Laniakea w Galerii Re:Medium

Z_serii_Laniakea_carton_collage_130_x_97_cm_fot._ArchiwuOd 15 grudnia do 10 stycznia w Galerii Re:Medium będzie można oglądać wystawę Bohdana Korczewskiego pt. Laniakea. Jej kuratorką jest Elżbieta Fuchs.

Astronomowie z Uniwersytetu Hawajów niedawno dokonują przewrotu w obrazie otaczającego nas kosmosu. Dowodzą, że nasza galaktyka, Droga Mleczna, należy do supergromady galaktyk, która obejmuje dużo większy fragment kosmosu, niż to sobie dotychczas wyobrażano. Nazwali ją Laniakea, co w języku hawajskim oznacza niezmierzone niebo. Ludzką wyobraźnią rzeczywiście trudno ogarnąć ten archipelag gwiazd – rozciąga się on na ponad pół miliarda lat świetlnych, liczy około 100 tys. galaktyk i ma masę blisko 100 biliardów słońc (…). Granice tej supergromady wyznaczono analizując ruch galaktyk, podążających tam, gdzie ciągnie je siła grawitacji. Naukowcy wykreślili mapę, która pokazuje te galaktyczne prądy o długości setek milionów lat świetlnych…

Bogdan Korczowski, tekst do folderu ekspozycji

Bogdan Korczowski (ur. 1954 roku w Krakowie). W 1978 ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych w pracowni prof. Włodzimierza Kunza. Debiutował na festiwalu „Nowa Ruda” w 1974 roku z performance „Biały Rower” jako hommage idei sztuki Marcela Duchampa. W 1980 osiedlił się w Paryżu, gdzie mieszka do dziś. Tam w 1985 roku otrzymał dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (Beaux-Arts) w pracowni Abrahama Hadada. Za swoją działalność artystyczną został wyróżniony w 1986 roku nagrodą Rady Regionu Ile-de-France. W latach 1986-1995 regularnie przebywał i wystawiał w Nowym Jorku, gdzie w 1988 otrzymał stypendium Fundacji Pollock-Krasner. W czerwcu 1989 roku odbyła się monograficzna wystawa „Korczowski. Malarstwo” w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie. W 1998 roku Instytut Polski w Paryżu zorganizował retrospektywną wystawę artysty.

W Paryżu przez dwadzieścia lat artysta współpracował i regularnie wystawiał w Galerii Nicole Ferry. W 2004 roku brał udział dwiema wystawami w Sezonie Polskim we Francji „Nova Polska” organizowanym przez Instytut Adama Mickiewicza z okazji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Do chwili obecnej Bogdan Korczowski miał ponad sto wystaw indywidualnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *