29 stycznia (sobota) o godzinie 18.00 na platformie PPV odbędzie się premiera spektaklu „Kwiat Paproci” w reżyserii Justyny Zar.

„Kwiat Paproci” to pierwszy spektakl prezentowany online w dobie pandemii przez Teatru „Pinokio” w Łodzi. Jak mówi reżyserka, jej przedstawienie skierowane jest do wszystkich widzów, którzy tęsknią za magią teatru i chcieliby oderwać się od rzeczywistości. Magiczność, niezwykłość jej opowieści, tylko luźno inspirowanej staropolską legendą, objawia się na wielu poziomach, począwszy od samej fabuły i fantastycznych postaci, a skończywszy na scenografii.

Głównym bohaterem „Kwiatu Paproci” jest Jaś, kilkunastoletni chłopiec pochodzący z biednej rodziny, najmłodszy z trójki rodzeństwa; prześladowany przez braci ma poczucie, że jest gorszy i słabszy od innych. Nieoczekiwanie los daje mu szansę na zmianę swojego statusu. Pewnego dnia mama prosi go pomoc i wysyła do lasu. Jaś napotyka na swojej drodze słowiańskiego boga Czarnogłowa, który obiecuje mu władzę, o jakiej mały chłopiec marzył. Jedyne co musi zrobić, żeby jego marzenie o potędze się spełniło, to zerwać urokliwy kwiat paproci w Noc Kupały. Chłopiec dostaje to, czego pragnął – bogactwo. Nie zdaje sobie sprawy, że o jego losie zadecydują dwaj potężni pradawni słowiańscy bogowie – Czarnogłów i Białobóg. Czy uda mu się uwolnić od czaru, jaki rzucił na niego magiczny kwiat i wyjść zwycięsko z tej próby? Czy będzie miał siłę, aby przekroczyć siebie i znaleźć w życiu szczęście?

„Kwiat Paproci” Justyny Zar to uniwersalna opowieść o potrzebie akceptacji, miłości do siebie samego i bliskich i przewartościowaniu własnych ideałów. Spektakl daje młodemu widzowi możliwość zdobycia wiedzy na temat staropolskich legend, poznania muzyki ludowej, skomponowanej przez Łukasza Damrycha i zanurzenia się w mityczny słowiański świat, kiedy wszyscy żyli w „przeczaderskiej Jedni”, jak śpiewają trzy siostry Zorze – Jutrzenka, Południca, Wieczernica. O klimacie spektaklu decyduje też scenografia Aleksandry Redy, która stworzyła świat na poły mroczny, magiczny i realistyczny. Opowieść dopełniają piosenki autorstwa Justyny Zar i układy taneczne, które przygotował choreograf Maciej Florek.

Szczegółowe informacje odnośnie platformy za pośrednictwem której będzie można obejrzeć spektakl odpłatnie online będą dostępne na stronie https://www.online.teatrpinokio.pl/ i Facebooku Teatru Pinokio w Łodzi: https://www.facebook.com/teatrpinokiowlodzi

Tekst i reżyseria: Justyna Zar

Scenografia: Aleksandra Reda

Muzyka: Łukasz Damrych

Choreografia: Maciej Florek

Obsada aktorska: Małgorzata Krawczenko, Żaneta Małkowska, Hanna Matusiak, Anna Sztuder-Mieszek, Natalia Wieciech, Anna Woźniak-Płacek, Łukasz Batko, Łukasz Bzura, Krzysztof Ciesielski, Piotr Osak.

/fot. HaWa

 

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
arlekinn
A kiedy ja wyjdę, zaśpiewam po rosie w Teatrze Arlekin
selfiecompl
Selfie.com.pl w Teatrze Jaracza
0008
Nowa Klasyka Europy 2012 – informacje, program

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*