IMG_3420_kopiujZnamy laureatów 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia! W Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich jury za najlepszy uznało film „Bliskość” Kantemira Bałagowa. Z kolei w Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich wielkim zwycięzcą okazało się „Serce miłości” Łukasza Rondudy.

W Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich o tytuł najlepszego obrazu i statuetkę Kryształowej Łódki rywalizowało 10 tytułów. Oceniało je jury pod przewodnictwem Radosława Piwowarskiego, reżysera nieśmiertelnych filmów „Kolejność uczu” czy „Yesterday”. Towarzyszyli mu aktorka Jowita Budnik, znana z „Papuszy” czy „Ptaki śpiewają w Kigali”, była dyrektor programowa Instytutu Kinematografii Czechosłowacji Emilia Mira Haviarova i nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową autor dźwięku Radosław Ochnio, który pracował przy takich produkcjach jak „11 minut” Jerzego Skolimowskiego czy „Królewicz Olch” Kuby Czekaja. Jury jednogłośnie przyznało nagrodę główną rosyjskiemu filmowi „Bliskość” w reżyserii Kantemira Bałagowa.

– Jury pragnie podkreśli, że filmy prezentowane w Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich 22. Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia stanowiły fascynujący przegląd tego, co dzieje się w sercach i oczach młodego pokolenia filmowców. Wyrażamy nadzieję, że autorzy pokazanych w Łodzi filmów staną się rozpoznawalnymi i znanymi w całej Europie ze swoich kolejnych produkcji – czytamy w uzasadnieniu.

– Jury jednogłośnie przyznało Nagrodę Główną rosyjskiemu filmowi „Bliskość” według scenariusza Kantemira Bałagowa i Antona Yarusha w reżyserii Kantemira Bałagowa. „Bliskość” to opowieść o godności. Prosta w formie a pełna pasji, dotykająca kwestii nurtujących współczesną Europę jak wierność korzeniom i otwartość na innych. Bohaterzy „Bliskości” – wprost z antycznej tragedii – są nam bliscy, a ich postawa wobec okrucieństwa i losu przypomina nam o najbardziej humanitarnych wartościach, jakie znamy ze sztuki filmowej – tłumaczą swoją decyzję jurorzy.

Jury Konkursu Europejskich Debiutów i Filmów Drugich przyznało też nagrodę specjalną 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia francuskiemu filmowi „Jeszcze nie koniec” według scenariusza Xaviera Legranda i w jego reżyserii. – Film w bezbłędnej i poruszającej formie przedstawia problemy rozpadu współczesnej rodziny. Nie sposób nie zwrócić uwagi na talent młodego aktora Thomasa Giorii, który poruszył nas wszystkich rolą syna w tym filmie – piszą jurorzy.

Jury Konkursu Polskich Debiutów i Filmów Drugich obradowało pod przewodnictwem animatorów polskiej kultury filmowej, Romana Gutka, firmującego swoim nazwiskiem firmę dystrybucyjną Gutek Film. Towarzyszyli mu najbardziej znana polska aktorka we Włoszech, Katarzyna Smutniak, autor zdjęć filmowych i fotograf Piotr Jaxa oraz nominowana do tegorocznej Europejskiej Nagrody Filmowej dokumentalistka Anna Zamecka.

Spośród 11 polskich tytułów jury Kryształowym Jabłkiem jednogłośnie uhonorowało film „Serce miłości” w reżyserii Łukasza Rondudy – fascynujący portret jednej z najbardziej oryginalnych par polskiej sceny artystycznej: performera Wojciecha Bąkowskiego oraz poetki i artystki Zuzanny Bartoszek, w których brawurowo wcielili się Jacek Poniedziałek i Justyna Wasilewska. Dodatkowo Jury przyznało wyróżnienie twórcom niezwykle oryginalnego w formie niemego obrazu „TodMachine” w reżyserii Bogusława Kornasia.

Swoje nagrody w plebiscycie przyznała także festiwalowa publiczność.

W Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich widzom Cinergii spośród konkursowych tytułów najbardziej przypadły do gustu:
1. „Sami Blood”
2. „Piękny kraj”
3. „Jeszcze nie koniec”

Natomiast w Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich publiczność wyróżniła filmy:
1. „Twój Vincent”
2. „Cicha noc”
3. „Beksińscy. Album wideofoniczny”

Dziękujemy za 22. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia, na którym gościliśmy widzów i przedstawicieli branży filmowej z całej Europy. Do Łodzi przyjechali Białorusini, Węgrzy, Czesi, Belgowie, Czarnogórcy, mieszkańcy Skandynawii, Wysp Brytyjskich i wielu innych zakątków Europy. Forum zamierza kontynuować swoją tradycję i za rok znów zaprosić widzów na przegląd najważniejszych dokonań filmowców na Starym Kontynencie. 23. Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia odbędzie się pomiędzy 23 listopada a 1 grudnia 2018. Już dziś serdecznie zapraszamy! #widzimysięwkinie!

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Łódź Filmowa przy wsparciu miasta Łódź i Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

/fot. Natalia Zdziebczyńska

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Lalki animacyjne z Łodzi z szansą na Césara
kahuna
Casting do serialu Kahuna
9 filmów z nagrodami ANIMARKT 2021

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*