i Mikołaj Pilchowski, Sixteen South, Letko

***

WYRÓZNIENIE IV MIEJSCA

KOTEK MAMROTEK – SUPERBOHATER (2021, 06:00), Kacper Dudek, Badi Badi

***

KATEGORIA PRZEDSZKOLNA 5-6 LAT

ZŁOTY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

AGI BAGI – GOŚĆ Z KOSMOSU (2021, 06:00), Tomasz Niedźwiedź, Badi Badi

***

SREBRNY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

TORU SUPERLIS – KRAKEN (2021, 07:30), Piotr Szczepanowicz, Animoon

***

BRĄZOWY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

CHICHRASZEK – UPALNY DZIEŃ (2021, 06:00), Marzena Nehrebecka, Badi Badi

***

WYRÓZNIENIE IV MIEJSCA

ŻUBR POMPIK – LEŻĄCE DRZEWO (2020, 07:00), Marta Wojciechowska – Witek, EGo FILM

***

KATEGORIA WCZESNOSZKOLNA

ZŁOTY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

KOSMICZNY WYKOP – SPOTKANIE Z IDOLEM (2020, 10:43), Bartek Kędzierski, Orangeanimation

***

SREBRNY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

STRACH (2020, 06:00), Bartek Zarzycki, Unimwersytet Artystyczny w Poznaniu

***

BRĄZOWY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

SKAFANDER KLINGERTA (2021, Polska, Estonia, 19:40), Artur Wyrzykowski, Bold Humans

***

WYRÓZNIENIE IV MIEJSCA

HISTORYJEK NA TROPIE – ZAWISZA CZARNY (2020, 12:00), Piotr Furmankiewicz, FUMI Studio

***

WYRÓZNIENIE SPECJALNE O!PLA

KOMORNE (2021, 04:05), Monika Kuczyniecka, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Franciszki i Stefana Themersonów

●●●●●●●●

Wzięło w nim udział 2674 młodych widzek-Jurorek/widzów-Jurorów!

Konkurs TERAZ MY! odbył się stacjonarnie w ramach zajęć szkolnych w 33 placówkach na terenie Polski.

●●●●●●●●

TERAZ MŁODZI TWÓRCY MAJĄ GŁOS! (DO 12 LAT)

ZŁOTY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

PRZYJACIEL (2021, 01:01), Helena Sacharuk (11) pod opieką Natalii Spychały

***

SREBRNY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

SARA PIOTREK I TAJEMNICZE PUDEŁKO (2020, 03.37), Maja Kamińska, Natasza Iwańczuk, Ewa Kozińska, Michał Kamiński, Maciek Sadowski, Jan Legat, Lena Kuźmiuk // Opieka: Alicja Witkowska i Michał Rostek, Warsztaty Klatka po Klatce

***

BRĄZOWY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

CZY JA MOGĘ ŻYĆ? (2021, 01:25), Jan Grzegorzek (9) // NIEZALEŻNIE

***

WYRÓZNIENIE IV MIEJSCA

WIELKIE EMOCJE (2021, 01:15), Franek Paleczny, Szymon Sięka // Opieka: Anna Jagoda Mrożek, Warsztaty WAKACJE Z ANIMACJĄ 2021 w Nowym Targu prowadzone przez Studio Filmowe Effata Anima

***

INDYWIDUALNE ANIMOWANE PIERWIOSNKI (12-15 LAT)

ZŁOTY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

WIEPRZOWINA (2021, 00:57), Iwo Domagalski (13) pod opieką Bartka Zarzyckiego

***

SREBRNY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

EKOLOGIA (2021, 00:35), Jakub Ciołek (13) pod opieką Andrzeja i Doroty Gosienieckich, Pracownia Animacji CK Zamek Poznań

***

BRĄZOWY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

JASKINIA PLATOŃSKA (2022, 00:41), Antonina Szwarc-Bereżecka (14) pod opieką Andrzeja i Doroty Gosienieckich, Pracownia Animacji CK Zamek Poznań

***

WYRÓZNIENIE IV MIEJSCA

NIE MA RZECZY NIECHCIANYCH (2021, 03:08), Zoja Matysiak (12) pod opieką Łukasza Matysiaka, Szkoła Podstawowa nr 90 w Poznaniu, Warsztaty Kreska za kreską

***

GRUPOWE ANIMOWANE PIERWIOSNKI (12-15 LAT)

ZŁOTY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

BAŚŃ O LENIWEJ DZIEWCZYNCE (2019, 05:37), Emilia Kiszkis, Antonina Gersz, Małgosia Toczek, Lena Pazdyga, Oliwia Kędzierska, Kinga Słupska, Dominika Skwara, Kuba Kopeć, Oliwia Łopata, Emilka Brodziak, Zuzia Kopeć, Weronika Mańka, Dawid Szramek ‚Szramson’ // Opieka: Julia Orlik, warsztaty animacji poklatkowej w GOKSiR Krupski Młyn

***

SREBRNY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

SZARY ŚWIAT (2019, 04:54), Ignacy Karłowicz, Józef Karzel, Ludwik Karzel, Jan Solinski, Jan Zdort, Ludwik Zdort // Opieka: Anna Wojciechowska i Alicja Witkowska, Warsztaty Klatka po Klatce

***

BRĄZOWY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

HANIA I JACEK (2021, 06:47), Roch, Mia i Franciszek Karwowscy, NIEZALEŻNA

***

WYRÓZNIENIE IV MIEJSCA

TRZY MAŁE ŚWINKI I WILK (2022, 09:17), Grzegorz Pokrzycki, Bazyli Jędrzejewski, Julian Trochimiak // Opieka: Dorota i Andrzej Gosienieccy, Pracownia Animacji CK Zamek Poznań

***

LICEA PLASTYCZNE (15-19)

ZŁOTY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

INERTNESS (2021, 01:11), Jakub Krzyszpin, Zespół Szkół Plastycznych w Katowicach

***

SREBRNY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

A DAY OF E-LEARNING (2021, 03:00), Betina Szulc, NIEZALEŻNIE

***

BRĄZOWY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

POBUDKA (2021, 03:20), Sandra Rusiłowicz, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu

***

WYRÓZNIENIE IV MIEJSCA

RYSUJĘ CO CZUJĘ (2021, 01:13), Gabriela Garbulewska, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Łomży

***

WARSZTATY ANIMACJI (15-19)

ZŁOTY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

WINDA (2021, 04:30), Filip Szuksztul, Legnicka Akademia Filmowa – Warsztaty Filmu Animowanego

***

SREBRNY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

G(O)ŁĄB (2021, 02:07), Eryka Wolna, Legnicka Akademia Filmowa – Warsztaty Filmu Animowanego

***

BRĄZOWY TOBOŁEK KOZIOŁKA MATOŁKA

DZIURA (2021, 02:30), Piotr Kaźmierczak, Legnicka Akademia Filmowa – Warsztaty Filmu Animowanego

***

WYRÓZNIENIE IV MIEJSCA

SŁODZIAK (2021 Niemcy, 01:36), Eryka Wolna, Anima Drezno 2021

 

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
pplf
Przewodnik po filmowej Łodzi – wycieczki
Kino_Charlie_2
Strefa Kultury Kina Charlie (foto)
016opla
Wielkie Otwarcie O!PLA (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*