Artystyczne, oryginalne, inspirowane mitami i literaturą. Zachwycają perfekcyjnością wykonania. W Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź można ponownie odwiedzać wystawę lalek animacyjnych, powstałych w czasie warsztatów „Sztuka Tworzenia Lalki”. Projekty są efektem pracy uczestników kursu, którzy czerpiąc z wiedzy wybitnych artystów-plastyków – Sylwii Nowak i Marcina Zalewskiego – przez miesiąc uczyli się tworzyć lalki na potrzeby filmu.

Lalkom na ekspozycji towarzyszą szkice oraz elementy z kolejnych etapów procesu twórczego – odlewy, materiały wykorzystane do kostiumów czy charakteryzacji. – Poprzez przekrojową prezentację chcieliśmy uświadomić, że w złożonym procesie tworzenia lalki animacyjnej ważny jest każdy najmniejszy szczegół – mówi Paulina Zacharek z MOMAKIN, współinicjatora i partnera projektu. – Na odwiedzających z pewnością zrobi wrażenie różnorodność realizacji oraz precyzja wykonania.

Na wystawie spotkamy między innymi mieszkającą w górach owcę Sylwię, oceaniczną wojowniczkę z fantazyjną fryzurą w kształcie muszli czy ćmę-akrobatkę w cyrkowym kostiumie. Projekty lalek zostały zrealizowane pod okiem twórców, którzy współtworzyli sukcesy Wesa Andersona i jego „Wyspy psów” czy „Piotrusia i wilka”, nagrodzonego Oscarem filmu animowanego Suzie Templeton, który produkowany był w Łodzi.

Kuratorką wystawy jest Sofya Nabok, a organizatorem EC1 Łódź – Miasto Kultury. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji (SPPA), a wśród partnerów znaleźli się: Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Toto Studio, Likaon i MOMAKIN. Wsparcie merytoryczne zapewniła Szkoła Filmowa w Łodzi. Projekt jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Wystawę można oglądać w ramach biletu do Centrum Nauki i Techniki, które jest czynne od wtorku do piątku w godzinach 10:00–18:00, a w soboty i niedziele między 11:00 a 19:00. Przestrzeń obiektu, w tym wystawę lalek, dostosowano dla zwiedzających zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa. Wprowadzony został limit osób przebywających jednocześnie na terenie Centrum, pojawiły się punkty ze środkami zabezpieczającymi oraz dezynfekującymi, prowadzone jest bieżące odkażanie wszystkich eksponatów i stanowisk. Szczegółowe zalecenia dotyczące bezpieczeństwa dla zwiedzających znajdują się stronie: ec1lodz.pl.

fot – Wystawa lalek animacyjnych – wojownik Sebastian Kozłowski, fot. Darek Minkiewicz, ©SPPA

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Nowa wystawa stała „Miasto – Moda – Maszyna” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa
Prawda czasu, prawda plakatu w Galerii Willa
Instalacja artystyczna „Trzeba dojrzeć, aby dojrzeć” przed Łodzią Fabryczną (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*