DSCF4360Na zaproszenie organizatorów festiwalu teatralnego RETRO/PER/SPEKTYWY do Łodzi przybyła szczecińska formacja „Kana”. Goście przyjechali do nas z zamiarem zaprezentowania przedstawienia pt: „Lailonia” w reżyserii Mateusza Przyłęckiego.

 
„Lailonia” to kompilacja siedmiu „Bajek z królestwa Lailonii”, autorstwa, zmarłego w zeszłym roku,  filozofa, Leszka Kołakowskiego.

Wszystkie, kolejno prezentowane historie trwające po około kilkanaście minut, łączy wspólny, bardzo charakterystyczny dla twórczości Kołakowskiego, wątek filozoficzno- moralny. Lailonia to wyimaginowana kraina będąca alegorią naszego świata . Kryzysy wartości, nihilizm, przewrotna etyka i zagubienie są udziałem wszystkich jaj mieszkańców. Lailończycy, podobnie jak my, gubią się w nieustannym poszukiwaniu sensu swojej egzystencji . Nie znajdując satysfakcji w codziennym życiu, nieustannie szukają substytutów, małych radości które mogłyby choć na chwilę zaspokoić głód ambicji. Pogoń za szczęściem często kończy się frustracją i rozgoryczeniem.

Sporadycznie pojawiające się jednostki, nie godzące się na konformistyczne posłuszeństwo, panujące w Lailonii, starają się zmienić porządek rzeczy i uwolnić mieszkańców od krępujących ich standardów przeciętności. Efekty ich działań nie mają jednak długofalowych skutków. Wolność, która jest przecież bardziej zadaniem niż spełnieniem, okazuje się wyzwaniem  zbyt dużym i zbyt przerażającym dla szukających łatwych sukcesów Lailończyków. Gdy brakuje zasad choćby najbardziej absurdalnych, nikt nie wie co robić i jak żyć. Często pojawiającym się w przedstawieniu motywem, są wątki ofiary oraz opresji społecznej. Ci którzy są zbyt słabi by sprostać wymaganiom ogółu, bądź za bardzo się wyróżniają staja się ofiarami rytuałów rozładowujących bieżące stresy i konflikty. Oportunistyczna, wewnętrznie skłócona społeczność mieszkańców Lailonii na chwilę łączy się we wspólnym celu, usunięcia poza nawias wszystkich  wrogów. Zgoda trwa krótko i okazuje się być tylko tymczasowym rozejmem, a Lailończycy ciągle egoistyczni i jeszcze bardziej próżni powracają do dawnych sporów.  

Całe przedstawienie perfekcyjnie dopracowane pod względem rytmiki i przejść między następującymi po sobie scenami. Spektakl podzielony na siedem historii zgrywa się w płynną opowieść z jasno zarysowanym wątkiem przewodnim. Olbrzymia dawka humoru, sprawiała że ważne treści  etyczne jakie chciał przekazać w swoich książkach Kołakowski, odczytuje się z łatwością. Gra aktorska na bardzo przyzwoitym poziomie, naturalna i wiarygodna. Polecam wszystkim, którzy mają ochotę na niezbyt wymagającą intelektualnie komedię z mądrym przesłaniem. 

 
Lajlonia Teatru Kana w AOIA Lajlonia Teatru Kana w AOIALajlonia Teatru Kana w AOIA Lajlonia Teatru Kana w AOIA
Lajlonia Teatru Kana w AOIA Lajlonia Teatru Kana w AOIALajlonia Teatru Kana w AOIA

Zobacz także:

– Retro/Per/Spektywy 2010 – program festiwalu

{jumi [media/reklama.htm]}

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
a2011-04-13_12-47-53
VII Międzynarodowy Festiwal Solistów Lalkarzy – dzień piąty (foto)
29. Festiwal Szkół Teatralnych zakończony – wyniki
18wrzesnia_017
Parada na Piotrkowskiej – TrotuArt 2010 (foto+wideo)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*