IMG_489419 maja w Galerii Kobro i Galerii mieszczącej się w budynku Centrum Promocji Mody zaprezentowano ekspozycję przybliżającą pracę wybitnych profesorów łódzkiej ASP. Na wystawie Śladami wielkich wystaw i nagród można znaleźć prace Janiny Tworek-Pierzgalskiej i Antoniego Starczewskiego, a także młodszych profesorów – Włodzimierza Cygana, Ewy Latkowskiej-Żychskiej, Andrzeja Rajcha i Jolanty Rudzkiej-Habisiak. Kuratorem całości są Ewa Latkowska-Żychska i Marta Kowalewska.

W latach 60. XX w. na forum prestiżowego lozańskiego Biennale polscy twórcy zmienili kierunek poszukiwań w obrębie tkaniny unikatowej. Sprawili, że dziedzina ta stała się platformą nowatorskich rozwiązań i, co ważne, została przyjęta w poczet sztuk wyzwolonych, wpisując się w szerokie spektrum współczesnych form wypowiedzi artystycznej.

joomplu:90340

Ekspozycja w Galerii Kobro jest formą dialogu pomiędzy dwiema osobowościami pierwszego pokolenia profesorów wywodzących się z PWSSP. Janina Tworek-Pierzgalska i Antoni Starczewski to wielkie indywidualności łódzkiego środowiska artystycznego. Oboje – ona, założycielka Pracowni Tkaniny Unikatowej, którą kierowała w latach 1968-1983, on w latach 1955-1994 prowadził Pracownię Gobelinu i Dywanu – odegrali ogromną rolę w kształtowaniu przyszłych pokoleń artystów. Druga wystawa prezentuje prace studentów Pierzgalskiej i Starczewskiego, późniejszych profesorów macierzystej uczelni, mających na swym koncie wiele sukcesów międzynarodowych.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
feszyn_reszyn
Fashion Week Poland – Ewa Minge z nagrodą od Donalda Trumpa!
DSC_9807
Fashion Week Poland 2011 – Gala ASP (foto)
wirujacy
Wirujący Karnawał w Muzeum Fabryki (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*