Final_Konkursu_im._A._Munka_fot._W._JastrzebskiSebastian Buttny – najlepsza reżyseria („Heavy mental”) i Michał Sobociński – najlepsze zdjęcia („Kamczatka” w reż. Jerzego Kowyni) to laureaci Konkursu im. Andrzeja Munka, którego organizatorem jest Szkoła Filmowa w Łodzi.

Jury ogłosiło werdykt 20 listopada w Kinie Szkoły Filmowej, a nagrody wręczył Łukasz Barczyk, przewodniczący jury (10 tys. zł za najlepszą reżyserię i 10 tys. zł za najlepsze zdjęcia). Oba nagrodzone filmy zostały zaprezentowane publiczności.

Nagroda im. Andrzeja Munka jest jedną z najstarszych nagród filmowych w Polsce. Pierwszym nagrodzonym w Konkursie był Jerzy Skolimowski za reżyserię filmu „Walkower” (1965 r.). Jurorzy kolejnych edycji Konkursu bezbłędnie typowali nagrodami tych, których dziś zaliczamy do najwybitniejszych twórców polskiego kina autorskiego. Nagrodą za swoje debiuty uhonorowani zostali m.in. Andrzej Żuławski za „Trzecią część nocy” (1971 r.), Krzysztof Kieślowski za „Personel” (1975 r.), Piotr Szulkin za „Golem” (1980 r.), Mariusz Grzegorzek za „Rozmowę z człowiekiem z szafy” (1993 r.).

NAGRODA ZA REŻYSERIĘ DLA SEBASTIANA BUTTNEGO ZA FILM „HEAVY MENTAL”
UZASADNIENIE:

Za mówienie własnym głosem, bez naśladowania gotowych wzorców narracyjnych i dramaturgicznych.
Za odnalezienie i przeprowadzenie aktualnego tematu – opowieści o wierności sobie za cenę bycia akceptowanym i kochanym, i o drodze do samorealizacji poprzez akceptację własnej natury, w czasach sztucznego pędu za medialnymi wzorcami.
Za precyzję, oszczędność i szlachetność w używaniu filmowych środków wyrazu i za ich dopasowanie do tematu i charakteru filmu.
Za odważną obsadę i konsekwencję w budowaniu niepospolitego filmowego świata wewnętrznego głównego bohatera.

NAGRODA ZA ZDJĘCIA DLA MICHAŁA SOBOCIŃSKIEGO ZA ZDJĘCIA DO FILMU „KAMCZATKA”

UZASADNIENIE :
Za poruszające przełożenie uczuć bohaterów na język obrazów.
Za umiejętność postawienia kamery w miejscach, które otwierają nam drogę do ich wewnętrznego świata.
A także za wydobycie ciemności z losu głównego bohatera i uczynienie jej wizualnym bohaterem filmu.

Do tegorocznej edycji Konkursu im. A. Munka zostało zgłoszonych 14 pełnometrażowych fabularnych debiutów filmowych. Do nagrody w kategorii najlepsza reżyseria nominowano aż 19 debiutujących reżyserów (za reżyserię dwóch konkursowych filmów odpowiada więcej niż jeden twórca). Nagrodę za najlepsze zdjęcia otrzyma jeden z dziewięciu nominowanych. Filmy konkursowe prezentowaliśmy w Kinie Szkoły od 16 października.

NOMINACJE W KATEGORII NAJLEPSZA REŻYSERIA:
1. Jakub Polakowski, „Arbiter uwagi”
2. Bodo Kox, „Dziewczyna z szafy”
3. Weronika Migoń, „Facet (nie)potrzebny od zaraz”
4. Krzysztof Skonieczny, „Hardkor Disko”
5. Sebastian Buttny, „Heavy mental”
6. Bartosz Warwas, „Jaskółka” 7. Michał Otłowski, „Jeziorak”
8. Jerzy Kowynia, „Kamczatka”
9. Grzegorz Jaroszuk, „Kebab & Horoscop”
10. Aleksandra Gowin i Ireneusz Grzyb, „Małe stłuczki”
11. Ireneusz Dobrowolski, „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały”
12. Maciej Cuske, Kacper Lisowski, Nenad Mikovic, Mateusz Rakowicz, Tymon Wyciszkiewicz, „Stacja Warszawa”
13. Michał Węgrzyn, „Wybraniec”
14. Maciej Adamek, „Zdjęcie”.

NOMINOWANI W KATEGORII NAJLEPSZE ZDJĘCIA:
1. Krzysztof Sobierański, „Arbiter uwagi”
2. Kacper Fertacz, „Hardkor Disko”
3. Nicolas Villegas Hernandez, „Heavy mental”
4. Ernest Wilczyński, „Jaskółka”
5. Michał Sobociński, „Kamczatka”
6. John Magnus Borge, „Kebab & Horoscop”
7. Ita Zbroniec Zajt, „Małe stłuczki”
8. Romuald Lewandowski, „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały”
9. Wojciech Węgrzyn, „Wybraniec”.

Jury Konkursu:
Łukasz Barczyk – Przewodniczący Jury, reżyser, wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi, laureat Nagrody Munka za reżyserię filmu „Patrzę na Ciebie Marysiu”;
Jolanta Dylewska – autorka zdjęć filmowych, wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi, laureatka Nagrody Munka za zdjęcia do filmu „Rozmowa z człowiekiem z szafy” w reż. Mariusza Grzegorzka;
Kuba Kijowski – autor zdjęć filmowych, absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi, laureat Nagrody Munka za zdjęcia do filmu „Sekret” w reż. Przemysława Wojcieszka;
Szymon Uliasz – reżyser, laureat Nagrody Munka za reżyserię filmu „Ścinki”;
Aniela Gabryel – studentka V roku reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi;
Zuzanna Pyda – studentka V roku sztuki operatorskiej w Szkole Filmowej w Łodzi.

Andrzej Munk był studentem Szkoły Filmowej w Łodzi, studiował sztukę operatorską i reżyserię. Od 1957 roku aż do śmierci był wykładowcą łódzkiej Szkoły. Zginął tragicznie w wieku zaledwie 40 lat zostawiając po sobie niedokończoną „Pasażerkę”. Nagroda jego imienia jest jedną z najstarszych nagród filmowych w Polsce. Pierwszym nagrodzonym w Konkursie był Jerzy Skolimowski za reżyserię filmu „Walkower” (1965 r.). Jurorzy kolejnych edycji Konkursu bezbłędnie typowali nagrodami tych, których dziś zaliczamy do najwybitniejszych twórców polskiego kina autorskiego. Nagrodą za swoje debiuty uhonorowani zostali m.in. Andrzej Żuławski za „Trzecią część nocy” (1971 r.), Krzysztof Kieślowski za „Personel” (1975 r.), Piotr Szulkin za „Golem” (1980 r.), Mariusz Grzegorzek za „Rozmowę z człowiekiem z szafy” (1993 r.).

Organizatorem Konkursu jest Szkoła Filmowa w Łodzi. Partnerami są: Filmoteka Narodowa, NInA, NINATEKA, KIPA, audiowizalni.pl, Legalna Kultura. Patroni medialni: TVP Kultura, „Kino”, stopklatka.pl, „FILMPro”, „FILM@Tv Kamera„, filmpolski.pl, „Ekrany”.

/fot. W. Jastrzębski

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Plastry Kultury 2021 – film / wydarzenie filmowe
_MG_9777
Finał Cinergii 2016 (foto)
IMG_1738
Kino Bodo: pracują tu sami wariaci (wywiad)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*