_DSC9774_DxOW czwartek, 30 lipca na scenie Klubu Wytwórnia zorganizowano kolejną odsłonę Letniej Akademii Jazzu. W pierwszej części programu wystąpił Piotr Damasiewicz Quintet, w drugiej Tomasz Stańko z zespołem. Całość poświęcono wielkiemu polskiemu saksofoniście – Tomaszowi Szukalskiemu.

Piotr Damasiewicz –  muzyk, kompozytor, trębacz. Założyciel Power Of The Horns. Autor projektów Mnemotaksja, Hadrons, ImproGraphic oraz wespół z Gerardem Lebikiem – VeNN Circles. W swojej twórczości sięga do języka jazzu, XX-wiecznej muzyki klasycznej, muzyki najnowszej, w tym europejskiej muzyki improwizowanej, sound artu, elektroakustycznej improwizacji i eksperymentu. Jest laureatem II nagrody w kategorii tematów jazzowych w konkursie im. Krzysztofa Komedy, nagrody kulturalnej Warto przyznawaną przez „Gazetę Wyborczą” oraz Fryderyka, którego w 2013 roku dostał za debiut jazzowy.

Poza nim na scenie pojawili się: Gerard Lebik – muzyk, kompozytor, saksofonista jazzowy, tworzy dźwięk i muzykę poprzez improwizację, notację muzyczną oraz manipulowanie materiałem dźwiękowym, stosuje media akustyczne i elektroniczne, Max Mucha – kontrabasista, Artur Tuźnik – pianista i Krzysztof Dziedzic – perkusista.

joomplu:95455

Tomasz Stańko – trębacz, kompozytor, lider. Niepowtarzalne dźwięki jego trąbki brzmią w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na świecie. Zaczął grać w końcu lat 50. na jazzowej scenie Krakowa. Joachim Ernst Berendt pisał o nim, że był pierwszym w Europie trębaczem grającym free. W latach 60. Stańko stał się filarem kwintetu Krzysztofa Komedy, z którym nagrał arcydzieło europejskiego jazzu, album „Astigmatic”. W początku lat 70. na czele własnego zespołu Tomasz Stanko Quintet, wszedł do czołówki free jazzu i pojawiał się na najważniejszych europejskich festiwalach. Od lat regularnie pojawia się w pierwszej dziesiątce trębaczy prestiżowej dorocznej ankiety amerykańskiego magazynu „Down  Beat”.  Ta sama ankieta honorowała go również w roli kompozytora. Jako lider wydał ponad 40 albumów, jest również autorem muzyki do wielu filmów i spektakli teatralnych.

Na saksofonie zagrał Adam Pierończyk. Poza nimi na scenie pojawili się: Sławomir Kurkiewicz – kontrabas, Olavi Louhivuori – perkusja.

fort. Sebastian Szwajkowski

Zobacz także:

LAJ 2015: Marcin Wasilewski Trio feat. Joakim Milder (foto)

LAJ 2015: Magnolia Acoustic Quartet i Charles Lloyd (foto)

LAJ 2015: Kuba Płużek i Monika Borzym (foto)

LAJ 2015: Konglomerat Big Band (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
19022013_033
Masha Qrella w Owocach i Warzywach (foto)
DSCF2995
Paul Roth i Ian Douglas w OiW (foto)
unspecified
Rusza nabór do VI Edycji Emergenza Festival Polska

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*