Lady M. – recenzja

ladym„Lady M.“ to brytyjski dramat w reżyserii Williama Oldroyda. Jego światowa premiera odbyła się we wrześniu 2016 roku, w polskich kinach pojawił się 30 czerwca bieżącego roku. Akcja bazuje na opowiadaniu autorstwa Nikołaja Leskowa pt. „Powiatowa Lady Makbet” 1864 roku.

W roku 1865 młoda Katherine (Florence Pugh) wychodzi za znacznie starszego mężczyznę, Alexandra (Paul Hilton). Od tego momentu nie wolno jej opuszczać domu. Zamknięta w beznadziejnej posiadłości, w nieczułym małżeństwie, konwencjach społecznych i prawdziwym gorsecie, szybko popada w depresję. Z czasem sprzeciwia się jednak coraz silnej pomysłom ucisku Alexandra i jego ojca Borisa (Christopher Fairbank), który mieszka wraz z nimi. Przekora spotyka brutalne gesty władzy i już można przewidzieć eskalację sytuacji.

Pewnego dnia Alexander i Boris wyruszają w podróż handlową. Katherine zostaje w domu z pomocą domową Anną (Naomi Ackie). Od tej chwili wykorzysta każdy moment, żeby spędzać czas na dworze i spotykać robotnika Sebastiana (Cosmo Jarvis), który ją pociąga i z którym ostatecznie zacznie romans. Boris wraca, Katherine toczy walkę o swoją wolność. Uda się jej pokonać go, nie bez kosztów. Bohaterka wie co chce, obrona jej osobistej wolności staje się jednak z czasem obsesją na punkcie narzucenia innym swojej woli. Romans z Sebastianem zamienia się w wielką miłość, za którą Katherine walczy jeszcze bardziej bezlitośnie. Katherine przekracza wreszcie wszystkie granice, od groźby do morderstwa.

W oryginał obraz nazywa się „Lady Macbeth” i odnosi się do spektaklu szekspirowskiego, w którym żona pobudza męża do zamordowania króla Szkocji, żeby przejąć tron. Katherine sama popełnia zbrodnie, na początku motywuje je próbą uzyskania wolności osobistej i seksualnej. Traci jednak, tak samo jak para szekspirowska, przez zbrodnie rozsądek i ludzką naturę.

Poza rozwojem bohaterki od buntowniczej dziewczyny do powodowanej żądzą władzy kobiety, obraz pokazuje w szokujący sposób brutalne okoliczności hierarchii domowników. Życie i godność ludzka mają różne wartości i żeby radzić sobie we współżyciu, pełen przemocy i upokorzenia, każdy walczy samo dla siebie.

Obecnie „Lady M.” można obejrzeć w Kinie Charlie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy